Oro balionas primins rūšiuoti atliekas

Pasaulyje liepos mėnuo yra mėnuo be plastiko.

Lietuvoje šis mėnuo pažymėtas pirmuoju pakilimu karšto oro baliono, kuris siųs priminimą apie būtinybę rūšiuoti plastiką, popierių, stiklą ir kitas perdirbamas medžiagas. Oro balionas siunčia vieno žodžio žinutę iš dangaus „RŪŠIUOKIME“, jį pristatė pakuočių atliekų tvarkymo įmonė VšĮ „Gamtos ateitis“.

Motyvacija nepradėjusiems

„Plastiko, popieriaus ir stiklo rūšiavimas – užsiėmimas, kuris reikalauja valios, pastangų ir gerų įpročių. Tai dar viena pareiga, todėl norėjome suteikti jai polėkio, taip gimė idėja apie oro balioną. Atsakingiesiems, kurie rūšiuoja, tikimės suteikti patvirtinimą, jog jie eina teisingu keliu, tiems, kurie tai vis atidėlioja – suteikti įkvėpimo“, – sako „Gamtos ateitis“ atstovė Diana Ramanauskaitė.

Simboliška, kad apie rūšiavimą primenantis oro balionas į Lietuvos padangę pakilo, kai Jungtinių Tautų Aplinkos programos nariai ruošia pirmąjį konvencijos dėl plastikos taršos mažinimo dokumentą, prievolė galios visoms JT šalims nuo 2025 m.

„Tikime, kad aplinkos tausojimo ir rūšiavimo žinutei abejingų nebus, ir, pasiekus dangų tokiu oro balionu, grįžus į žemę bus daugiau jėgų imtis rūšiavimo. Oro balionų pramogą besirenkantiems žmonėms rūpi konkretaus baliono istorija, tad mūsų pilotai pasirūpins tinkama rūšiavimo žinutės sklaida“, – sako VšĮ „Oreivystės centras“ atstovas Giedrius Leškevičius.

Į vandenyną – milijonai tonų plastiko

Kasmet į pasaulio vandenis išleidžiame 11 milijonų tonų plastiko. Nors mūsų pakrantėje to plika akimi nesimato, besivystantis Azijos regionas dūsta nuo plastiko ir kitų atliekų, kuriuos vandenynas suneša į pakrantes. Jose yra atskira profesija – atliekų rinkėjai, kurie renka iš viso pasaulio suplūdusias perdirbamas pakuotes. „Jei kiekvienas per savaitę išrūšiuotume bent vieną perdirbamų atliekų maišelį, prisidėtume prie sunkaus jų darbo“, – sako D. Ramanauskaitė.

80 proc. plastiko atliekų vandenyną pasiekia iš sausumos, tris ketvirtadalius jų sudaro nesurinktos atliekos, ketvirtadalį – plastikas, į vandenyną patenkantis iš surinktų atliekų.

„Vis dar rūšiuojame nepakankamai, perdirbame vos dešimtadalį plastiko atliekų. Tarptautiniai rodikliai rodo, kad 50 proc. plastiko atliekų galiausiai atsiduria šiukšlynuose. Turint minty, kad plastiko vartojimas per pastaruosius 30 metų išaugo 4 kartus, o vieningą plastiko taršą reguliuojantį reglamentą turėsime tik po kelių metų, ateities tendencijos nedžiugina. Rūšiuokime, tai jau moralinis imperatyvas“, – sako D. Ramanauskaitė.

Karšto oro balionas su ryškiai matoma žinute „Rūšiuokime“ pirmą kartą pakilo Vilniuje liepos 21 d.