Net ir būdamas namuose, jauskis tikru europiečiu

europos dienos protu musisGegužės 8-9 dienomis Šilutės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka tradiciškai kvietė šilutiškius į renginius, skirtus Europos Sąjungos (ES) piliečių metams ir Europos dienai Šilutėje paminėti. Bibliotekos vykdyto projekto „Net ir būdamas namuose, jauskis tikru europiečiu“, finansuoto Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje, tikslas – didinti informuotumą apie su ES pilietybe susijusias teises ir pareigas, kad bet kuri ES dalis būtų namai bet kuriam ES piliečiui. Projekto organizatorė – Informacijos skyriaus vedėja Laima Dumšienė.

Europos Sąjunga, jaunimas ir žinios…

Trečiadienį Viešojoje bibliotekoje jaunieji šilutiškiai susirinko į europrotų turnyrą, kuris suteikė galimybę pasitikrinti savo žinias apie politines teises, teises gyventi, dirbti, gydytis ir mokytis užsienyje.

Į lyderių poziciją pirmuose turuose išsiveržusią komandą „Pamario jaunimas“ penktajame ture nurungė ir europrotų turnyrą laimėjo „etatinė“ tokio pobūdžio turnyrų dalyvė – komanda „Eurowin draugeliai“. „Pamario jaunimui“ teko džiaugtis antrąja vieta. O trečiąją vietą užėmusi komanda „Neatspėsi“ visiškai nenusiminė, nes jiems nuotaiką pakėlė gauti prizai. Pirmosios vietos laimėtojai buvo apdovanoti atmintukais.

Euroturas „Visur gerai, bet namuose geriausia“

Penktadienio popietę spalvingai pasipuošę ir ES ženklais pažymėtais balionais nešini vaikai šventine eisena link bibliotekos rinkosi į Vasaros kiemelį dalyvauti žaismingame euroture.

Lopšelio – darželio „Žibutė“ spektaklis „Išsilavinusio vilko kelionė po ES šalis“ (vadovė Lidija Balsienė) įtraukė visus į linksmybių sūkurį. Renginio vedėja bibliotekininkė Liuda Nausėdienė į pagalbą pasikvietė visą Europą išmaišiusį keliautoją Euromakalių (Gediminas Genevičius). Kartu su juo į šventę spalvinguoju pasakų traukinuku atriedėjo bibliotekos bičiuliai „Galvočiukai“, persirengę pasakų personažais.

Šventei įsibėgėjus prasidėjo ES ambasadų prisistatymai su tos šalies mėgstamiausių rašytojų pasakų personažais. Švedijos ambasadai atstovavusios Pamario pagrindinės mokyklos 4d klasės mergaitės – Pepės Ilgakojinės – sužavėjo visus sportiškumu ir lankstumu (mokytoja Dalia Savickienė). Tos pačios mokyklos 4e klasės mergaitės, europos dienos jaunikispristačiusios Vokietijos ambasadą, improvizavo raganaitės Lilės išdaigas (mokytoja Violeta Lukočienė). Prancūzijos ambasada –  Žibų pradinės mokyklos 4a klasės auklėtiniai – įsikūnijo į Šarlio Pero pasakų herojus (mokytoja Elytė Bardauskienė bei mokyklos bibliotekininkė Daiva Šarliokienė).

Danijos ambasada inscenizavo Hanso Kristijano Anderseno pasakas (Traksėdžių filialo bibliotekos bičiulių būrelis kartu su bibliotekininke Vida Paldauskiene). Italijos ambasada, kuriai atstovavo Pamario pagrindinės mokyklos 3 d klasės mokiniai (mokytoja Dalia Solovjovienė), nustebino išradingų Pinokių gausa kartu su staliumi Džepetu priešakyje.

Po nuostabių prisistatymų vaikai sukilo linksmam ančiukų šokiui, kuriam vadovavo ES piliečių teisių ambasados atstovės Ilona Jonikaitė bei Šarūnė Gerulytė. Ir atėjo eilė rimtam protiniam darbui – klausimynui apie ES. Šventės kulminacija tapo netikėtas lietus, sutrukdęs iki galo sužaisti linksmąsias estafetes „Bėk Europos keliu“.

Žaismingą euroturą „Visur gerai, bet namuose geriausia“ vertinusi ES piliečių ambasados komisija visoms ambasadoms įteikė prizus, teigdama, jog draugystė nugalėjo.

Piršlybų vakarėlis „Prisimatuok ES jaunikį“

Nutilus vaikų šurmuliui, į bibliotekos Konferencijų salę, virtusią piršlybų vakarėlio vieta, rinkosi vyresniojo amžiaus šilutiškiai.

Juos nuotaikinga muzika pasitiko europietiškieji „Bremeno muzikantai“ (Vainora ir Valdas Lacko).  Piršlienė (Sandra Jablonskienė) susirinkusiems pristatė jaunąją lietuvaitę, būsimąją nuotaką, ir visų svečių paprašė padėti išsirinkti tinkamiausią ES šalies jaunikį. Į salę iškilmingai buvo įneštas europietis „jaunikis“, kurio tautybė turėjo paaiškėti tik renginio pabaigoje.

Jaunoji, rinkdamasi būsimą vyrą, turėjo klausytis širdies balso, o vakarėlio dalyviai vadovavosi protu. Piršlienė kaip išmanydama gyrė pačias geriausias įvairių ES šalių jaunikių charakterio savybes, apibūdindama jų išvaizdą, stilių, pristatydama nacionalinę šalies kultūrą, sporto šakas. Ji gundė jaunąją gyventi ES šalyse, primygtinai siūlė paskanauti pristatomų šalių kulinarinių patiekalų. „Bremeno muzikantai“ jaunajai skyrė sulietuvintas ES šalių dainas.

Piršlybų svečiai geriausiam jaunikiui skyrė savo balsus. Keletas balsų atiteko anglui, pasižyminčiam džentelmeniškumu. Kiek atsiliko aistringas, stiliumi ir elegancija išsiskiriantis italų kilmės jaunikis. O visi kiti liko ištikimi Lietuvai, sakydami, jog savas – pats geriausias.

Bet ką gi pasirinko jaunoji lietuvaitė? Jos širdelė kuždėjo, kad laimingiausia ji būtų su lietuviu. Šmaikštaudama svečiams ji tarė: „Visos šalys žaidžia futbolą, o aš dievinu krepšinį. Aš klausausi Vytauto Šiškausko, o jie jo neturi…“

Parodos, skirtos Europos dienai

Dar viena projekto „Net ir būdamas namuose, jauskis tikru europiečiu“ dalis – pristatomos parodos. F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje ir Rusnės filiale surengta Stefano Viežbickio (Stefan Wiezbicki, Lenkija) satyrinių piešinių paroda. Fotografijų parodoje „Kroatija – kelyje į narystę ES“, veikusioje F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje, eksponuotos šilutiškių užfiksuotos akimirkos apie Kroatiją, planuojančią 2013-aisiais tapti 28-ąja Europos Sąjungos nare. Šilutės miesto filiale lankytojai galėjo susipažinti su VšĮ Vaiko dienos centro ir socialinės rizikos šeimų vaikų dekupažo technika sukurtų knygos juostelių paroda „Knygos skirtukai su ES atributika“. F.Bajoraičio viešosios bibliotekos Vaikų aptarnavimo skyriuje atidaryta paroda „Europos šalių lėlės“, kurioje lankytojai galėjo išvysti nacionaliniais kostiumais aprengtas lėles.