Opozicijos lyderė S.Tamašauskienė prasilenkė su etika

TAMASAUSKIENE S_2Šilutės r. savivaldybės tarybos narės, konservatorės Sandros Tamašauskienės pasivaikščiojimas po Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centrą baigėsi jos nenaudai.

Laikinai pareigas einanti centro direktorė Daiva Būdvytienė ir politikę po mokymo centrą vedžiojusi socialinė pedagogė Egidija Žukienė merui Vytautui Laurinaičiui atsiuntė skundą, kad S.Tamašauskienė į mokymo įstaigą atvyko nepranešusi įstaigos vadovybei, viešnagės metu netaktiškai bendravo, tikrino klasėje sėdinčius mokinius, juos fotografavo.

Todėl meras paprašė Savivaldybės tarybos Etikos komisiją ištirti, ar Tarybos narė S.Tamašauskienė nepažeidė valstybės politikų elgesio principų.

Įstaigos vadovė įžvelgia pažeidimus

Etikos komisijos pirmininkas,  opozicijos politikas, liberalas Jonas Jatautas su komisijos nariais – valdančiosios koalicijos politiku, „tvarkiečiu“ Vaidu Bendaravičiumi bei visuomenės atstovais Aleksu Kvederiu ir Valentinu Dylertu S.Tamašauskienės veiksmus analizavo bent dviejuose posėdžiuose – 2017 m. balandžio 7 d. ir balandžio 18 d.

Komisija nustatė, kad politikė atvykusi į Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centrą, ten buvusių darbuotojų teiravosi įstaigos direktorės arba pavaduotojos. Jų neradusi, lydima socialinės pedagogės Egidijos Žukienės, vaikščiojo po klases, tikrino, kiek mokinių yra klasėse, juos fotografavo (paprašiusi užsidėti kapišonus). Įstaigos darbuotojams teigė, kad vykdo socialinį tyrimą.

Pasak D.Būdvytienės, S.Tamašauskienė apie vizitą centro vadovybės iš anksto neinformavo ir nesakė, kad ketina fotografuoti moksleivius.

Įstaigos vadovė D.Būdvytienė merą informavo, kad pašalinis asmuo be lydinčio įstaigos darbuotojo negali eiti į klases, socialinis tyrimas turi būti suderintas su įstaigos vadovu. O fotografuoti moksleivius be jų tėvų sutikimo yra griežtai draudžiama.

Politikė mano, kad yra teisi

S.Tamašauskienė Etikos komisijai paaiškino, kad kovo pabaigoje buvo planuotas savivaldybės Tarybos Socialinių reikalų komiteto išvažiuojamasis posėdis Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centre. Tačiau vėliau posėdį nuspręsta surengti Savivaldybės patalpose. Todėl ji, atstovaudama viešajam interesui, pati nuvyko į Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centrą, kad pamatytų, kaip vyksta darbas. Politikė norėjo su įstaigos direktore ar jos pavaduotoja pasikalbėti apie situaciją įstaigoje. Tačiau jų įstaigoje nerado.

Kai politikė pamatė, kad mokiniai net ir po skambučio vaikšto koridoriais, paprašė socialinės pedagogės, kad nuvestų į klases.

Kitaip nei parašyta skunde, politikė etikos komisijai sakė, jog prieš fotografuodama mokinius jų atsiklausė. Fotografavo tik tam, kad Socialinių reikalų komiteto nariams parodytų, kokia yra situacija įstaigoje. Politikė mano, kad Vietos savivaldos įstatymas ir savivaldybės Tarybos reglamentas suteikia politikams teisę vykti į įstaigas.

Komisijos Verdiktas

Etikos komisija, vertindama S.Tamašauskienės veiksmus, rėmėsi Vietos savivaldos įstatymo bei Tarybos reglamento  nuostatomis ir pripažino. jog S.Tamašauskienė turėjo iš anksto pranešti Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centro vadovams apie planuojamą vizitą.

Komisijos sprendimas skamba taip: „Tarybos narė Sandra Tamašauskienė, 2017 m. kovo 29 d. lankydamasi Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centre ir nesuderinusi to su įstaigos vadovu, nesilaikydama Tarybos reglamento 126 str., pažeidė teisės aktuose nustatytus reikalavimus“.

Nesijaučia kalta

„Šilutės naujienos“ pasidomėjo, kaip jaučiasi S.Tamašauskienė, kuriai Etikos komisija tarsi uždraudė savarankiškai domėtis savivaldybės įstaigų veikla.

„Nesu kalta tuo, kuo mane kaltina. Lankydamasi Jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centre nesitikėjau rasti tokios netvarkos. Pamačiau tuščią klasę pamokos metu, kitoje klasėje sėdėjo du mokiniai, dar vienos klasės keletas mokinių blaškėsi po mokyklą nerasdami mokytojos ar pamokos. Jaunimo klasėse, kaip rašoma jų tinklapyje, turi mokytis 30 mokinių. Pamačiau apie 10. Sužinojau, kad darbuotojai mokinius kviečia įpamokas telefonu. Išeidama iš centro sutikau dar du mokinius, tiesiai per pievutę žingsniuojančius į pamoką be kuprinių. Išvydęs tokią situaciją, aiškintųsi kiekvienas save gerbiantis Tarybos narys, o ne eitų rašyti paklausimo, ar gali apsilankyti.

Kyla pagrįstas įtarimas, kad šiuo Etikos komisijos sprendimu siekiama užčiaupti mane ir užglaistyti problemą. Iki kito karto.

Jei ir pažeidžiau dar kokias nors procedūras, pati ir atsakysiu. Bet tvirtai žinau: taip neturi būti. Šie vaikai yra tarp mūsų ir bus. Kokia mes bendruomenė, jei negalime tų kelių vaikų išauklėti būti tokiais pat bendruomenės nariais – ne priešais. Nesijausime saugūs, žinodami, kad galimai auginamės sau priešus, jei ir toliau išlaikysime tokią mokyklą miesto centre, kai uždaromos mokyklos, masiškai mažėja mokinių, o miesto mokyklose klasės prigrūstos kai kur po 30 mokinių.

Manau, kad išmintinga būtų sudaryti galimybę tiems vaikams mokytis pagrindinėse ir profesinėse mokyklose, o ir lėšų tada galbūt užtektų sumažinti mokinių skaičių klasėse, skirti mokytojams padėjėjus. Integravome neįgaliuosius, išardome į šeimynas vaikų namus – fabrikus, susitvarkykim ir su šia problema.

Esu įsitikinusi, kad reikia iš esmės spręsti Jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centro problemas.

Jau išsiunčiau prašymą Merui, Administracijos direktoriui ir Švietimo skyriaus vedėjai atlikti realios situacijos Centre patikrinimą. Be to, teiksiu pasiūlymą, kaip keisti Savivaldybės tarybos Reglamentą, kad politikams nebūtų užkirstas kelias rūpintis viešuoju interesu“, – komentavo S.Tamašauskienė.

Faktas ir prielaida

Intriguojanti naujiena. Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centro direktoriaus konkursą laimėjo savivaldybės mero V.Laurinaičio buvęs kolega – Vainuto gimnazijos direktoriaus pavaduotojas Marius Surplys.

Politikų koridoriuose sklando prielaidos, kad kitai mero V.Laurinaičio ypač artimai kolegei iš tos pačios gimnazijos jau ruošiama vieno iš Šilutės vaikų darželių direktorės vieta. Lieka tik sėkmingai surengti konkursą.