Nemokamos „Misija: švari vasara“ pramogos Juodkrantėje: kinas po atviru dangumi ir edukacinis spektaklis mažiesiems

Rugpjūčio 27 d. Juodkrantės centre įvyks iniciatyvos „Misija: švari vasara“ vainikuojantis finalinis renginys, kurio metu visuomenei bus pristatyta, kiek šiukšlių surinkta penkių talkų Lietuvos nacionaliniuose parkuose metu, mažieji renginio dalyviai bus pakviesti į interaktyvų Alytaus lėlių teatro „Aitvaras“ spektaklį „Kontis ir Tvarkius“, o renginį užbaigs filmo po atviru dangumi „Walk the Tideline“ stebėjimas. Visos veiklos renginyje – nemokamos.

Tvarkos mokysis ir mažieji renginio dalyviai

Renginio programa Juodkrantėje, ties Raganų kalnu, Kuršių marių pakrantėje prasidės 17 val. Mažieji renginio dalyviai bus pakviesti į Alytaus lėlių teatro „Aitvaras“ spektaklį vaikams „Kontis ir Tvarkius“, kuriame vaikai nebus tik pasyvūs stebėtojai – aktoriai juos įtrauks į patį veiksmą ir mažieji mokysis rūšiuoti atliekas.

„Šio spektaklio personažų nuotykiai leidžia vaikams suprantama kalba papasakoti apie neišnaudotas atliekų rūšiavimo galimybes. Tai pirmasis „žalias“ lėlių spektaklis vaikams, įkvepiantis rūšiuoti. Kadangi vaikai – labai imlūs ir greitai mokosi, po spektaklio jie ne tik galės atpažinti rūšiavimo konteinerius, bet apie rūšiavimą priminti ir tėveliams“, – teigia viena iš renginio organizatorių, aplinkosauginės iniciatyvos „Kita forma“ vadovė Vaida Griškevičienė.

Padangos, asbestas, automobilių laužas bei įvairios pakuotės – tik dalis Lietuvos nacionaliniuose parkuose randamų atliekų.

„Misija: švari vasara“ užbaigimo renginio metu vyksiančioje viktorinoje „Geriausia šiukšlė, kurios nėra. Kaip to pasiekti?“ renginio organizatoriai žada išradingai pristatyti iniciatyvos rezultatus – kiek ir kokių atliekų randama nacionaliniuose parkuose. Geriausiai viktorinoje pasirodę dalyviai bus apdovanoti prizais.

Vakarėjant renginio svečiai kviečiami į filmą po atviru dangumi „Walk the Tideline“ (2021). Šiame filme nagrinėjama itin aktuali jūrų ir vandenynų užterštumo problema, o jo premjera vyko „Nepatogaus kino“ festivalio metu.

Filmu „Walk the Tideline“ sieks atkreipti poilsiautojų dėmesį

Plastiko era, prasidėjusi tik prieš pusę amžiaus, mūsų dirvožemyje jau tapo geologiniu sluoksniu, o tos pačios begalinės žmonių paliktos šiukšlių krūvos dengia visus krantus, mūsų bendras vandenynas kupinas atliekų, patenkančių į jūros gyventojų vidurius – žūsta ištisos rūšys, kitoms dėl klimato kaitos tenka ieškoti naujo prieglobsčio.

Nors paplūdimio šukavimas visada traukė žmones, tačiau šiais laikais vandenynas į pakrantes atneša vis daugiau toksiškų, o ne vertingų lobių. Suomės Anos Antsalo režisuotas filmas „Walk the Tideline“ seka šiandienos paplūdimio šukavimo mėgėjus Didžiojoje Britanijoje, Nyderlanduose ir Japonijoje.

Filmo žiūrovai galės užuosti ir pajusti vandenyno artumą. Kaip pasakojama filmo aprašyme, tai pasiuntinys, kalbantis be žodžių ir vienijantis žemynus bei gyvas būtybes. Jis primena mums, kad tai, ką mes bandome slėpti, ilgainiui sugrįš į paviršių.

Keturios talkos – 15 tonų šiukšlių

Pastarieji metai daugelį žmonių paskatino atsigręžti į gamtą, tačiau teko nemaloniai nustebti – buitinės, statybinės bei kitokios atliekos Lietuvoje „puošia“ ne tik sąvartynus, bet ir nacionalinius parkus.

„Drauge su aplinkosaugine iniciatyva „Kita forma“ bei Valstybine saugomų teritorijų tarnyba, nelikome abejingi ir pakvietėme prisijungti žmones prie jau antrus metus vykstančios prasmingos iniciatyvos „Misija: švari vasara“ bei padovanoti dovaną 30-metį švenčiantiems Lietuvos nacionaliniams parkams. Šiuo metu jau įvyko keturios talkos, kurių metu surinkta apie 15 tonų atliekų. Paskutinioji planuojama rugpjūčio 27 d. Juodkrantėje“, – teigia VšĮ „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos vadovė.

Prisidėti gali kiekvienas

Kaip teigia iniciatyvos organizatoriai, asmeniniu pavyzdžiu prisidėti prie gamtos išsaugojimo galime visus metus, nes Lietuvos nacionalinių ir regioninių parkų lankytojams bendrovė „Gerovė“ pagamino specialius maišelius, kuriuos galima rasti ir nemokamai pasiimti visuose parkų lankytojų centruose.

Tvirtinama, kad dalyvavimas švaros akcijose žmones skatina tęsti atsakingą elgesį ir rūpinimąsi aplinka, nes žmonės, kurie tvarko ir puoselėja gamtą, nenorės būti šiukšlintojais.