Nors Europai gresia niokojančios sausros, pakalbėkime apie lietų

rain-528a39286dd59 hiresEuropos Komisijos užsakymu atlikto besikeičiančio klimato poveikio Europos šalims tyrimo išvadose sakoma, kad iki kito amžiaus pradžios Europa susidurs su rimtu vandens išteklių trūkumu.

Mokslininkai prognozuoja, kad iki šio amžiaus pabaigos Pietų Europoje, įskaitant Iberijos pusiasalį ir Italiją, bus iki 80 proc. daugiau sausrų nei šiuo metu. Upių vandeningumas tam tikrose Europos dalyse dėl besikeičiančio klimato gali sumažėti iki 40 proc.

Geriamojo vandens trūkumo problemą dar labiau apsunkins gyventojų skaičiaus didėjimas Europoje ir augantis vandens vartojimas. Per paskutiniuosius 30 metų Europoje kilusios sausros žemyno valstybėms padarė nuostolių daugiau nei už 100 milijardų eurų, sakoma pranešime. Sausrų ekonominis ir socialinis poveikis mūsų žemynui yra labai didelis, teigia mokslininkai.

Mokslininkai mano, kad sausrų laikotarpiai Europoje ne tik bus dažnesni, bet ir ilgesni, o šylančio klimato poveikis Pietų Europai bus dar didesnis: esą iki kito amžiaus pradžios oro temperatūra vasarą šiame regione vidutiniškai turėtų pakilti net iki 5 laipsnių.

Kadangi ir Pamaryje šios vasaros pradžia – irgi pakankamai sausa, gal patiks įdomybės apie priešingą reiškinį – lietų.

Faktai apie lietų

* Portugalijoje lietus yra svarbi priežastis neiti į darbą.

* Mieste Para gyventojai tikrina laiką pagal lietų, nes ten visada lyja tuo pačiu laiku.

* Žaidimas „Smiginis“ atsirado dėl lietaus, nes kartą lankininkai, kurių varžybos buvo nutrauktos dėl lietaus, nuėjo į aludę ir pradėjo ten mėtyti sutrumpintas strėles į taikinį ant sienos.

* Lietus neturi kvapo. Tai, kas juntama po lietaus, išskiria aktino- ir cianobakterijos, o medžiaga suteikianti lietui kvapą, vadinasi geosminas.

* Ugandoje audros vyksta mažiausiai 250 kartų per metus.

* Dėl lietaus radijo eteryje atsirado oro prognozės. Tuo pasirūpino vienas iš radijo stočių savininkų, kartą netikėtai užkluptas lietaus.

* Sausringoje Bostvanoje žmonės sveikinasi žodžiu „pula“ („lietus“), taip pat „lietumi“ vadinama jų nacionalinė valiuta.

* Kuboje lietūs lyja tik per siestą, o Tailande – tik naktį.

* 17 amžiuje Didžiojoje Britanijoje galiojo įstatymas, pagal kurį sinoptikas, neteisingai numatęs orą, buvo baudžiamas mirtimi.

* Žmogus per lietų gali išlikti visiškai sausas, jei jis yra dykumoje. Dykumoje taip pat būna lietus, bet apie tai neįmanoma sužinoti, nes lietaus lašai nepasiekia žemės, išgaruodami ore dėl aukštos temperatūros.

* Miestas Čerapundži – lietingiausias pasaulyje, kasmet ten iškrenta 26 460 mm kritulių.

* Paprasto lietaus rūgštingumas – pH 5,6. Jei skaičius mažesnis, lietų vadina rūgštingu. Jei pH 5,5 – miršta bakterijos, o lietus su pH 4,5 naikina vabzdžius, žuvis ir roplius.

* Mieste Vainsberg jau 100 metų liepos 29 dieną lyja.

* Kasmet į Žemę nukrenta 519 000 kub.km lietaus.

* Vienas iš 100 milijonų žmonių yra alergiškas lietui. Nuo lietaus tokie žmonės net gali mirti.

* Didžiausia kruša iškrito mieste Gopalganžas 1986 metais, vieno ledo gabalo svoris siekė 1 kg. Nuo tokio lietaus žuvo 92 žmonės.

* Šiandien įmanoma padaryti dirbtinį lietų. Sauso ledo dalelės išmetamos į kamuolinius debesis. Debesyje anglies dioksidą apgaubia vanduo ir jis krenta kaip snaigė, o įkaitęs virsta lietaus lašu. Tokiu būdu galima kovoti su sausra.