Norintiems globoti ar įvaikinti vaikus – reali pagalba Šilutėje

Jgimkei jus bent kartą aplankė mintis rūpintis valdiškoje įstaigoje paliktu vaiku, bet baiminotės, jog gali pritrūkti žinių, jog jų semtis teks važinėti į aplinkinius rajonus ir įveikti begalę biurokratinių barjerų, ši informacija – kaip tik jums. Mat ir Šilutėje pradedama teikti pagalba ir rengiami mokymai galimiems globėjams ir įtėviams.

Tokius mokymus imasi organizuoti Šilutės socialinių paslaugų centras, kurio specialistai jau kitą savaitę pradės mokymus toms rajono šeimoms, kurios norėtų suteikti namus niekada jų neturėjusiems ir tėvų meilės nepatyrusiems svetimiems vaikams.

Važinėti į Gargždus ar Klaipėdą nebereikės

Dar žiemą šalies Prezidentei prabilus apie būtinybę mažinti Lietuvoje vaikų globos namų ir juose gyvenančių vaikų skaičių, sukruto visi: koreguojami teisės aktai, teikiama daugiau paslaugų galimiems globėjams, rūpintojams ir įvaikintojams.

Socialiniai darbuotojai žino, kaip iki šiol buvo nelengva rasti žmonių, kurie sutiktų  globoti svetimus vaikus, kai juos tenka paimti iš probleminių šeimų ar šeimų, kurias ištiko nelaimė ar krizė.

Tie, kas apsispręsdavo savo šeimoje globoti svetimą vaiką, turėdavo kelias savaites važinėti į privalomus mokymus Klaipėdoje, Gargžduose ar Kretingoje. Vienos šeimos sutikdavo nemenką atstumą po darbo valandų įveikti ir savo pinigus tam skirti, kitos nebesiryždavo pradėti tokių mokymų.

Valstybė siekia, kad kiekvienas vaikas, kuris neteko tėvų arba kuriam šeimoje tapo nesaugu, galėtų gauti parengto globėjo pagalbą mėnesį, du, pusmetį ar ilgiau. Todėl parengta valstybinė Globėjų ir įtėvių mokymo ir konsultavimo programa (GIMK), pagal kurią šalyje pradėtos ruošti norinčios globoti ar įvaikinti šeimos. Už vieno vaiko globą valstybė globėjams moka maždaug 190 eurų per mėnesį.

Nuo balandžio 1 dienosprogramą GIMK Šilutėje vykdo Šilutės SPC. Šilutės savivaldybė per metus šiam darbui gaus 19 000 eurų.

Mokymų laukia 9 šeimos

Šilutės socialinių paslaugų centro direktorė Rasa Jakienė pasakoja, kad šių mokymų tikslas – padėti įvertinti šeimų galimybes bei pasirengimą į savo šeimą priimti naują žmogų ir, apskritai, priimti jį kaip asmenybę.

Kursų klausytojai mokysis geriau suprasti vaiko, patekusio į globos sistemą, išgyvenimus, suprasti jo poreikius.

GIMK mokymus ves atestuotos socialinės darbuotojos Reda Urbaitytė ir Lina Linkytė, bet, pasak R.Jakienės, jau dabar aišku, kad tokių pajėgų neužteks. Todėl tikimasi, kad rajono politikai pritars įsteigti dar vieną etatą.

Visas programos GIMK 3 mėnesių kursas būsimiems globėjams ir įtėviams – 10 susitikimų po 3 valandas. Susitikimai vyks Šilutėje, Tilžės g. 32A, jų metu bus ir praktinių užsiėmimų, užduočių namuose.

Šiuo metu Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius (VTA) jau turi 9 šeimų prašymus dalyvauti tokiuose mokymuose. Tai ne tik tos šeimos, kurios svajoja globoti vaikus, bet ir tos, kurios šį darbą jau pradėjo. Jiems taip pat privalu išklausyti mokymų kursą, antraip jie negalėtų globoti.

Baigus programą specialistės pateiks išvadas apie kiekvienos šeimos pasirengimą globoti svetimus vaikus.

Globėjams padės nuolat

VTA skyriaus vedėja Indra Pranaitienė sakė, jog tokios paslaugos šios skyriaus specialistės laukė seniai.

Su įtėviais ar globėjais bus palaikomas nuolatinis ryšys, teikiamos konsultacijos, kad šeimos ir jos globojamo vaiko neištiktų krizė. Nes ir mūsų rajone jau būta atvejų, kai vaiką į šeimą paėmę žmonės vėliau pasijaučia nebesusidorojantys su iškilusiomis problemomis ir nutaria jo atsisakyti. Tai būna dar viena milžiniška trauma vaikui.

Planuojama organizuoti ir savipagalbos grupes, kuriose įtėviai ir globėjai dalinsis problemomis ir jų sprendimo galimybėmis.
Pasak R.Jakienės, tokio kurso nauda yra neįkainojama net ir socialinius mokslus baigusiems žmonėms, nes leis šeimoms realiai įvertinti savo galimybes priimti svetimus vaikus.

Ateityje tokie mokymai bus rekomenduojami ir vaikus globojantiems artimiems jų giminaičiams.

Galvojančius apie globą ragina nebijoti

Šiuo metu R.Urbaitytė ir L.Linkytė dar vertina šeimų poreikius, aiškinasi, kokių žinių joms labiausiai reikėtų.

Visus tuos, kuriems kyla minčių globoti ar įvaikinti tėvų meilės nepatyrusius vaikus, VTA skyriaus vedėja I.Pranaitienė ragina nebijoti nei mokymų, nei kartais neįveikiamu vadinamo biurokratizmo. Tereikia kreiptis į VTA skyrių, pasitarti ir ryžtis pasiimti vaiką bent savaitgaliams. Ir I.Pranaitienė, ir R.Jakienė ragina taip išpildyti didžiausią vaiko, netekusio tėvų globos svajonę – turėti šeimą.

Daugiau informacijos galima gauti Šilutės r. savivaldybės VTA skyriuje, Lietuvininkų g. 10, tel. (8 441) 53130, el.p. indra.pranaitiene@silute.lt; kristina.sadauskaite@silute.lt; taip pat Šilutės socialinių paslaugų centre, Tilžės g. 32A, tel. (8 441) 54734, mob. 8 657 89987, 8 657 89983.

 

 

 

Šilutėje jau organizuojami kursai toms šeimoms, kurios nori į savo namus priimti – globoti ar įvaikinti svetimus vaikus.