Nematomiems pėstiesiems pareigūnai dovanojo… žvakeles

Atsvaitai 1Dovana – žvakutė, kurią jums tamsiuoju paros metu įteikia policijos pareigūnai… Sutikite – netikėta. Ir sukrečia. Bet galbūt veiksminga?..

Tokių minčių skatinami  Tauragės AVPK Šilutės r. policijos komisariato pareigūnai sausio 25-ąją vykdė prevencinę priemonę „Kiekvienas yra pėsčiasis”, kurios metu atkreipė pėsčiųjų dėmesį, jog tamsiuoju paros metu nesegėdami atšvaito jie dažnai tampa visai nematomi. O tada ir iki įvykio, kuomet jiems išties bus uždegta žvakelė, belieka vienas žingsnis…

Priminė kaip svarbu būti matomu

Tokia akcija siekta atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad šalies keliuose kasmet eismo įvykių metu žūsta bei sužalojama daug pėsčiųjų. Taip pat priminti, kad žmogaus gyvybė yra trapi, kelyje kiekvienas tam tikru momentu esame pėsčiasis, ir bet kurio iš mūsų gyvybė gali užgesti labai lengvai – kaip ta žvakelė… Ir tik abipusė pėsčiųjų ir vairuotojų pagarba vieni kitiems, Kelių eismo taisyklių laikymasis gali padėti išsaugoti daugelio žmonių gyvybes ir sveikatą.

Priemonė buvo vykdoma Šilutės mieste ir įvairiuose rajono seniūnijų keliuose nuo 16 val. iki 19 val. Jos metu užfiksuoti 3 pėsčiųjų padaryti teisės pažeidimai. Vyriškis Traksėdžių kaime bei moteris Juknaičiuose ėjo pagrindiniu keliu, kuriuo vyksta intensyvus eismas, ir abu neturėjo atšvaitų, liemenės arba drabužių su šviesą atspindinčiais elementais. Šilutės mieste sustabdyta moteris, kuri ėjo per gatvę ne pėsčiųjų perėjoje ir taip pat neturėjo jokių šviesą atspindinčių elementų.

Pareigūnai surašė protokolus dėl padarytų teisės pažeidimų, o kartu su protokolu kiekvienam šių piliečių įteikė po simbolinę žvakę bei atšvaitą. Ir priminė, kaip svarbu tamsiu paros metu būti matomu, kad gyvybė neužgestų kaip žvakė.

Akciją vykdę pareigūnai padėkojo tiems pėstiesiems bei dviratininkams, kurie laikėsi elgesio tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui reikalavimų, t.y., ėjo keliu ar važiavo dviračiu dėvėdami atšvaitą, liemenę arba drabužius su šviesą atspindinčiais elementais, važiavo su įjungtais dviračio žibintais. Šie žmonės buvo matomi ir taip saugo save. Bet jiems priminta, kad parneštų atšvaitus savo vaikams ir pasirūpintų, kad ir jie būtų matomi tamsoje, ir taip šeima išvengtų nelaimingų eismo įvykių.

Pareigūnai džiaugėsi, kad priemonės metu sutiko daug sąmoningų žmonių, saugančių save ir savo vaikus. Štai Vainuto seniūnijos Bikavėnų k. išėjusias pasivaikščioti jauną mamą su maža dukrele bei kaimyne, kurios visos trys dėvėjo liemens su šviesą atspindinčiais elementais, važiuodami automobiliu  pareigūnai pamatė iš toli. O sustoję ir pakalbinę moteris pasidžiaugė jų sąmoningumu. Ypač daugeliui pavyzdžiu galėtų būti jauna mamytė, kuri saugo ir save, ir savo vaiką. Pareigūnai ir joms dovanojo atšvaitus su policijos simbolika, kad ir ateityje moterys būtų saugios. 

Pareigų turi ir pėstieji

Policijos departamento duomenimis 2017 metais Lietuvoje eismo įvykiuose žuvo 68 pėstieji, tai yra 35,4 proc. visų žuvusių eismo įvykiuose. Per metus įvyko 966 eismo įvykiai, kuriuose buvo sužeisti pėstieji, iš jų 310 įvykių – tamsiuoju paros metu.    
Dažniausiai abipusis Kelių eismo taisyklių reikalavimų nesilaikymas ir būna ta priežastis, dėl kurios įvyksta automobilių susidūrimas su pėsčiaisiais. Kelių policijos pareigūnai pabrėžia, kad ir pėstieji turi vykdyti jiems nustatytas pareigas.

7 pražūtingos vairuotojų klaidos pėsčiųjų atžvilgiu: vairuotojas nesulėtina greičio, nesustoja ir nepraleidžia per perėją einančių pėsčiųjų; sustojus ta pačia kryptimi važiuojančiai transporto priemonei, vairuotojas nesulėtina greičio ir nesustoja prieš pėsčiųjų perėją; nepraleidžia kelią kertančių pėsčiųjų sankryžose, sukdamas į kairę ar į dešinę, važiuodamas papildomos šviesoforo rodyklės kryptimi, įvažiuodamas į kelią į/iš teritorijos; važiuodamas atbulas, neduoda kelio pėsčiajam; nesiima papildomų atsargumo priemonių tamsiuoju paros metu, esant blogam matomumui; viršija saugų greitį, naudojasi mobiliuoju telefonu ar užsiima kita su vairavimu nesusijusia veikla.

7 pražūtingos pėsčiųjų klaidos: tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui pėstieji nesineša šviečiančio žibinto, nevilki ryškiaspalvės liemenės su šviesą atspindinčiais elementais, nesegi atšvaitų;  eina per kelią degant draudžiamam šviesoforo signalui; į pėsčiųjų perėją įžengia neįsitikinę, kad eiti saugu ir kad visi automobiliai sustojo; neįvertina atstumo iki artėjančios mašinos, eidami per kelią delsia arba stoviniuoja, bėga per važiuojamąją dalį, naudojasi mobiliaisiais telefonais; kerta kelią perlipdami per atitvarus arba eidami skiriamaja juosta; eina automagistralėmis, greitkeliais, važiuojamąja dalimi ar jos pakraščiu ten, kur yra įrengti pėsčiųjų takai; išeina iš už stovinčio automobilio neįsitikinę, kad kelyje nėra artėjančių transporto priemonių.

Sausio – vasario mėnesiais šalies keliuose bus vykdomos prevencinės policinės priemonės, kurių metu bus kontroliuojami pėstieji, dviratininkai, vadeliotojai, atšvaitų ir šviesą atspindinčių elementų naudojimas. Ypatingą dėmesį pareigūnai skirs vairuotojų pareigų pėstiesiems vykdymo kontrolei, sustiprintą patruliavimą organizuos prie pėsčiųjų perėjų, vietose, kur intensyvus pėsčiųjų eismas.