Atviri toliai – kiek akys užmato. Vėjų šuorų sušiauštos Kuršių marių bangos, anapus dunkso miškingos, o vietom – plikos nerijos kalvos, šiapus – gyvenvietė su siaurute ir seklia įplauka į vietinį uostą. Tiek plačiai po vaiskia vasaros dangaus mėlyne iš dešiniojo marių kranto ties Dreverna (Klaipėdos r.) iki šios vasaros nebūta vietos apžvalgai.
Bet vietinės bendruomenės iniciatyva, paremta rajono savivaldybės ir ES lėšomis, naujoji regykla neseniai iškilo, kur tinkamiausia – sutvirtintoje krantinėje arti vandens. Kad keliautojas ar vietinis žmogus galėtų iš aukštai pasigėrėti vaizdais, palydėti salėlydį ar žvilgsniu – laivelius, kursuojančius tarp Drevernos ir Juodkrantės. Taip pat ir paukščius, kurių čia visais metų laikais – praskrendančių ar perinčių – yra. Taip pat – ir retų, į Raudonąją knygą įrašytų, pavyzdžiui, urvinių ančių.
Šis naujausias metalinių konstrukcijų apžvalgos bokštas dešiniajam marių krante yra aukščiausias (15 m) iš visų iki šiol pastatytų ir vienintelis, kurio viršuje sumontuotos vienkojės metalinės kėdutės. Pailsėti, netekus jėgų belipant stačiais laiptais aukštyn, ir patogesniam gamtos stebėjimui.
Niekas mokesčio už regyklos lankymą neima ir nežada imti, taip pat – ir už automobilių parkavimą. Jiems atviros aikštės Drevernoje yra dvi – prieplaukoje ir kelių vietų – regyklos papėdėje.
Klaipėdos rajonas šiuo objektu, kaip ir anksčiau Drevernoje iškilusiais – mažųjų laivų prieplauka, kainavusia 17 mln. litų, rekonstruotra laivadirbio Jono Gižo (1867-1940) etnografine sodyba (kainavo 2 mln. Lt), istorinės burvaltės reizinės atkūrimu (kainavo 250 tūkst. Lt) siekia didinti pamario krašto patrauklumą ir skatinti turizmo plėtrą. Naujosios regyklos kaina – 66,7 tūkst. eurų.
Kuršių marių dešiniojoje pakrantėje, tarp Drevernos ir Rusnės salos, iš viso dabar yra 10 apžvalgos vietų. Regyklos išdėstytos 20 km kranto linijoje – seniausios yra Rusnės saloje, Nemuno detos regioninio parko teritorijoje, naujausioji – Drevernoje.
Kai Rusnės saloje beveik prieš du dešimtmečius netoli Naikupės ir Pakalnės upelių žiočių iškilo kuklūs mediniai kelių metrų aukščio bokštai – jie buvo ir liko vieninteliai, iš kurių saloje galima regėti marias. Plačia juosta apžėlusi nendrynais, atodangų ir prieigų net ir maudynėms sala neturi, tad į atvirus vandenis keliaujama laiveliais – savais ar išsinuomotais. Ši pramoga – nepigi.
Nuo pernai naujos regyklos vilioja Kintų paplūdimyje ir prie marių Kniaupo įlankos. Pastaroji yra trijų aukštų namo dydžio ir pločio, bet lankoma rečiausiai, nes stovi giliame užkampyje, už Stankiškių gyvenvietės, rodyklių į ją nėra, tad lėbautojai pamažu verčia šiukšlynu.
Daugiausia regyklų – pakeliui į Ventės ragą. Nuo Kintų pasukus į Suvernų kaimo kelią, vedantį link marių, rekreacinio tako pusiaukelėje aptinkamas prieš keletą metų miškininkų įrengtas medinis kuklus bokštas. Iš jo atsiveria vaizdas į nendrynus ir marias.
Ventės rage palypėti aukščiau ir pasižvalgyti galima tik iš apžvalgos aikštelės senojo švyturio viršūnėje. Dar dvi regyklos, įrengtos T.Ivanausko zoologijos muziejaus filialo pastatų viršūnėse, po rekonstrukcijos oficialiai nėra atidarytos. „Gal kitą savaitę”, – sako ekspoziciją ruošiantis žmogus.
Bet prieš keliolika metų arti senosios mašinų parkavimo aikštės ant marių kranto Ventės rage pastatyta regykla – dieną ir naktį keliautojams prieinama. Tik automobilių parkavimas – jau apmokestintas 0,90 euro. Be šio mokesčio, lankytojų centre, sakoma, už bilietą mokėsim gal triskart brangiau, o dar Nemuno deltos regioninis parkas gviešias savanoriško 1 euro mokesčio…
Visi mokesčiai – kad tvarką užtikrintų, bet nušienauti teritorijas ir išvežti laiku šiukšlynus vis tiek lėšų nepakanka?…
Rašyti atsakymą