Namas ant ratų parodė, kaip naujam gyvenimui prikelti senus daiktus

darnus namas1_4Kaip iš statybinių palečių pasigaminti sofą, iš senų arbatinukų šviestuvus, o iš lagamino vonios spintelę? Šias ir daugybę kitų idėjų, kaip senus rakandus ir daiktus prikelti naujam gyvenimui, šilutiškiams parodė pirmadienį į Senojo turgaus aikštę atvažiavęs unikalus namas ant ratų.

Šis namas sukurtas įgyvendinant projektą „Darnūs namai“, lankysis 60-yje Lietuvos savivaldybių, 120-yje miestų ir miestelių. Turo metu gyventojai yra šviečiami apie atsakingą vartojimą, atliekų prevenciją ir tvarkymą.

„Geriau neišmesti, o perdaryti“, – sako šio projekto atstovė Karolina.

Skatina neišmesti

Savo kelionę namas pradėjo gegužės 1 dieną ir per pusantro mėnesio jau aplankė daugiau kaip 70 Lietuvos miestų. Projektas „Darnūs namai“ skatina atsakingą vartojimą – kad geriau neišmesti daiktų, o juos perdaryti. Apsilankę mobiliame name miestų gyventojai gali pasisemti naujų idėjų, kaip kūrybingai iš turimų nereikalingų rakandų susikurti naują, įdomų namų interjerą.

„Neskatiname nevartoti, tik skatiname tai daryti atsakingai“, – sako „Darnių namų“ komandos nariai.

Visus name esančius daiktus atidavė žmonės, o sukurti ekspoziciją padėjo Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija. Studentai ne tik idėjomis pasidalino, bet ir pagamino daiktus, pritvirtino, kad važiuojančiame name viskas gerai laikytųsi. Projektas vykdomas Aplinkos ministerijos iniciatyva ir finansuojamas ES paramos lėšomis.

Senų daiktų naujas gyvenimas

Daugumą name esančių baldų, interjero detalių galima susikurti ir patiems. Pavyzdžiui, panaudojus keturias statybines paletes, porolono likučius, galima pasigaminti jaukią sofą. Niekad nepagalvotumėte, kad arbatinukai, netgi tarka ar senas lygintuvas gali virsti moderniais šviestuvais. Puikų apšvietimą suteikia ir iš senų siūlų ritinėlių pagamintas šviestuvas. Senos vaikiškos slidės gali tapti žurnalų ar malkų laikikliu, o seni žurnalai, susukti į ritinėlius – puikiu staliuku.

Vienas įdomiausių eksponatų – laikrodis padarytas iš Lietuvos disko metiko, 2017 m. pasaulio čempiono Andriaus Gudžio disko. Žinoma kulinarė, TV laidų vedėja Beata Nicholson atidavė lėkštes, iš kurių buvo pagaminti veidrodžiai, dekoravę ekspoziciją. Nemedžioti laukinių gyvūnų ir atsakingai vartoti skatina dar viena interjero detalė – briedžio ragai, pagaminti iš … senos dviračio sėdynės ir vairo.

Naujam gyvenimui prisikelti gali ir senos durys: nudažytos, pasendintos, padabintos veidrodžiais jos atgimsta kaip drabužių kabykla. Anot Karolinos, tai graži ir naudinga dekoracija, namams suteikianti provanso stiliaus dvelksmą. Lankytojų dėmesį patraukia ir senas lagaminas – nudažytas baltai, pritvirtintas prie sienos, jis tarnauja kaip vonios spintelė.

Putplastis, kurio daug būna naujų televizorių, kompiuterių įpakavimuose yra labai kenksmingas aplinkai, o suyra tik per šimtus metų. Tačiau tai gali būti puiki medžiaga, gaminant originalias svetainės lentynas.

Pirkinių maišelis iš senų marškinėlių

Name ant ratų įrengti ir kompiuteriai liečiamais ekranais, kuriuose galima pamatyti filmuotą medžiagą, kaip kiekvienas daiktas buvo pagamintas. Tuo tarpu vaikai gali pažaisti smagių žaidimų, mokančių rūšiuoti atliekas. Tai skatina atsakingo vartojimo įgūdžius.

Suaugusiesiems skirta programėlė – žaidimas parodo, kokius patiekalus galima pasigaminti iš šaldytuve turimų maisto likučių. Jums paspaudus kelis produktus, ekrane atsiranda receptai, ką iš jų būtų galima pagaminti. Pavyzdžiui iš vakarienės metu likusių ryžių, kitą dieną pietums galima pasigaminti plovą.

Ne veltui vienas projekto eksponatų – 33 kilogramus sveriantis, maisto produktų prikrautas pirkinių vežimėlis. Būtent tiek maisto per metus išmeta kiekvienas žmogus. „Parodome koks tai kiekis išmetamo maisto, kad žmogus susimąstytų ir kuo mažiau išmestų“, – sako Karolina.

Kita komandos narė – Justė kviečia užsukti į „Darnių namų“ kūrybines dirbtuves, kurių metu parodo, kaip iš šiaudelių pasigaminti apyrankę.

Vienkartiniai plastikiniai šiaudeliai yra didelė problema, nes juos 5 minutes pavartojame ir išmetame. Geriausia būtų rinktis daugkartinius šiaudelius, kurių yra stiklinių, popierinių, metalinių.darnus namas1_5

Justė taip pat parodo, kaip per keletą minučių seni marškinėliai gali virsti pirkinių maišeliu. Tereikia per siūles nukirpti drabužio kaklą, rankoves ir užbaigti – apačią susiūti ar tiesiog stipriai surišti.

Plastikinės stiklinės tampa augalų vazonėliais. Kūrybines dirbtuves aplankantys šias stiklines dekoruoja, o „Darnių namų“ komanda prideda žemių, duoda sėklų, kad mažieji galėtų užsiauginti gėlę ar kitą augalą. 

Pasisėmė idėjų

Anot Karolinos, visi namą aplankę žmonės džiaugiasi ekspozija, labai retai komanda sulaukia neigiamų nuomonių. Žmonės sako, kad ši ekspozicija originali ir apžiūrėjus ją galima pasisemti idėjų.

Smalsiai ekspoziciją apžiūrinėjo šilutiškė Jadvyga. Ji sakė, kad apie šį namą perskaitė laikraštyje ir pagalvojo, kad būtų įdomu ateiti jį apžiūrėti. „Aš mėgstu, padaryti ką nors iš to, kad nereikalinga“, – sakė moteris.

Anot jos, visi eksponatai įdomūs. Jos dėmesį patraukė ir lentyna iš putplasčio, ir sofa iš palečių. Įdomus pasirodė ir veidrodis, pagamintas iš paprasčiausios skalbimo lentos. Pritvirtintas prie verandos sienos jis taptų įdomia interjero detale.

„Kalsiu dabar stiklainius prie sienos“, – sakė kita šilutiškė, kuriai patiko iš stiklainių pagaminti ir prie sienos prikalti gėlių vazonėliai. Ji gyvena namuose, kur mažai erdvės, taigi šis dekoravimo variantas jai pasirodė įdomus.

Tuo tarpu Rasai patiko iš plastmasinių dėžių pagamintos kėdės. Jas dar nupurškus baltai, būtų puikūs lauko baldai.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.