Neringiškiai kojas nuo šiol mirkys savo Kuršių mariose

Neringa travelblat.lt nuotrŠilutės rajono teritorijai priklausančių Kuršių marių dalis atiduota Neringos savivaldybei. Taip praplėstos Neringos savivaldybės ribos. Už tai numatančias įstatymo pataisas trečiadienį Seimo plenariniame posėdyje balsavo 91, susilaikė 1 parlamentaras.

Nors ir rajono politikai, ir seimūnai pritarė tokiam sprendimui, Šilutės rajono gyventojai būgštauja, kad neringiškiai įves ekologinę rinkliavą jų laivams.

Seimas patikslino Neringos, Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono ir Šilutės rajono savivaldybių teritorijų ribas, priėmęs tai reglamentuojančio įstatymo pataisas. Neringos savivaldybei perduodama 46,36 ha Klaipėdos miesto savivaldybės teritorijos dalis, 1644,57 ha Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijos ir 3170,1 ha Šilutės rajono savivaldybės teritorijos.

Įstatymo projekto aiškinamajame rašte teigiama, jog tokiu būdu neringiškiams pašalintos kliūtys įregistruoti sklypus apie uostų statinius, kitą nekilnojamąjį turtą, taip pat suteikti adresus. Tai leis įgyvendinti Nidos tarptautinio keleivinio uosto detaliojo plano sprendinius, patvirtinti jau parengtą Juodkrantės uosto detalųjį planą ir rengti dokumentus uosto įrengimui Preiloje bei prieplaukos statinių statybai Alksnynėje. Neringos savivaldybei bus sudarytos platesnės galimybės dalyvauti Europos Sąjungos finansuojamuose projektuose.

Nuo pat 1961 metų, kai buvo įkurtas Neringos miestas, Neringos savivaldybės rytinė riba buvo tapati Kuršių marių krantui. Savivaldybėje esantys uostų ar prieplaukų statiniai, jų sklypai buvo kitų savivaldybių – Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono ir Šilutės rajono savivaldybių teritorijose.

„Neringiškiai, įbridę į marias, jau atsidurdavo kitoje savivaldybėje. Mes net šaipėmės, kad sėdėdami Neringoje kojas galime laikyti Šilutėje“, – komišką situaciją spaudai komentavo Neringos savivaldybės administracijos direktorius Algimantas Vyšniauskas.

Šilutiškiai baiminasi, kad Neringa gali apmokestinti įplaukimą į jos teritorinius vandenis. Juolab kad pagal naująjį Kuršių nerijos nacionalinį parko planą Kuršių nerijai priskiriama riba eina į rytus nuo laivakelio, kuriuo naudojasi ir šilutiškiai. Neringos savivaldybės meras Antanas Vinkus respublikinei spaudai buvo minėjęs, jog jokių rinkliavų įvesti niekas nesirengia.

Šilutės rajono savivaldybės taryba už Kuršių marių perleidimą iš Neringos savivaldybės išsiderėjo minimalias lengvatas. Šilutės rajono jachtos ir laivai vieną kartą per parą galės nemokamai švartuotis Nidos uoste, o Šilutės rajono besituokiančios poros į Kuršių nerijos nacionalinį parką, priklausantį Neringos savivaldybei, galės įvažiuoti be ekologinės rinkliavos.

Vidaus reikalų ministerijos teigimu, papildomų biudžeto lėšų ar galiojančių teisės aktų keitimo pertvarkai nereikia, o gyventojų apklausa nebuvo atlikta, nes kalbama apie vandens telkinio dalį, kur gyventojų nėra.

Prieš įstatymo svarstymą Seime „Šilutės naujienos“ nuomonės teiravosi savo interneto svetainės ir „Facebook“ puslapio lankytojų.

Apklausoje dalyvavo 215 respondentų. Už tai, kad nesvarbu, kam priklauso vandenys, pasisakė 8,37 proc. (18) lankytojų. Jeigu atiduodam, Šilutei reikia daugiau lengvatų – pritarė 13,95 proc. (30) lankytojų. Didžioji dauguma – 77,67 proc. (167) – lankytojų įsitikinę, kad marios turėtų priklausyti Šilutės rajonui.