Neplautos uogos, vaisiai, daržovės – viena toksakarozės priežasčių

Neplautos uogos, vaisiai, daržovės gali būti viena iš toksakarozės priežasčių, -perspėja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai.

Toksokarozė – kirmėlinė liga, kurią platina šunys ir katės. Žmogus užsikrečia subrendusiems toksokarų kiaušinėliams per burną patekus į virškinimo traktą: nuo nešvarių, žemėtų rankų, valgant neplautas uogas, vaisius bei daržoves. Vaikai užsikrečia žaisdami smėlio dėžėse, vejose, kur yra šunų ir kačių išmatų. Maisto produktai ar kiti paviršiai toksokarų kiaušinėliais gali būti užteršti su dulkėmis, juos gali pernešti tarakonai, musės. Užsikrėsti galima ir per užterštą atvirų telkinių vandenį.

Gydytojos Aušros Bartulienės teigimu, dažniausiai toksokaroze serga 4 – 9 metų vaikai, nes jie neturi pakankamų higienos įgūdžių. Be to, užteršta aplinka, netinkamas bendravimas su augintiniais, nesusiformavusi imuninė sistema – vaikų pagrindiniai užsikrėtimo rizikos veiksniai.

Gydytoja primena, kad labai svarbu nusiplauti rankas grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgant, pažaidus su šuniuku, kačiuku; nevalgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių; reguliariai gydyti šunis ir kates nuo kirminų; neleisti savo augintiniams laižyti veido ir indų, kurie naudojami žmonių reikmėms; neteršti aplinkos – augintinių išmatas mesti į specializuotą konteinerį; vaikų smėlio dėžes įrengti saulėtose vietose, o nenaudojamas – uždengti.

Daugeliu atvejų, ypač patekus į organizmą mažam kiaušinėlių kiekiui, liga gali praeiti be simptomų, tačiau neretai, ypač vaikams, gali pasireikšti nedideliu karščiavimu, gali atsirasti sausas kosulys, dusulys, naktiniai kosulio priepuoliai, pilvo skausmai. Ligonius pykina, jie vemia, viduriuoja, išberia ir niežti odą. Migruojančių lervų gali pakliūti į akis. Dažniausiai pažeidžiama viena akis.

Kadangi šie simptomai būdingi ir daugeliui kitų susirgimų, norint patvirtinti diagnozę, turi būti atliekami kraujo serologiniai tyrimai. Liga išgydoma naudojant antihelmintinius vaistus.