Netvarkingi gyventojai žiemą lieka be vandens

uzsale vamzdziai brigadaPraėjusi savaitė buvo pirmoji, kai šiųmetė žiema parodė savo nagelius,  ir „Šilutės butų ūkyje“ iškart gauti pirmieji pranešimai apie vandens netekusius ir kanalizacija nebegalinčius naudotis gyventojus.

Nors tie gyventojai be vandenėlio liko ne tiek dėl žiemos, kiek (labiausiai) dėl savo pačių kaltės – dėl pačių netvarkingumo, paspausti atsakingas tarnybas ir pareikalauti kuo greičiau atšildyti vamzdynus, jie sugeba.

„Butų ūkyje“ sudarytos 3 specialistų brigados avarijoms likviduoti. Prie vieno vamzdžio būriui vyrų šaltyje kasdien tenka triūsti po kelias valandas. Tik nevaleikos elementaraus jų prašymo – bent susikalti suklypusias duris ir jas uždaryti – taip ir neišgirsta…

Darbo padaugėjo vos atšalus

Žiema kasmet virsta tikru išbandymu ir vandens tiekėjams, ir visoms komunalinėms tarnyboms. Pastarosioms priklausantis „Šilutės butų ūkis“ tiems išbandymams kasmet ir ruošiasi, nes jau turi liūdnos užpraėjusių metų patirties, kai sniego nebuvo daug, o šalčiai paspaudė.

Ir šiemet išgirdę apie artėjančius šalčius, bendrovės vadovai sudarė 3 brigadas iš santechnikų, elektrikų, statybos meistrų, nes gerai žino – darbo smarkiai padaugės.

Jo padaugėjo jau pirmosiomis šaltesnėmis dienomis. Iki šios savaitės pradžios „Šilutės butų ūkyje“ užregistruota jau daugiau nei 10 prašymų gelbėti – atnaujinti vandens tiekimą Šilutės Nemuno skersgatvio ir Tilžės gatvės senuosiuose namuose, V.Kudirkos gatvės 25-ajame, Laisvės alėjos 10-ajame namuose. Pastarajame darbininkai dar ir naujas duris įstatė, mat senosios čia jau visai nebeatliko savo tiesioginės paskirties.

Tarvydų kaimo daugiabutyje kartu su meistrais lankėsi ir „Šilutės naujienos“.uzsale vamzdziai fenas

Šeimininko nėra nei laiptinėje, nei namuose

Dar sovietinės statybos vadinamuosiuose karininkų namuose pirmiausia akį patraukia atviros visos laukujės durys. Prie vienų, jau laiptinėje, ir triūsia būrys darbininkų, apsiginklavusių atšildymo technika.

Bendrastatybinių darbų vadovas Rimvydas Jusaitis rodo vadinamuosius pramoninius fenus, kuriais vandentiekio vamzdžiai, ypač – jų mazgai ir sujungimai – ilgai ir kantriai šildomi iš išorės.

Tikru išsigelbėjimu darbų vadovas vadina vokiečių gamybos hidrodinaminę mašiną „Rothenberger“, kuria vamzdynai plaunami. Į ją prileidus karšto vandens išplaunami nuo 25 iki 100 mm diametro skersmens vamzdžiai. Šią įrangą įmonė įsigijo prieš 4 metus.

Būrį mažų vaikų auginanti tarvydiškių šeima, iškvietusi avarinę tarnybą, žurnalistų į namus neįsileidžia, bet darbininkams ten patekti privalu. Po kurio laiko jie, išsprukę į lauką, pataria be dujokaukių į butą ir nesiveržti, o tarpusavyje persimeta pastebėjimais, kad tokią „tvarką“ vertėtų pamatyti vaiko teisių apsaugos specialistams…

Vyrus papiktina ne tik netvarka namuose, bet ir šaltis, mat net virtuvės sienas jie randa apšarmojusias.

Po tokios informacijos jau nebesistebime, kad vamzdynai užšalo laiptinėje, kad lauko durys čia matyt pastarąjį penkmetį nematė nei plaktuko, nei vinių – jei šeimininko nėra asmeninėse patalpose, iš kur jis rasis bendrojo naudojimo patalpose? O daugiabučio laiptinė – kaip tik tokia patalpa.

„Butų ūkio“ direktorius Aleksas Kvederis aiškina, kad vandentiekio vamzdynai tokiuose namuose eina palei laukuję sieną, tad pirmieji ir pajunta bent kiek paspaudusį šaltuką.

Šiame name darbininkai dirbo beveik pusdienį, dalį peršalusio vamzdžio jiems teko pakeisti nauju.

Namus šaldo kačių mylėtojai

Pasidairę aplinkui matome, kad tokių durų, kurios būtų uždarytos, Tarvydų daugiabučiuose apskritai nėra – visos sulūžusios ir kabo „ant garbės žodžio“.
uzsale vamzdziai kaitina
Apie šiuolaikiškus langus iš šių namų gyventojų irgi matyt retas girdėjęs. Kai kurie langai net neįstiklinti, apkalti faneros lakštais ar plėvele. „Tai kas gali prišildyti tokias patalpas, tai kaip galima stebėtis, kad šiuose namuose užšąla vamzdynai?“ – jau visai liūdnai šypteli A.Kvederis.

Statybinių darbų vadovas R.Jusaitis pasakoja savo pastebėjimus iš kitų namų. Visus prižūrimus daugiabučius vasarą apvažiavę ir rūsių langus užsandarinę „Butų ūkio“ darbininkai atvažiavę žiemą būna nemaloniai nustebinti – jų prisuktos plokštės būna nuplėštos ir rūsiai vėl žiojėja atviromis skylėmis. Žinia, taip šaldomi ir rūsiuose esantys vamzdynai, tad nepatenkintų vandens netekusių gyventojų skambučių ilgai laukti netenka.

Rūsių langus stiklinti nebeverta jau seniai. „Ir stiklo, ir paketų langus jau statėme, bet visi greit yra išdaužomi“, – sako A.Kvederis.

Kam užkliūna tie rūsių langai? Ogi labiausiai, pasirodo, kačių mylėtojams, mat šie jaudinasi, kad lauke likę gyvūnėliai gali sušalti. Esą, tegu geriau per kiaurus langus sulenda į rūsius. Kad dėl to užšals vandentiekio ir kanalizacijos vamzdynai, kad žymiai šalčiau gyvens pirmųjų aukštų gyventojai, tokiems mylėtojams nė motais. O kad lauko durys dieną ir naktį liktų atviros, kai kur net prikalama vinių, kad katės pačios jas atsidarytų, sąmoningai ištampomos durų spyruoklės. Tokia ir panaši „tvarkelė“ įsigaliojo Laisvės alėjos 3 ir 10, Traksėdžiuose esančios Šilojų gatvės 23-iame ir kituose namuose.

R.Jusaitis neneigia, kad ne visur duris gadina patys gyventojai. Pasitaiko ir vandalizmo atvejų. Bet juk šeimininkai, regis, turėtų tvarkyti ir prižiūrėti savo būstą? Deja, dar daug manančių, kad tai už juos turėtų padaryti kažkas kitas.

Nelaukia ir atšilimouzsale vamzdziai durys atlapotos

Tiesa, prižiūrėti savo būstus gali ne visi, nes nemažai į užsienį išvykusių tautiečių butus paliko tiesiog užrakintus. Tokie butai irgi savotiškas rizikos faktorius, mat neretai kaip tik juose užšąla vamzdynai, o be vandenėlio lieka kaimynai. Tuomet „Šilutės butų ūkis“ irgi turi papildomų problemų, nes tenka visais įmanomais kanalais ieškoti giminių, galinčių turėti išvykusiojo buto raktus, ir tik jei pavyksta rasti, prieinama prie užšalusių vamzdžių.

Dar labiau nei šalčių darbininkai ir jų vadovai nelaukia atšilimo. Mat tuomet, anot jų, bus dar blogiau – pradės užšalti ir žemėje esantys kanalizacijos vamzdynai. Todėl tuose namuose, kur panašios problemos ištinka kasmet, gyventojų prašoma bent jau netaupyti vandens.

„Kanalizacija užšąla tuomet, kai vengiama nuleisti vandenį tualetuose, kai bėgiojama po puoduką jo atsinešti kad ir iš vonios, nes tuomet vanduo nebecirkuliuoja“, – aiškina R.Jusaitis.

Problemiškų namų gyventojų taip pat prašoma neužsukti iki galo vandentiekio čiaupų, o palikti plonytę tekančią srovelę – tuomet irgi negrės netekti vandenėlio, nes tekėdamas jis neužšals.

Bet ir A.Kvederis, ir R.Jusaitis, ir darbininkai sutaria dėl vieno – didžiausios bėdos kiekvieną žiemą laukia neūkiškų ir netvarkingų žmonių.

Silutes naujienu LOGO copy