Nuo Kuršių marių nešami audrų debesys plyšta sniegu ir lietumi

Apsemti keliai ir tiltai geriausiai parodo, kiek daug Pamario krašte šiemet yra vandens. / Astos Alkaitės nuotr.Grėsmingai užgulę Kuršių marias, Minijos ir Nemuno žemumas, stipraus vėjo blaškomi juodi audros debesys praėjusios savaitės viduryje tvenkėsi dvi paras, o penktadienį po pietų praplyšo. Tai lietumi, tai sniego kruopomis barstė Šilutės apylinkes. Bet sniegas kaip mat tirpo, vanduo tekėjo į upelius ir upes.

„Jau perdaug to vandens, ties Petreliais, už kelių kilometrų, pylimą lapkričio gale uraganas pralaužė, įmirko pievos, pavasarį neturėsim ką šienauti, jei siurblinės dels, kaip paprastai, išsiurbti. O užšalus, jei sulauksim speigų, įlūžti į gilius pakelių kanalus irgi pavojinga. Aplinkui jų daug”, – rūpestį dėsto Šilutės rajono gyventojas Vasilijus Zaicevas, sutiktas prie Alkos kaimo.

Ir rodo vandens sklidinas traktoriaus vėžės savo sklype – žiema be įšalo verčia žemę klampynėmis.

Sinoptikai iš anksto perspėjo – savaitgalį sulauksime tikros žiemos. Prognozavo, kad jau sekmadienį ledu pasidengs mažieji vandens telkiniai, po to ateis eilė ir didiesiems. Šviežias ledas bus itin trapus, nes po juo yra properšų, gilumoje – dar perteklinės šilumos.

Kai tiek daug pamario krašte aukšto vandens, atrodo, ne tik riziką ir pavojus, bet ir naudą iš jo galima būtų gauti.

Bet Šilutės rajono valdžia, prieš keletą metų į potvynių zoną plačiai viliojusi turistus ir žadėjusi jiems neužmirštamų įspūdžių, ne kažin ką atvykusiems galėjo pasiūlyti. Užlietais keliais pasivažinėję, pasiekę Rusnę traktoriniu ar automobiliu tralu, traukiamu per užlietą kelio Šilutė – Rusnė ruožą, atvykėliai papietaudavo ir išvykdavo. Niekas iš šių paslaugų krašte nepraturtėjo.

Per šiųmetį potvynį kilnojimas tralu liks nemokamas tik vietiniams žmonėms, o turistai turės užsimokėti.

Aukštas vanduo galėtų nešti naudą kitame rajono krašte – ant Tenenio upės vagos pastatytos Ramučių užtvankos naudotojams. Deja.

Pernai sausį UAB „Meksimela” valdoma Ramučių užtvanka, nebaigus statybų, griuvo, tvenkinys ištekėjo, darbus teko pradėti iš naujo. „Dabar jau baigiame, bet statinį  reikia pripažinti tinkamu naudoti, tai yra ilgai trunkantis darbas”, – tiek tepasakė įmonės vadovas J.Stupakovas.

…virš juodalksnyno prie Kuršių marių, plačiai sparnus ištiesęs, prieš vėjo gūsius visa jėga galynėjasi ir į medžioklę kyla jūrinis erelis. Paukštis, anksčiau už kitus pradedantis jausti pavasario artėjimą.