Turite neišspręstų teisinių klausimų – dvejojate ar pasirašyti naują darbo sutartį, kamuoja skyrybų rūpesčiai ar nežinote kur kreiptis dėl blogai atliktų medicininių paslaugų? Padėti išspręsti šiuos ir daugybę kitų klausimų jums gali padėti Vilniaus universiteto Teisės klinika.
Praėjusią savaitę Šilutės viešojoje bibliotekoje įvyko nemokamos nuolatinės teisinės pagalbos prieigos taško atidarymas, kuriame dalyvavo ir VU Teisės klinikos direktorius Laurynas Totoraitis.
Šia paslauga galės naudotis ne tik Šilutės miesto, bet ir rajono miestelių ir kaimų gyventojai. Bibliotekininkai tikisi, kad ši paslauga taps populiari ir sulauks daug interesantų. Bibliotekos specialistai padės užsiregistruoti nuotolinei konsultacijai su VU Teisės klinikos konsultantais, o nuotolinis bendravimas vyks „skype“ programa.
Šilutės biblioteka prisijungė entuziastingai
Prieš mėnesį Šilutės viešoji biblioteka pasirašė bendradarbiavimo sutartį su VU Teisės klinika su ir tapo nacionalinio projekto „Nemokama teisinė pagalba Lietuvos regionuose“ partnere. Todėl nuo šiol visose Šilutės rajono bibliotekose bus teikiama nauja paslauga – nemokama teisinė pagalba.
Pradžioje Šilutės miesto bibliotekininkai susidūrė su dilema, kur steigti šį tašką, nes praktika rodo, jog į ketvirtąjį bibliotekos aukštą ne visi užlipa, o pirmajame aukšte bibliotekininkai neturi visiškai uždarų patalpų. Todėl laikinai šį tašką atidarė periodikos skaitykloje, tam skirdami kelis stacionarius kompiuterius. Tačiau, atsižvelgiant į interesantų poreikius, skirs ir nešiojamąjį kompiuterį, kad paslauga taptų mobili ir žmogus bibliotekoje galėtų pasirinkti jam tinkančią konsultacijų vietą. Kai bus suremontuota patalpa greta esančiame pastate, tada taškui bus skirta nuolatinė vieta – uždara patalpa su visa reikiama įranga, kad kiekvienas žmogus netrukdomas galėtų bendrauti su konsultantu.
„Bibliotekos prieš kelerius metus tapo ne tik vieta, kur žmonės ateina pasiimti knygų ir jas palikti, bet ir šviesuliu miestuose, bendruomenių susibūrimo vietomis. Džiaugiamės, kad prie šio projekto Šilutės biblioteka prisijungė labai entuziastingai, siūlė visokeriopą pagalbą“, – sakė VU Teisės klinikos direktorius L.Totoraitis.
Šilutotės biblioteka tapo 141-uoju prieigos tašku Lietuvoje.
Dažnai toleruojame savo teisių pažeidimus
Projektas „Nemokama teisinė pagalba Lietuvos regionuose“ prasidėjo 2017 metais ir tęsiasi antrus metus. Organizacija VU Teisės klinika teikia nemokamą teisinę pagalbą gyventojams ir vykdo visuomenės teisinio švietimo projektus. Pavyzdžiui, naujienų portaluose ar žinių laidose kas kelias savaites duoda teisinių patarimų arba pristato vykdomus projektus, įžvalgas, tam kad gyventojai žinotų tam tikrus teisinius santykius, kurie aktualūs daug kam.
Dažniausiai VU Teisės klinikos klientais tampa socialiai pažeidžiami asmenys, vienišos mamos, jaunas ir besikuriantis verslas, viešąjį interesą ginančios nevyriausybinės organizacijos.
Anot L.Totoraičio, daugybei žmonių Lietuvos regionuose nemokama teisinė pagalba yra vis dar nepasiekiama. Mažesnių miestų gyventojai ypač dažnai susiduria su smurto artimoje aplinkoje atvejais, yra priversti taikytis su darbdavių išnaudojimu bijodami prarasti darbą, o vienišos mamos siekia prisiteisti išlaikymą mažamečiams vaikams iš emigravusių tėvų.
„Regionuose advokatų praktikuoja nedaug, o jų žinios ribotos, nes jie nėra specialistai kažkokios konkrečios teisės srities, o ir jų paslaugų kaina nėra visiems prieinama. Dėl to gyventojai yra priversti toleruoti savo teisių pažeidimus, nes tiesiog neturi kito pasirinkimo“, – sakė VU Teisės klinikos direktorius.
2017 metais 140-yje Lietuvos bibliotekų projekto rengėjai atidarė nemokamos teisinės pagalbos prieigos taškus, kurių darbuotojai padeda lankytojams prisijungti prie virtualaus pokalbio su VU Teisės klinika. Nuotolinės konsultacijos metu gyventojai gali matyti ir girdėti Klinikos teisininkus, konfidencialiai gauti jiems parengtus teisinius dokumentus bei išsiaiškinti, kur ir kaip juos pateikti. Tokiu būdu Klinikos paslaugos tampa prieinamos didelei daliai gyventojų.
Studentus kuruoja profesionalai
VU Teisės klinika buvo įsteigta prieš 20 metų ir sėkmingai gyvuoja, klesti ir veikia, iki šiol. Klinikoje konsultuoja gabiausi vyresniųjų kursų VU Teisės fakulteto studentai, o paslaugų kokybę užtikrina praktikos grupių kuratoriai – šalyje žinomi teisininkai, advokatai, teisės mokslo darbuotojai. Jie reguliariai susitinka su studentais, peržiūri jų darbus, pataria kaip juos patobulinti ir tik tada atiduoda interesantui.
„Studentų misija yra sujungti Teisės studentų, dėstytojų ir profesionalų pastangas ir darbą visuomenės gerovei kurti“, – sakė L.Totoraitis.
Vienu metu Klinikoje Vilniuje dirba 14 gabiausių studentų, kurie jau yra baigę darbo, civilinės ar administracinės teisės kursus ir yra pajėgūs teikti konsultacijas. Šitas modelis perimtas iš vakarietiškų teisės mokyklų. Studentams tai naudinga, nes jie gali išmokti tokių įgūdžių, kaip bendravimas su klientu, jo komforto užtikrinimas, nuraminimas ir panašiai.
Kiekvienais metais Klinika padeda maždaug 4000 gyventojų, o nuo veiklos pradžios iš viso padėjo jau 55 000 gyventojų.
Pasako jei situacija beviltiška
Naudotis šia paslauga gerai dar ir tuo, kad teikiant konsultacijas nevedamas joks registras, netikrinama gyventojų socialinė ir finansinė padėtis.
L.Totoraitis pripažįsta, kad tenka susidurti ir su beviltiškomis teisinėmis situacijomis, bet tada žmonėms ir pasakoma, kad jų situacija beviltiška ar nepatariama investuoti į advokato paslaugas.
„Būna situacijų beviltiškų, bet tuomet taip ir pasakome žmogui, patariame net nesikreipti į teismą, jei byla neturi perspektyvos“, – sakė jis.
Mūsų šalyje egzistuoja nemokamos teisinės pagalbos sistema. VU Teisės klinikos studentai, jeigu to reikia, taip pat padeda žmogui parengti prašymą, kad jis galėtų gauti valstybės apmokamą advokatą.
Daugiau informacijos apie nemokamą teisinę pagalbą rasite interneto svetainėje www.teisesklinika.lt arba Šilutės viešojoje bibliotekoje bei jos filialuose.
Rašyti atsakymą