Nuo gimtos sodybos, nuo knygos pirmos – Tėvynės link

saugu popiete_skaitoJeigu netikėtą, o gal ir neįprastą klausimą suaugusiajam užduotų pradinukas: ar tikrai mylite tą vietą, kurioje gyvenate, ar ja džiaugiatės, didžiuojatės? Ar sugebėtumėte ir galėtumėte kelias valandas apie savo gimtąją vietovę papasakoti šiam vaikui, mokiniui ar atvykusiam svečiui, o gal net pačiam rajono merui?!

O kiek daug galėtumėme pasakoti apie savo tėvus, senelius ar prosenelius, nesvarbu, kokios socialinės kilmės ar statuso visuomenėje jie būtų?

Ar su pasididžiavimu pasakytumėte, kad esate kilęs ne iš sostinės ar didmiesčio, o iš mažo miestelio ar kaimo?

Jeigu manote, kad atsakymai jus verstų mikčioti ir patiems keltų abejones, neverta kankintis ir nuvilti į akis žiūrinčio ir laukiančio atsakymo vaiko.

Išvada ta, kad elementarioms pirmoms pilietinio ugdymo pamokėlėms, liūdna, bet tiesiog esame nepasiruošę.

Naivu galvoti, kad „treniruojant“ atsiminti buvusių Lietuvos prezidentų pavardes, istorinių sostinių pavadinimus, atpažinti Vasario 16-osios signatarų veidus, vaiko širdį užplūs meilė tėvynei ir savam kraštui. Neapsimetinėkime ir nemeluokime sau – meilės tėvynei Lietuvai taip į mažas širdeles neįpūsime…

Mažasis Lietuvos pilietis pirmiausia gyvenimo kontekste turi matyti save, kaip šios vietos gyventoją.

Saugų Jurgio Mikšo pagrindinės mokyklos ketvirtokai, kartu su tautišku kostiumu pasipuošusia savo mokytoja Julija Jauniuviene, rinkosi Saugų bibliotekoje į literatūrinę popietę „Eilės Lietuvai“. Ketvirtokai skaitė savo ir Lietuvos poetų sukurtus eilėraščius, klausėsi mokytojos pasakojimo apie Lietuvą. Labai nuoširdi ir graži ketvirtokų kūryba, ypač – Daivaro Šilo ir Deivido Bukinto, kuris pasirodė besąs ir talentingas skaitovas.

Saugų bibliotekininkė Regina Juškienė padėkojo mokytojai ir mokiniams įteikdama padėkos raštą ir saldumynų.

Pradėję nuo gimtos sodybos, nuo savo kiemo, nuo beržyno gimto kaimo palaukėj, nuo abėcėlės ir perskaitytos pirmos knygos, vesime vaikus tėvynės link. Nenuginčijama Vydūno išmintis, kad asmenybė negali būti visapusiška be ryšio su tauta. Tik per tautos dvasią žmogaus sąmonė atsiskleidžianti moksle, mene, moralėje.