Net nedidelis vandens įkvėpimas per maudynes gali baigtis mirtimi

Vandens telkiniai per šešias vasaros savaites pasiglemžė 23 gyvybes.

Gelbėtojai pastebi, kad nelaimės dažniausiai įvyksta arčiausiai namų – skenduolius ištraukia iš tvenkinių, kūdrų. Specialistai pasigenda ir atsakingesnio gyventojų požiūrio į pramogas vandens telkiniuose, o medikai pažymi: net jei žmogus po vandeniu praleido trumpą laiką, būtina vykti į ligoninę.

Praėjusią savaitę gelbėtojai vyko traukti dviejų skenduolių kūnų, o viena skaudžiausių dienų šią vasarą – liepos 2-oji. Tądien gelbėtojai iš vandens traukė 6 skenduolius, iš kurių vienas buvo vaikas. Nuo metų pradžios ištraukti jau 56 skenduoliai.

„Žmonės neįvertina savo galimybių, renkasi iššūkius. Kiekvienas turėtų labiau rūpintis savimi – pavyzdžiui, plaukiodami valtimi dėvėti gelbėjimo liemenes. Kiek šiemet teko gelbėti  iš valties iškritusių žvejų, nė vienas nedėvėjo liemenės. Tėvai prie vandens telkinių turi akylai prižiūrėti vaikus, kad jie nebristų į vandenį be priežiūros“, – sako Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 6-osios komandos viršininkas Giedrius Ruočkus.

Jis pažymi, kad labai svarbu vengti maudynių nepažįstamose vietose, taip pat nelįsti į vandenį perkaitus saulėje bei pavartojus alkoholinių gėrimų. Taip pat svarbu nepervertinti savo sugebėjimų, nesimaudyti vieniems, kai aplink nėra žmonių, kurie galėtų padėti iškilus pavojui.

Šiemet gelbėtojams pavyko išgelbėti dvi dešimtis skęstančiųjų, tačiau kartais maudynių pasekmės gali lydėti ilgą laiką. „Žmogaus kūnas nėra prisitaikęs kvėpuoti po vandeniu, todėl jau po kelių minučių po vandeniu gali sustoti širdis, o 4-5 min. smegenims negavus kraujo jose gali prasidėti negrįžtami pakitimai. Taigi, labai svarbu kiek laiko žmogus išbuvo be deguonies. Kelios minutės be deguonies gali paveikti pažintines funkcijas, atmintį, o su kiekviena papildoma minute neigiamas poveikis organizmui sparčiai didėja“, – sako Kauno klinikų gydytoja anesteziologė-reanimatologė dr. Asta Krikščionaitienė.

Liekamieji reiškiniai po skendimo priklauso ir nuo prieš tai buvusios žmogaus sveikatos būklės, ar jis turėjo kokių nors sutrikimų, ar sirgo lėtinėmis ligomis. „Net jei žmogus po skendimo įvykio vietoje greitai atsigavo ir yra pilnai sąmoningas, būtina jį stebėti ligoninėje 24 val. Daliai skendusių žmonių, kurie iš pradžių gerai jaučiasi, po kelių valandų gali pabrinkti plaučiai, išsivystyti vadinamoji plaučių edema, galinti pasibaigti mirtimi“, – pažymi ji.