Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad sergamumas onkologinėmis ligomis – opi problema, tokiems pacientams reikalingas ilgas gydymas, jį lydi fiziniai ir psichologiniai sunkumai. Todėl gydymo tvarkose diegiamos naujovės, kurios padės pacientams.
„Efektyviai kovojant su onkologinėmis ligomis, svarbus laiko faktorius ir gydymo nuoseklumas. Tam numatytas vadinamasis „žaliasis koridorius“, kuris užtikrins sklandžią onkologinėmis ligomis sergančio paciento kelionę per gydymo procesą. Taip pat sukurtos atvejo vadybininko pareigos – tai tarsi asmeninis konsultantas, kuris lydės pacientą kiekviename žingsnyje, padės laiku atlikti reikiamus tyrimus ir gauti konsultacijas, suteiks psichologinę pagalbą“, – sakė ministras.
Specializuotą onkologinę pagalbą Lietuvoje teikia Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos, Nacionalinis vėžio institutas, LSMU ligoninė Kauno klinikos, Klaipėdos universiteto ligoninė, Respublikinė Šiaulių ligoninė ir Respublikinė Panevėžio ligoninė. Šios įstaigos sudarys onkologijos klasterį. Pacientą, kuriam pirmą kartą nustatyta onkologinė liga, šeimos gydytojas turės siųsti į vieną iš onkologijos klasteriui priklausančių įstaigų. Toje įstaigoje bus atvertas „žaliasis koridorius“ – pacientui paskirtas atvejo vadybininkas rezervuos laiką pirmajai specialisto konsultacijai, užregistruos tyrimams ir kitų specialistų konsultacijoms, organizuos ir kontroliuos, kad būtų įvykdytas diagnostinių tyrimų ir specialistų konsultacijų planas, padės užtikrinti, kad laiku prasidėtų daugiadalykės specialistų komandos pacientui paskirtas gydymas. Taikant šį principą, paslaugas pacientui bus siekiama suteikti per trumpiausią įmanomą laiką.
Atvejo vadybininkas taip pat turės įvertinti, ar pacientui pasireiškė distreso sindromas – nemalonūs psichinio, fizinio, socialinio ar dvasinio pobūdžio išgyvenimai. Jis konsultuos dėl psichosocialinės pagalbos poreikio ir informuos, kur tos paslaugos teikiamos. Distreso vertinimas bus atliekamas naudojant JAV sukurtą metodiką.
Efektyviau valdyti pacientų srautus taip padės reikalavimai onkologijos klasteriui priklausančių įstaigų kontaktų centrams. Jie turės sudaryti galimybę pacientams kreiptis e. sveikatos priemonėmis, atvykus gyvai arba telefonu, taip pat el. paštu, siunčiant užklausas per tinklalapį, naudojantis momentiniais pokalbių kanalais, socialiniais tinklais ir kt.
Skambučių centrui įvestas reikalavimas turėti skambučių medį, kurio dalys būtų išdėstytos logine seka pagal informacijos teikimo sritį, ir praleidus skambutį perskambinti pacientui ne vėliau kaip kitą darbo dieną.
SAM Komunikacijos skyriaus inf.
Rašyti atsakymą