Oras bus švaresnis, jeigu visi pasiraitosime rankoves

svaresnis orasPastaruoju metu, kaip ir kiekvieną pavasarį atšilus orams, išdžiūvus žemės paviršiui ir gatvių dangai, didžiuosiuose šalies miestuose padidėjo oro užterštumas kietosiomis dalelėmis. Viena svarbiausių priežasčių – nevalomos gatvės. Ant jų susikaupusius teršalus važiuodami pakelia automobiliai.

„Oras tikrai bus švaresnis, jeigu visi drauge pasiraitosime rankoves ir nuveiksime ką nors konkretaus“, – sako aplinkos viceministras Almantas Petkus.

Viceministro žodžiais, nereikėtų laukti, kol savivaldybių tarnybos išvalys gatvių pakraščiuose susikaupusį po žiemos smėlį ar kitus nešvarumus, o vertėtų susiburti su kaimynais ir išsivalyti šalia savo namų esančių gatvių pakraščius, šalikeles, daugiabučių kiemus.

Kaip rodo oro kokybės matavimo stočių duomenys, daugiausia kietųjų dalelių susikaupia ir jų koncentracijos per parą viršija normą prie tų gatvių, kur labai intensyvus eismas, ir tose vietose, kur „dūmija“ kaminai šildant patalpas.

Jeigu žmonės daugiau važinėtų viešuoju transportu, savo automobiliams ir namų šildymui naudotų ekologiškesnį kurą, ir jie patys, ir mes visi kvėpuotume grynesniu oru.

Ne tik aplinkosaugininkams, bet ir visiems gyventojams turėtų kelti susirūpinimą, kad vidutinė kietųjų dalelių koncentracija per parą didžiuosiuose miestuose leidžiamą normą šiemet viršys daugiau dienų, nei galima pagal ES reikalavimus.

Galima – ne daugiau kaip 35 dienas per metus, o Šiauliuose šių teršalų koncentracija viršijo normą jau 38, Kaune (Petrašiūnuose) – 31, Klaipėdos centre – 29, Panevėžio centre ir Vilniaus Žirmūnų rajone – 23 dienas, nors dar nepraėjo nė pusmetis.

Rūpintis, kad teršalų koncentracija ore neviršytų nustatytų normų – savivaldybių pareiga.

Taip jas įpareigoja Aplinkos oro apsaugos įstatymas. „Tikėkimės, kad didžiųjų miestų savivaldybės gerbia savo bendruomenes ir imsis žygių, kad jų gyventojai kvėpuotų švaresniu oru“, – sako viceministras.

Informacija apie aplinkos oro kokybę skelbiama Aplinkos apsaugo agentūros tinklalapyje http:/gamta.lt/.

Aplinkos ministerijos informacija.
Visuomenės informavimo skyrius, tel. 8~706 63660