Nepriklausmybės aktas pradeda kelionę per rajoną. Prisijunkime!

simtmecio zygis_aplink_silutes_rajona_zemelapisJau šiandien Šilutės rajonas pradeda renginių, skirtų mūsų Valstybės Nepriklausomybės atkūrimo 100-mečiui, kurį visa Lietuva minės 2018 metų vasario 16 dieną, ciklą.

Pirmasis to ciklo renginys – Nepriklausomybės akto kelionė per visas vienuolika Šilutės rajono seniūnijų – prasideda šiandien Švėkšnos seniūnijos Stemplių kaime – Nepriklausomybės akto signataro Kazimiero Stepono Šaulio gimtinėje. O žygis pasibaigs rugsėjo 16 dieną Švėkšnoje atidengiant paminklą šiam Nepriklausomybės akto signatarui.

Visi, norintieji lydėti Nepriklausomybės aktą, gali numatytu maršrutu kartu keliauti pėsčiomis, važiuoti mašinomis ar keturračiais, plaukti laivais ar susigalvoti kitų patiems malonių kelionės būdų.
Visa šio neabejotinai istorijon įeisiančio žygio kelionė nušviesta trečiadienį Savivaldybėje vykusiame rajono valdžios, seniūnų ir spaudos atstovų susitikime.

Originali kelionė bus filmuojama

Nepriklausomybės akto kelionę išsamiai pristatė jos sumanytojų – švėkšniškių – seniūnas Alfonsas Šeputis. Tai jis, anot savivaldybės vicemero Algio Bekerio, sugebėjo visus įtikinti, kad tokia Nepriklausomybės simbolio kelionė aplink  visą rajoną yra įmanoma ir bus patraukli daugybei žmonių. Ne tik patraukli, bet ir puiki patriotizmo ir istorijos pamoka, kurioje galėtų dalyvauti ir jaunas, ir senas, ir moksleiviai, ir jų tėvai bei seneliai.

Žygis vaizdingai parodys šio akto svarbą ir mūsų šalies istorijai, ir jos ateičiai.

Pasak A.Bekerio, būtų smagu, jei į akto sutikimo ir perdavimo kitai seniūnijai ceremonijas susirinktų kuo gausesnės bendruomenės. Nesitikima, kad gausūs būriai aktą lydės visus keliolika ar keliasdešimt kilometrų iki kitos jo perėmimo stotelės. Tačiau tie, kas lydėtų, galėtų neštis tam tinkamą atributiką, pavyzdžiui, Lietuvos ir seniūnijos vėliavas. Tai todėl, kad ši originali kelionė bus filmuojama, tad jos dalyviai bus įamžinti ateinančioms kartoms.

Įdomu tai, kad per visą rajoną keliaus Nepriklausomybės akto kopija – metraštis. Tai bus pusantro metro ilgio drobė, kurioje bus fiksuojama visa kelionė. Joje pasirašys visi žygeiviai.

Nepriklausomybės akto kopijos bus padovanotos visoms seniūnijoms.

Visos seniūnijos jau numatė vietas, kuriose vyks akto perėmimo iš ankstesniųjų žygeivių ceremonijos. Numatyta, kad startas bus kiekvienos dienos rytą – 9 valandą, vėliau, apie vidurdienį, įvyks akto perdavimas kitai seniūnijai, o pavakary, apie 16 valandą, aktą perims dar kita seniūnija.

Seniūnai paraginti į akto priėmimo ir išleidimo renginius kviesti mokyklų, bendruomenių atstovus.

Nepriklausomybės aktas iškeliaus iš signataro gimtinėssimtmecio zygis_nepriklausomybes_aktas

Nepriklausomybės akto kelionė prasidėjo jau šiandien Švėkšnos seniūnijos Stemplių kaime. Jame 1872 m. sausio 28 d. gimė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, prelatas, visuomenės ir valstybės veikėjas, profesorius Kazimieras Steponas Šaulys.

Šįryt, po šv. Mišių Stemplių bažnyčioje, 9.30 valandą, prie paminklo signatarui K.S.Šauliui, Lietuvos Nepriklausomybės aktas įteiktas žygeiviams. Pasodintas Lietuvos nepriklausomybės šimtmečio žygį priminsiantis ąžuoliukas.

Visi žygeiviai dviračiais nuvažiavo iki Gardamo seniūnijos Bliūdsukių kaimo, kur prie bendruomenės namų relikvijos simbolį perdavė gardamiškiams.

Gardamo bendruomenė per Meškinę ir Šylius dviračiais ir vežimaičiais vyks į Makių kaimą, kur 16 valandą žinomo sodininko Stepono Mockaus sodyboje aktą perduos naumiestiškiams.

Žemaičių Naumiesčio bendruomenė rugsėjo 11 dieną, nuo ryto, dviračiais ir mašinomis Nepriklausomybės aktą gabens į Vainutą ir 12 val. prie paminklo Nepriklausomybės kovų savanoriams susitiks su vainutiškiais.

Vainuto seniūnijos kaimų žmonės aktą veš dviračiais, plukdys baidarėmis: vainutiškiai simbolinį dokumentą perduos gorainiškiams, jie – bikavėniškiams, pastarieji – Balčių kaimo bendruomenei, o šioji – katytiškiams.

Pastaroji ceremonija vyks tos pačios rugsėjo 11 dienos 16 valandą Katyčių seniūnijoje – ant Akmeniškių piliakalnio.

Katytiškiai rugsėjo 12 dieną pėsčiomis pasieks Stubrius ir 12 valandą prie Stubrių bendruomenės namų aktą perduos Usėnų seniūnijai. O 16 valandą akto perdavimo ceremonija vyks Juknaičių seniūnijoje, prie tilto per Veižės upelį, kur iš usėniškių relikvijas, atvežtas dviračiais ir automobiliais, perims juknaitiškiai.

Rugsėjo 13 dieną 12 valandą Juknaičių bendruomenės nariai pėsčiomis Nepriklausomybės aktą nuneš ikiTatamiškės prieplaukos ir aktą perduos šilutiškiams. Šilutiškiai relikviją laivu plukdys į Rusnę. 16 valandą rusniškiai žygeivius pasitiks Rusnės senojoje prieplaukoje.

Kitą dieną – rugsėjo 14-ąją – 12 valandą rusniškiai laivu pasieks Kintų seniūnijos Minijos kaimą. Čia prieplaukoje, ties S.Petrošiaus kaimo turizmo sodyba, jų lauks kintiškiai.

Iki 16 valandos kintiškiai laivais turėtų pasiekti Saugų seniūnijos Lankupių kaimą. Akto perdavimo ceremonija saugiškiams vyks ant rekordinio ilgio kabamojo Lankupių tilto.

Saugiškiai rugsėjo 15-ąją nuo ryto automobilias ir keturračiais važiuos link Švėkšnos. 12 valandą dar vienas susitikimas vyks Švėkšnos seniūnijos Žagatpurvių kaime, kur miške esančioje poilsio aikštelėje, žyminčioje XX a. pradžioje čia buvusią Lietuvos ir Vokietijos sieną, saugiškiai aktą ir vėl perduos Švėkšnos seniūnijos bendruomenės atstovams. Prie švėkšniškių čia prisijungs ir Inkaklių bendruomenės nariai.

Visi jie tą pačią dieną relikvijas parsigabens į Švėkšnos bažnyčią. Beje, į Švėkšną, kaip ir dera dvarų miesteliui, aktas bus įvežtas karieta. Čia bažnyčioje relikvija bus palikta per naktį iki rugsėjo 16-ąją vyksiančio paminklo signatarui K.S.Šauliui atidengimo ceremonijos.

Rugsėjo 16 dieną  11 valandą numatyta konferencija Švėkšnos parko gimnazijos salėje, 13 valandą įvyks šv. Mišios Švėkšnos bažnyčioje.

Iš bažnyčios 14 valandą išėjusi eisena Nepriklausomybės aktą atneš į paminklo atidengimo iškilmes. Čia aktas bus perduotas Šilutės r. savivaldybės vadovams, kurie vėliau turėtų jį perduoti saugoti muziejininkams.

Tikimasi, kad akto kelionės pabaigos ir paminklo K.S.Šauliui atidengimo ceremonijoje dalyvaus visų seniūnijų vėliavnešiai.

Tai – jubiliejaus renginių startas

Kodėl tokiai simbolinei kelionei pasirinktas jau šių metų rugsėjis, kai iki Nepriklausomybės atkūrimo dienos dar liko 5 mėnesiai?

Pasak A.Bekerio, Lietuvos Nepriklausomybė nebuvo atkurta per vieną dieną, tai buvo ilgas procesas, tad ir jos 100-mečio jubiliejui skirtų renginių dar bus ne vienas.

Be to, žiemą – vasario mėnesį – surengti žygį aplink visą rajoną gali būti sudėtinga.

Ši kelionė bus Lietuvos valstybės jubiliejaus renginių startas mūsų rajone – įžanga į mūsų Nepriklausomybės 100-mečio minėjimą.

 

Žygio maršrutas ir grafikas