Naumiestiškiai – Reformacijos jubiliejaus renginyje

naumeistiskiai taurageje_500_duziuMinint reformacijos 500-mečio jubiliejų, Tauragėje, evangelikų liuteronų bažnyčioje, vyko koncertas „500 dūžių“. Žemaičių Naumiesčio gimnazijos IIIg bei 8 klasės mokiniai, lydimi lietuvių kalbos mokytojos Jūratės Daugalienės, surengė edukacinę išvyką į šį renginį.

Vaizdo ir muzikos kelionė per 500 Reformacijos metų – tarptautinis projektas, kurį inicijavo Lietuvos kultūros taryba.

Vos įžengę į bažnyčią pajutome ramią, jaukią atmosferą. Šviesos ir projektorių sukurti spalvingi vaizdai, besikeičiantys skliautuose, erdvei suteikė šiek tiek mistikos, paslaptingumo. Renginį pradėjo kamerinis choras „Aidija“, vadovaujamas Romualdo Gražinio. Renginio vedėja bei solistė Rita Naujokaitytė „kelionės“ svečiams pristatė istorinius – kultūrinius įvykius nuo XVI a. iki šių laikų.

„1517 m. spalio 31 d. vienuolis Martynas Liuteris prie Vitenbergo bažnyčios durų prikala 95 tezes, kuriomis skatina atvirą visuomenės diskusiją apie tuometinės krikščionių bažnyčios negeroves“, – tai žodžiai, priminę Reformacijos pradžią.

Kiekvieną žiną apie naują kultūros reiškinį, asmenybę, pradedant Abraomu Kulviečiu, Stanislovu Rapalioniu, Martynu Mažvydu, palydėjo Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčios ansamblio „Adoremus“ giesmės (vadovė Renata Kreimerė). Choro bei ansamblio subtiliai atliekamus kūrinius papildė spalvoti vaizdai, demonstruojami ant bažnyčios sienų.

Lietuvos raštijos saulėtekį – Jono Bretkūno „Postilę“, Danieliaus Kleino „Gramatiką“ – pasitiko džiazo trio „Klangprojekt“ iš Vokietijos moderni muzika. Atlikėjai grojo ne tik mušamaisiais, klavišiniais, pučiamaisiais instrumentais, bet muzikavo ir su vienkartiniu plastikiniu indu bei maišeliu… Muzikos ir spalvų kontekste įtaigiai skambėjo literatūros klasiko Kristijono Donelaičio „Metų“ ištraukos.

Renginio pabaigoje visi kartu giedojome tradicinę liuteronų giesmę „Taigi imk mano ranką“.

„500 dūžių“ priminė, kuo svarbi Reformacija, kokių didžių žmonių dėka ji prasidėjo ir tęsiasi… Edukacinė išvyka buvo puiki proga ne tik pasigrožėti vaizdu, muzika, tačiau ir praplėsti savo akiratį naujomis žiniomis. Žodžio, vaizdo, muzikos dermė mums, šiandienos mokiniams, padėjo geriau suvokti, kas taip reikšminga buvo ir yra Lietuvai.