Nauja tvarka: nuo šiol pirkdami automobilį gausite specialų kodą

Siekiant galutinį vartotoją apsaugoti nuo galimų apgaulių, kuomet perkama transporto priemonė, Lietuvoje netrukus pradės veikti Transporto priemonių savininkų apskaitos sistema.

© DELFI / Nerijus Povilaitis

Su gegužės 1 dieną įsigaliosiančiais Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimais siejama sistema siekiama, kad gyventojai nesusidurtų su nesąžininga prekyba automobiliais, o jų teisės būtų apsaugotos.

„Mūsų tikslas – tai vartotojo saugumas, o kartu ir kova su šešėliu. Tikimės, kad tai paskatins visuomenę formuoti civilizuotą ir skaidrią transporto priemonių, taip pat ir jų dalių prekybos tradiciją, kuri sumažins šešėlinę transporto priemonių prekybą iki minimumo, o transporto priemonių pirkėjai galės būti tikri dėl sandorio patikimumo“, – sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje A. Bilotaitė pastebėjo, kad iki šiol didžioji dalis automobilių pirkimo-pardavimo sandorių vyksta grynaisiais pinigais.

„Taip galima nuslėpti tikrąją sandorio sumą, išvengti mokesčių“, – sakė ji.

Pranešama, kad Latvijos, kuri yra įdiegusi privalomą automobilių registravimo sistemą, patirtis rodo, kad per pirmuosius metus šiame sektoriuje sumokėtų mokesčių suma išaugo 27,2 mln. eurų.

Naujoje sistemoje bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai, t. y. kiekviena šalyje esanti ir nuosavybės teise Lietuvos gyventojui ar įmonei priklausanti transporto priemonė turės turėti unikalų savininko deklaravimo kodą (SDK). Transporto priemonę parduoti ar registruoti bus galima tik turint šį kodą.

Nuo šiol savininkų pasikeitimas ir registracija bus du atskiri procesai. Pirma, vykstant nuosavybės pasikeitimui kas kartą bus suteikiamas naujas SDK. Antra, tik turint jį, asmuo galės registruoti transporto priemonę savo vardu.