Narkotikų problema ES ir Lietuvoje per pastaruosius metus pakito

Staigus narkotikų pasiūlos ir paklausos atsigavimas po COVID-19 pandemijos ribojimų verčia sunerimti. Tendencijos rodo, kad narkotikų vartojimas visoje ES tebėra didelis.

Pixabay.com nuotr.

Bent kartą gyvenime neteisėtų narkotikų ES šalyse yra vartoję 83,4 mln. arba 29 proc. suaugusiųjų (15–64 metų), tarp juos vartojusiųjų daugiau yra vyrų (50,5 mln.) nei moterų (33 mln.). Lietuvoje bent kartą gyvenime narkotikus vartoti bandė 14,1 proc. gyventojų (15-64 m.): 21,2 proc. vyrų ir 7,0 proc. moterų.

Kainos stabilios, grynumas didėja

Lyginant su kitais narkotikais, kanapių vartojimo paplitimas tiek Europoje, tiek Lietuvoje išlieka didžiausias: per pastaruosius 12 mėnesių Europoje šį narkotiką vartojo daugiau kaip 22 mln. suaugusiųjų. Vis dėlto, kanapių vartojimo bent kartą gyvenime skaičiai šalyse skiriasi nuo 4,3 proc. visų suaugusiųjų Maltoje iki 44,8 proc. Prancūzijoje. (Lietuvoje – 13,7 proc.). Kanapių, kaip ir kitų narkotikų, vartojimas labiau paplitęs tarp jaunesnių gyventojų, per paskutinius 12 mėnesių kanapes vartojo 15,5 proc. 15–34 metų ES gyventojų (Lietuvoje 8,8 proc.).

Kokainas – antras pagal dažnumą vartojamas narkotikas, per paskutinius 12 mėnesių ES jį vartojo 3,5 mln. suaugusiųjų. Tarp jų beveik 2,2 mln. 15–34 metų asmenų (2,1 proc. šio amžiaus žmonių) per pastaruosius 12 mėnesių vartojo kokainą. Didžiausias kokaino vartojimo bent kartą gyvenime paplitimas fiksuotas Ispanijoje, kur vartoti bandė 11,2 proc. 15-64 m. gyventojų. Lietuvoje kokaino vartojimo paplitimas padidėjo nuo 0,7 proc. 2016 m. iki 1,8 proc. 2021 m.

Per pastarąjį dešimtmetį populiariausių narkotikų, pavyzdžiui, kanapių dervos, džiovintų kanapių, kokaino, kainos išliko palyginti stabilios, o jų stiprumas, grynumas labai didėjo. Vidutinis THC kiekis kanapių dervoje šiuo metu yra beveik dvigubai didesnis nei džiovintose kanapėse, nors praeityje THC kiekis džiovintose kanapėse būdavo didesnis nei dervoje. Tai dar vienas prisitaikymo narkotikų rinkoje pavyzdys, nes kanapių dervos gamintojai, paprastai įsikūrę už Europos Sąjungos ribų, sureagavo į vietoje gaminamų džiovintų kanapių konkurenciją.

Per pastarąjį dešimtmetį indeksuojamos kokaino kainos taip pat išliko stabilios, o vidutinis grynumas padidėjo. Šiuo metu nėra požymių, rodančių, kad per pastaruosius kelis metus stebėta kokaino pasiūlos didėjimo tendencija būtų pasikeitusi. 2020 m. ES buvo konfiskuotas rekordinis kokaino kiekis – 213 tonų. Be to, Europoje vis dažniau aptinkama antrinio kokaino apdorojimo laboratorijų, o tai rodo, kad neteisėtai kokainą gabenančios grupuotės taiko novatoriškus narkotikų tiekimo Europos rinkai metodus.

ES per 2 metus – beveik 6000 mirčių

Narkotikų vartojimo problemos darosi vis sudėtingesnės. Kasmet atsiranda naujų labai stiprių ir pavojingų medžiagų. Naujų iššūkių kelia pokyčiai, susiję su kanapėmis ir kanapių produktais, kurie tampa vis įvairesni, įskaitant ekstraktus ir valgomuosius produktus. Susirūpinimą kelia ir kanapių produktų klastojimas su sintetiniais kanabinoidais, kurie gali būti labai stiprūs ir toksiški. Vartotojai, kurie mano, kad įsigijo natūralius kanapių produktus, gali nežinoti, kad produkte yra sintetinių kanabinoidų, kurie kelia didesnę riziką sveikatai.

Apskaičiuota, kad 2020 m. ES nuo neteisėtai įsigytų narkotikų perdozavimo mirė ne mažiau kaip 5 800 asmenų, o Lietuvoje – 47 asmenys.

Dauguma šių atvejų susiję su vartotų kelių skirtingų narkotikų toksiškumu, kuris paprastai siejamas su neteisėtų opioidų, kitų neteisėtų narkotikų, vaistų ir alkoholio deriniais. Pastebima tendencija, kad 2012–2020 m. mirties nuo perdozavimo atvejų skaičius 50–64 metų amžiaus grupėje padidėjo 82 proc.

Tai atspindi didelei rizikos grupei priskiriamų narkotikų vartotojų senėjimo tendenciją ir kai kuriose šalyse dažnesnius mirties atvejus, dažnai tarp moterų, vartojančių receptinius opioidus, kurie gali būti susiję su skausmo malšinimu ir piktnaudžiavimu vaistais. Todėl didėja poreikis kurti atsakomąsias priemones vyresniems žmonėms, turintiems lėtinių narkotikų vartojimo ir sveikatos problemų, kurios padėtų geriau suprasti tokio elgesio neigiamas pasekmes sveikatai.

Karo Ukrainoje poveikį narkotikų pasiūlai ir paklausai vertinti dar anksti, bet jis gali turėti reikšmingų pasekmių kontrabandos maršrutams ir narkotikų rinkos veikimui, kurios gali atsirasti prekybos grupuotėms siekiant išvengti zonų, kuriose saugumo lygis yra didesnis.

Tikėtina, kad asmenys, kuriems Ukrainoje taikomas priklausomybės nuo narkotikų vartojimo gydymas, sudarys nedidelę prieglobsčio ES ieškančiųjų dalį. Tokiems asmenims svarbu skubiai suteikti tęstines sveikatos priežiūros paslaugas, atsižvelgiant į jų poreikius.
Žvelgiant į ateitį, karo poveikis gali būti labai didelis, todėl reikės stebėti padėtį, kad būtų galima parengti tinkamas atsakomąsias priemones.