Nesibaigus gripo sezonui jau puola erkės

erke-504a503f247a4Gripo sezonas dar nesibaigė, o jau realus erkių platinamų infekcinių ligų pavojus.

Medikai teigia, kad nors šių metų gripo sezonas buvo kiek lengvesnis, jis dar nesibaigė ir sunkėja peršalimo ligų formos, o nepasibaigus gripui, gamtoje jau atgijo ir erkės.

Gripo atvejų daugėja

Dėl šiltos žiemos šiemet susirgimų peršalimo ligomis medikai registravo mažiau. Pasak jų, Lietuvos gyventojai šį sezoną nuo gripo skiepijosi kiek aktyviau, iš viso apie 8 proc.

„Tiek gripo, tiek ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) atvejų šių metų sezoną buvo registruota mažiau, tačiau prieš savaitę Lietuvoje užregistruota beveik šimtas gripo atvejų. Ir beveik visose apskrityse padaugėjo tikruoju gripu sergančių žmonių“, – įspėja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė.

Sergamumo gripu padidėjimas užregistruotas ir Šilutės rajone. Štai 13-ąją metų savaitę (kovo 24-30 d.) gripu susirgo 14 žmonių, iš jų 4 vaikai. Ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) atvejų būta 203, iš jų 129 susirgusieji – vaikai.
12-ąją savaitę gripu sirgo 2 vaikai, užregistruota ir 144 ŪVKTI atvejai, 110 sirgusiųjų – vaikai.

11-ąją savaitę gripo iš viso nebebuvo registruota, bet 129 žmonės, iš jų 103 – vaikai, sirgo ŪVKTI.

Erkės jau ieško aukų

Lietuva – endeminė erkinio encefalito ir Laimo ligos atžvilgiu šalis. Remiantis daugiamečiais duomenimis, stebimas sergamumo šiomis ligomis didėjimas.

2013 m. Lietuvoje sergamumo erkiniu encefalitu rodiklis buvo 16,9 atv./100 tūkst. gyv., registruoti 3 mirties atvejai. Laimo ligos rodiklis siekė 86,81 atv./100 000 gyv.

2012 m. rodikliai atitinkamai buvo 16,5 ir 81,5.

Todėl baigiantis šaltojo sezono ligų periodui, specialistai ragina gyventojus išlikti budrius, nes, atšilus orams, gamtoje jau pasirodė pirmosios erkės. Jos pabunda vos atšilus dirvožemiui, temperatūrai pasiekus 5-7 laipsnius šilumos. Šylant klimatui, trumpėja ir erkių pasyvumo laikas.

„Šiais metais erkių aktyvumo sezonas ypač ankstyvas. Kovo pradžioje Lietuvoje užregistruotas pirmas atvejis, kai žmogui įsisiurbė erkė. Ankstyvas laikotarpis yra pavojingas, nes žmonės nėra moraliai pasiruošę“, – pastebi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medicinos entomologė Milda Žygutienė.

Pasak specialistų, įsisiurbus erkei, užsikrėsti Laimo liga pavojus kyla visoje Lietuvoje, didesnė erkinio encefalito tikimybė – Vidurio Lietuvoje, į padidintos rizikos zoną įtraukta Utena ir Vilniaus apskritis, ypač Trakų rajonas.

Šilutės bei Klaipėdos rajonų užkrečiamųjų ligų specialistai erkių paplitimo dar neskaičiavo, nes didžioji jų dalis prabunda, kai vidutinė paros temperatūra pasiekia 7-8 laipsnius aukščiau nulio. „Pamaryje ir Klaipėdoje kovo vidutinė temperatūra buvo žemesnė, bet dabar jau ruošiamės į miškus“, – sako Šilutės visuomenės sveikatos centro specialistė Rima Mačijauskienė.

Skiepytis niekada nevėlu

Medikai primena, kad skiepų nuo Laimo ligos nėra, o vakciną nuo erkinio encefalito lietuviai vis dar vertina skeptiškai. Todėl medikai įspėja, kad nepasiskiepiję žmonės gamtoje būtų itin atsargūs: kūną dengtų drabužiais, nepamirštų galvos apdangalo ir purškalų bei tepalų.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, medicinos mokslų daktaras, profesorius S.Čaplinskas pažymėjo, kad labai svarbi imunoprofilaktika siekiant apsaugoti save ir kitus nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų.

Kad organizme visiškas imunitetas šiai ligai išsivystytų iki erkių aktyvumo sezono pradžios, reikia trijų vakcinos dūrių, todėl rekomenduojama pradėti skiepytis dar rudenį. Bet, pasak R.Mačijauskienės, geriau vėliau negu niekad: pavyzdžiui, pasiskiepiję dabar, saugūs būsite ir rudeniop eidami grybauti, nes erkės tada dar nemiegos.

Skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami.