Nūdienos senjorų aktualijos: be pensijos ir lyg kalėjime

 

pensijos senolis„Jaučiuosi lyg gavęs namų areštą“, – jau visai nebe linksmai, bet vis dar šypteli traksėdiškis Aleksas. Taip vyras kalba apie situaciją, kai pasikeitus pensijas po namus išnešiojančiai bendrovei, pinigai vėluoja jau beveik savaitę. Ir jis toks – toli gražu ne vienas. Pranešimai apie pirmą kartą vėluojančias į namus pristatomas pensijas girdisi visoje Lietuvoje.

Tačiau senjorams, sprendžiant pagal naujausius ministro Lino Kukuraičio pasisakymus, gresia ir kur kas rimtesni nemalonumai: jei daugiausia bėdų kelianti įmonė „Bastaras“, kuri išnešioja pensijas ir Šilutės rajone, nesusiims ir pinigai senjorų nepasieks iki šio šeštadienio, sutartis su ja bus nutraukiama. Ir pensijų klausimas kuriam laikui liktų kaboti visai neišspręstas.

 

Jaučiasi įkalinti namuose

Traksėdiškis Aleksas – ne vienintelis vis dar tebelaukiantis savo pensijos – pinigų, kurie būna suskaičiuojami nuo a iki z: kokio maisto pirkti, kiek atsidėti mokesčiams ir t.t., kad būtų galima pragyventi iki kito mėnesio. Tą padaryti nesunku, kai tiksliai žinai, kada į tavo duris pasibels pensijas išnešiojančios įmonės darbuotojas.

Tačiau šiemet pasikeitus pensijų išmokėjimo tvarkai, kai daliai gyventojų išmokas pristato nebe Lietuvos paštas, o kitos įmonės, kilo chaosas. Penktadienį nesulaukę pensijos vis dar buvo apie 40 proc. pensininkų iš visos Lietuvos. Tarp konkursą šiai paslaugai teikti laimėjusių įmonių, labiausiai linksniuotas „Bastaro“ vardas, kuri atsakinga už pensijų išnešiojimą ir Šilutės rajone.

Ir baisiausia, kad anksčiau tiksliai žinoję, kada namuose laukti išnešiotojo, senjorai šiandien gyvena nežinioje. Bijo net koją kelti iš namų – o jei pensiją atneš, kai būsi išėjęs į parduotuvę, kada užsirašyti vizitui pas gydytoją, kai nesi tikras, ar būtent tą dieną įmonės atstovas nepasibels į duris?..

„Sėdžiu namuose ir laukiu kaip durnas. Anksčiau buvo paprasta: žinojom konkrečią dieną, kada ateis darbuotojas. Jei pensijos mokėjimo data sutapdavo su savaitgalių ar švenčių dienomis, irgi žinojom, kad pinigus gausim dieną prieš. Dabar su tuo naujuoju „uabu“ – visiška bėda“, – drąsiai rėžia Aleksas.

„Sodra“ prašo kantrybės ir… laukti

Vyras jau buvo nukulniavęs ir į paštą – ten išmokos atsiimti negalėjo, nes yra pasirinkęs ją gauti namuose. Darbuotojai patarė tiesiog sėdėti namuose, ir informavo, kad šį mėnesį pensiją gali būti atnešama bet kada – kad ir iki sausio 31 d.

Skambučio iš Alekso sulaukė ir „Sodra“. Ten jį informavo, kad pinigai, skirti pensijoms, jau pervesti „Bastarui“, o „Sodra“ nekontroliuojanti kokiu grafiku vyksta jų nešiojimas.

Šiaip ne taip senjorui Aleksui pavyko prisiskambinti į mobilų įmonės „Bastaras“ numerį, kuris internete net neskelbiamas. Atsiliepusi darbuotoja patarė vyrui tą dieną sėdėti namuose – gal po pietų ir sulauksiąs pensijų išnešiotojo. Tačiau toks neaiškumas senjorus tik piktina.

„Pagrindinė priežastis yra tokia, kad maždaug pusė pensijos gavėjų buvo pratę pinigus gauti per pirmas tris dienas. Taip buvo, nes Lietuvos paštas, kuris anksčiau nešiojo pensijas, turėjo savo pajėgumus. Jie turėjo grafikus, jie nesikeitė daug metų. Rangovai turi iššūkius, tai yra nauji žmonės, pensininkų nepažįsta, adresai kartais yra netikslūs. Prašome kantrybės, pensijos tikrai bus išmokėtos“, – spaudoje susidariusią situaciją komentavo laikinasis „Sodros“ vadovas Ježy Miskis.

Jis taip pat aiškino, kad naujų bendrovių darbuotojai susiduria su iššūkiais, kuriuos Lietuvos paštas jau buvo išsprendęs, tarkime, neranda adreso, nežino laiptinės ar vartų kodo ir pan. Kai kurie pensininkai gyvena ne ten, kur registruoti, ir tai taip pat apsunkina pensijų išnešiojimą.

Ministras grasina sankcijomis

Penktadienį dėl susiklosčiusios situacijos, kai savo pensijų vis dar tebelaukė net 40 procentų senjorų, Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis „ant kilimėlio“ pakvietė pasiaiškinti „Sodros“ ir daugiausiai rūpesčių keliančiuose regionuose pensijas pristatančios įmonės „Bastaras“ vadovus.

„Akivaizdu, kad pensijas pristatančiai bendrovei nepavyksta laikytis pensijų pristatymo grafiko ir tai lėmė, kad daliai senjorų pensijos pristatomos vėliau, nei buvo įprasta, o tai yra netoleruotina. Pažadu, jeigu šį mėnesį pensijos nebus pristatytos iki numatyto termino, sutartys su paslaugos teikėju bus nutrauktos“, – teigė ministras L. Kukuraitis.

Sutartys su pensijas pristatančiomis bendrovėmis turės būti nutrauktos, jeigu senjorams pensijos nebus pristatytos iki sausio 26 d. – šio šeštadienio.

„Šilutės naujienoms“ vakar pavyko susisiekti su „Bastaro“ atstove, kuri priima senjorų skambučius ir išklauso jų skundus. Moteris pasakojo, kad vėluojančios pensijos išties nevėluoja – tiesiog anksčiau jas išnešiojusi įmonė išmokas senjorams pristatydavo ne pagal kvituke nurodytą grafiką, o keliomis dienomis anksčiau. Todėl žmonės ir nebesupranta, kas vyksta.

„Šiai dienai dar turime neišnešioję apie 50 pensijų, kurias žmonės turėjo gauti sausio 16 d. Bet taip nutiko todėl, kad gavome netikslius adresus – dažnu atveju tik deklaruotas, o ne tikrąsias gyvenamąsias vietas. Todėl naujiems darbuotojams ir kilo sunkumų“, – pasakojo moteris.

„Bastaro“ atstovė patikino, kad pensijos visus senjorus tikrai pasieks iki sausio 26 d., ir patarė atsiminti, kad kitą mėnesį išmokos bus atneštos tą dieną, kuri nurodyta ant mokėjimo kvito, ir ne anksčiau.