Naujųjų Metų tradicijos

fireworks-new-years-eve-sydney1Ar žinote, kaip pasaulis pasitinka Naujuosius Metus? Kiek šalių, tiek tradicijų. Pateikiame keletą jų. O kur švęsite jūs?

Airijoje

Airijoje yra tradicija pagal Naujųjų Metų naktį pučiančio vėjo kryptį nuspėti ateinančių metų politinį gyvenimą. Jei vėjas pučia iš Vakarų, tikėtina, kad šalies laukia geras likimas. Jei priešingai, vėjas pučia iš Rytų, tuomet manoma, kad triumfuos britai. Kita naujametinės nakties tradicija Airijoje yra susijusi su amalu. Tikima, kad rankose laikomas amalas padeda apsisaugoti nuo nesėkmių, o vienišos moterys amalo šakelę pasideda po pagalve, tikėdamosi tąnakt susapnuoti savo būsimą vyrą. Laikantis dar vienos airiams būdingos tradicijos, į namų langus ir duris pabeldžiama su duona. Ši praktika turi atbaidyti blogąsias jėgas ir tuo pačiu užtikrinti maisto gausą visais ateinančiais metais.

Madeiroje (Portugalija)

Madeira, Portugalijos sala, Gineso rekordų knygoje įrašyta kaip vieta, kurioje švenčiami įspūdingiausi ir gausiausi naujametiniai vakarėliai. 2007 m. 8000 fejerverkų per minutę (iš viso apie 600 000 fejerverkų) buvo paleisti į orą Madeiros sostinėje – Funchal mieste. Lankytojai iš viso pasaulio atvyko į Madeirą ir užpildė mažutį uostą pasigrožėti fejerverkų atspindžiais vandenyje. 2009 m. valdžia išleido 12 mln. EUR, kad būtų surengtas įspūdingiausias Naujųjų Metų sutikimas visame pasaulyje.
Be Madeiros, Naujieji Metai ypač įspūdingai sutinkami Rio de Žaneire, Sidnėjaus uoste, ir, žinoma, Niujorke, kur didžiuliame krištolo rutulyje skaičiuojamos paskutinės senųjų metų sekundės.

Kinijoje

Pagal kinų kalendorių, 2009-ieji iš tikrųjų buvo 4706-ieji – jaučio metai. Kinijoje Naujieji Metai švenčiami per antrą jaunatį po žiemos saulėgrįžos. Tądien fejerverkais ir įvairiais barškučiais vaikomos blogos dvasios, gatvėse šoka mitinis drakonas ir liūtas. Naujųjų Metų naktį žmonės dažnai rengiasi sėkmę nešančios – raudonos – spalvos drabužiais, vaikams dovanoja raudonus vokus su pinigėliais. Taip pat dovanojami mandarinai (tikima, kad jie taip pat neša sėkmę), tačiau būtinai lyginiu skaičiumi – poromis.

Japonijoje

Japonijoje įprasta Naujųjų Metų sutikimui ruoštis visą savaitę. Namai kruopščiai išvalomi, kad juose neliktų jokių užkaborių blogai energijai kauptis, sumokamos visos sąskaitos, atiduodamos skolos ir, svarbiausia, turi būti išsprendžiami bei atleidžiami visi nesutarimai. Prieš vidurnaktį skamba 108 varpai, simbolizuojantys 108 vargų panaikinimą. Tik išsilaisvinę nuo visų nesutarimų, bėdų visi gali ramiai sutikti Naujuosius Metus, tikėdami būsima sėkme ir klestėjimu. Pirmoji Naujųjų Metų diena yra skirta surašyti viltis, svajones ir norus naujiems metams.

Meksikoje

Dauguma meksikiečių Naujųjų Metų išvakarėse su šeimomis sėda prie vėlyvos vakarienės stalo, o Naujųjų sutikti eina į miesto aikštes, draugus ar tiesiog į gatves. Kalbant apie tradicijas, meksikiečiai turi keletą įdomių papročių. Viena tokių – galvojant norą, vidurnaktį suvalgyti 12 vynuogių. Taip pat tikima, kad norint ateinančiais metais sulaukti sėkmės, sutinkant Naujuosius reikia dėvėti raudonos spalvos apatinius. Geltonos spalvos apatiniai turi garantuoti finansinę sėkmę. Naujųjų Metų sutikimui ruošiamasi kruopščiai ir manoma, kad juos pasitikti reikia tik švariems, todėl išvakarėse visi išsimaudo, kai kurie prausia ir savo augintinius bei kruopščiai valo namus, plauna automobilius.

Brazilijoje

Daugybė žmonių iš viso pasaulio vyksta į Braziliją sutikti Naujųjų Metų, nes šioje šalyje jiems skiriama daug dėmesio. Populiariausia vieta – paplūdimys, kur visi susirenka pasigėrėti fejerverkais ir pakelti tostų. Žymiausias – Rio de Žaneiro paplūdimys Copacabana. Jame kasmet susirenka apie 2,5 mln. baltai vilkinčių žmonių, visą naktį vyksta įvairūs pasirodymai, šou programos ir linksmybės. Vidurnaktį išplakamas ir iššaunamas šampanas, juo laistomasi (tai geras ženklas), dalijamasi su šalia švenčiančiais (net ir nepažįstamais) žmonėmis. Taip pat įprasta į vandenį leisti plaukiojančias žvakutes. Dalyvavimas šioje šventėje nemokamas, saugumas garantuojamas, visi tiesiog atsipalaiduoja ir trykšta džiaugsmu.

Graikijoje

Ši šventė Graikijoje vadinama „Protohronia“ ir yra viena laukiamiausių dienų per visus metus. Sekdami senas tradicijas šią dieną graikai vieni kitus sveikina ir keičiasi dovanomis. Sausio 1 d. valgomas tradicinis šv. Bazilio tortas, kurį pjausto namų šeimininkas. Paprastai jame būna įkepta moneta, kuri atitenka vienam iš šventės dalyvių. Paprastai pirmasis torto gabalėlis simboliškai skiriamas Jėzui, antrasis skirtas namams, o trečiuoju dalijasi visi šeimos nariai. Kadangi graikų kultūra ir tradicijos susijusios su įvairiais prietarais apie sėkmės ženklus, pranašavimą, pirmą Naujųjų Metų dieną mėgstama žaisti azartinius žaidimus, lošti kortomis.

Suomijoje

Kaip ir dauguma šalių, suomiai naujametinę naktį buriasi. Vienas iš būrimų – spėti ateitį iš liejamo metalo formos. Jei matoma žiedo ar širdelės forma – laukia vestuvės, jei laivas – kelionė, o paršelis reiškia būsimus turtingus ir gausius metus. Tikriausia seniausia Naujųjų Metų tradicija Suomijoje – maudymasis saunoje, į kurią einama Naujųjų metų išvakarėse po visų namų ruošos darbų ir maisto gaminimo. Fejerverkai ir įvairios šaudyklės taip pat yra sena tradicija, kuri, kaip manoma, išvaiko blogas jėgas ir atneša sėkmę.
Galima Naujuosius Metus sutikti ir Laplandijoje, aplankant tikrą Kalėdų Senelį.

Slovakijoje

Svarbiausi Naujųjų Metų sutikimo akcentai šioje šalyje – kaukės ir paradai. Dainuodami, šokdami ir triukšmaudami persirengėliai lanko namus ir vaišinasi. Daugumoje Slovakijos regionų eisenų dalyviai turi medinius kardus, kuriais mosuoja ratais. Šis paprotys turi priminti senovinį kardų šokį, simbolizuojantį amžiną gyvenimo ratą. Slovakijoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, per Naujuosius mėgstama burtis – ateitis spėjama iš lydyto švino formos. Pvz., apskritas ratas reiškia būsimą sėkmę, o inkaro ar kablio forma reiškia sunkumus, kuriuos išspręsti padės artimieji ar draugai.
Rekomenduojame Naujuosius Metus sutikti slidinėjant Slovakijos kalnuose.

Maltoje

Senovėje maltiečiai turėjo tradiciją Naujųjų Metų išvakarėse ir pirmąją naujų metų dieną pašlakstyti laimo citrinos sultimis namų slenksčius, nes tai simbolizuoja tyrumą ir sėkmingą pradžią. Kita tradicija Maltoje vadinama Strina. Maltoje, kitaip nei daugumoje kitų šalių, įprasta, kad vaikai dovanų sulaukia ne per Kalėdas, o per Naujuosius Metus. Jas paprastai įteikia vyriausieji šeimos nariai, prieš tai uždavę vaikams kokią nors užduotį ar iškrėtę pokštą.