Nesuskubę tirti galvijų ūkininkai skaičiuoja nuostolius

cooApie tai, kad visi pieno ūkiai anksčiau ar vėliau turės įgyti laisvos nuo ligų bandos statusą, kalbama ir rašoma jau bent antri metai. Vis dėlto dar ne visi pieno gamintojai suskubo tirti savo galvijus, o ypač delsusieji dabar jau skaičiuoja nuostolius.

Nuo birželio 1 dienos pasikeitė pieno supirkimo taisyklės, o nuo liepos 1-osios pieno supirkimas iš laisvos nuo ligų bandos statuso nesiekiančių ūkių visai nutrauktas.

Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyriausieji veterinarijos gydytojai inspektoriai Rasa ŠARKIENĖ ir Vytautas JASAITIS ragina ūkininkus suskubti siekti laisvos nuo ligų bandos statuso.

Ūkininkams suteikta galimybė aiškintis klaidas

Birželio 1-ąją pakeistas pieno supirkimo taisykles komentuojanti R.Šarkienė sako, jog iš vienos pusės pieno pardavimą jos palengvino, bet iš kitos pusės – sugriežtino.

Inhibitorinės medžiagos piene tiriamos dviem testais. Anksčiau tokių medžiagų nustačius bent vienu testu, pieno supirkimas būdavo nutraukiamas. Pakeitus taisykles, inhibitorinių medžiagų radus pirmojo tyrimo metu ūkio savininkas dabar tik įspėjamas, bet pieno supirkimas nenutraukiamas.

Anot R.Šarkienės, tai gerai, nes ūkininkas turi galimybę analizuoti savo ūkyje užterštumo priežastis, pagalbos gali kreiptis į konsultantus ar privačius veterinarijos gydytojus.

Antrojo tyrimo metu bent viename iš testų nustačius inhibitorines medžiagas, pieno priėmimas nutraukiamas. Be to, tokio ūkio piene papildomai dar tiriamas ląstelių skaičius, bendras bakterinis užterštumas.

Iki birželio 1-osios galiojo tokia tvarka, kad inhibitorinių medžiagų nustačius pirmą kartą, papildomai dar 3 mėnesius iš to ūkio mėginiai būdavo imami dvigubai dažniau. Už tyrimus turėjo mokėti patys ūkininkai.  Dabar ūkininkų gyvenimas palengvintas tuo, kad visi tyrimai atliekami bendrąja tvarka. „Ūkininkui, taip, žinoma, geriau, nes jam nebereikia mokėti už papildomus tyrimus“, – sako R.Šarkienė.

Naujovės ir pieno supirkėjams

Dar vienas pakeitimas reglamentuoja pieno supirkėjų darbą. Nuo birželio 1 d. papildomai yra tiriama, ar pieno punktuose priėmėjai nefalsifikuoja pieno mėginių, t.y. ar nepaima visų mėginių iš vieno pieno gamintojo arba tų mėginių nesumaišo. Tais atvejais, kai sutampa 4 mėginių sudėties tyrimai, laikoma, kad priėmėjas mėginius falsifikuoja ir jam pusei metų anuliuojamas kvalifikacijos pažymėjimas.

Iki šiol konkretus laikas, kiek pieno priėmėjas negalės dirbti, nebuvo numatytas. Jis tik privalėjo iš naujo išklausyti mokymo kursą, tad į darbą galėjo grįžti maždaug jau po mėnesio.

Kita naujovė ta, kad nuo liepos 1 d. pienas visai nebesuperkamas iš tų bandų, kurios nesiekia laisvos nuo ligų bandos statuso. Tiesa, naujove to nepavadinsi, nes tokia sankcija ūkininkams žadėta jau beveik metus, visus 2011-uosius veterinarijos gydytojai apie tokią perspektyvą nuolat kalbėjo pieno gamintojams.

Sankcijos gresia tiems priėmėjams, kurie nuo liepos 1-osios priims pieną iš sveikos bandos statuso neturinčių bandų. Tokiems priėmėjams bus anuliuojamas kvalifikacijos pažymėjimas, jie nebegalės dirbti šio darbo.

Delsusieji skaičiuoja nuostolius

Pasak R.Šarkienės, negalima sakyti, kad mūsų rajono ūkininkai iki šiol nejudėjo. Tokių, kurie dar nepradėjo siekti laisvos bandos statuso arba po pirmųjų tyrimų laiku neatliko kitų, todėl ir pirmųjų tyrimų rezultatai buvo anuliuoti bei statuso siekimas nutrūko, tėra labai mažas procentas.

V.Jasaitis suskaičiavo, kad šiuo metu mūsų rajone yra 2758 galvijų bandos, programoje siekia laisvos bandos statuso 2698 (98 proc.). Taigi iki šiol „miegojo“ tik 2 proc. ūkininkų, turinčių 60 bandų.

Pasak V.Jasaičio, dauguma tų iki šiol nepajudėjusių yra vos vieną karvutę turintys sodiečiai. Kita dalis tie, kuriems laisvos bandos statuso siekimas nutrūko po pirmojo tyrimo nesuskubus laiku atlikti kitų. Rajone tėra iki 20-ties bandų, kurių savininkai nė nebandė siekti reikalaujamo statuso.

Dabar šiems nesuskubusiems ūkininkams rašomi sprendimai dėl pieno realizacijos sustabdymo. Pasak R.Šarkienės, jau surašyta keletas tokių sprendimų, tad keletas ūkininkų jau skaičiuoja patirtus nuostolius. Pieno realizuoti jie negalės mažiausiai savaitę, kol bus gauti pirmųjų tyrimų rezultatai. Todėl pastebėtas ir pieno gamintojų sujudimas siekti laisvos bandos statuso.

Beje, nuo šių metų sausio 1-osios ūkininkai jau nebegalėjo parduoti gyvulio iš statuso nesiekiančios bandos nei į skerdyklas, nei kitiems ūkininkams. Norintieji parduoti privalėjo turėti bent vieną neigiamą brucelizės, leukozės ir tuberkuliozės tyrimų atsakymą.

Bus apribojimų ir nuo sausio 1 d.

Vienu pasiekimu Lietuva jau gali didžiuotis – birželio mėnesį visa šalis pripažinta laisva nuo leukozės. Kad Europos Sąjunga kurią nors šalį pripažintų laisva nuo kurios nors ligos, sveiki galvijai turi sudaryti 98 procentus visų galvijų skaičiaus. Šis faktas turi būti patvirtintas tyrimų rezultatais.

V.Jasaitis tikslina, kad nustačius leukozės židinį sergantys gyvuliai iš karto skerdžiami kontroliniam skerdimui. Likusi bandos dalis stebima, tiriama. Tad tie 2 procentai yra ne sergantys galvijai, bet tik stebimos bandos.

Dėl leukozės stebimos bandos sudaro 0,07 proc. visų bandų, siekiančių laisvos nuo ligų bandos statuso.   Kalbant apie leukozę turime patikslinti, jog mūsų rajone buvo registruoti 2 susirgimo šia liga židiniai – dvi bandos. Dabar jau aišku, kad vienai iš jų apribojimai bus atšaukti rugpjūčio mėnesį, kitai – kitų metų sausį.

Dar vienas apribojimas mūsų šalies ūkininkų laukia nuo 2013-ųjų metų pradžios. Nuo sausio 1 dienos visos galvijų bandos privalės turėti laisvos bandos statusą bruceliozės ir tuberkuliozės atžvilgiu. Šiuo metu, pasak V.Jasaičio, nuo bruceliozės laisvos jau yra 1331 banda (49,5 proc.), o nuo tuberkuliozės – 1990 (74 proc.) bandų.