Padarykime viską, kad pakelėse nedaugėtų žvakelių

atsvaitaiTamsų rytą į darbą važiavusi šilutiškė patyrė didžiulį stresą, kai po jos automobilio ratais vos nepalindo iš tamsos išnirę tamsiai apsirengę pėstieji. Laimei, moteris spėjo sustoti…

Problemą ji aprašė „Šilutės naujienoms“ atsiųstame laiške.

Dauguma pėsčiųjų rizikuoja gyvybe

„Ruduo persirito į antrą pusę, dienos vis trumpėja, o rytais vis ilgiau mūsų kiemuose ir gatvėse karaliauja tamsa.

Tamsoje ritamės iš lovų, tamsoje kulniuojame į darbus, darželius ir mokyklas – kam kas pagal amžių priklauso. Ir štai čia aš noriu pabandyti pasibelsti į visų pėsčiųjų sąžinę ir blaivų protą.

Esu vairuotoja. Apie 7.30 beveik kiekvieną rytą, važiuodama į darbą,  kertu visą mūsų miestą. Tenka judėti ir pagrindinėmis (Lietuvininkų bei Tilžės), ir kai kuriomis nuošalesnėmis Šilutės miesto gatvėmis.

Labai keista ir pikta, kad kaip tik tuo metu, kai vaikai eina į mokyklas, o suaugusieji – į darbus, mieste nebešviečia gatvių žibintai.

Be to, su didele nuostaba bei liūdesiu konstatuoju, jog 95 proc. pėsčiųjų, žygiuojančių šaligatviais ir kertančių gatves, nesegi ir neturi atšvaitų arba šviesą atspindinčių aprangos detalių. Ypač sunku tokius pėsčiuosius pastebėti, kai jie vilki tamsiais (dažniausiai juodais) drabužiais, kai gerokai per vėlai įsižiebia arba per anksti užgęsta gatvių žibintai, kai lyja ir blizga kelio danga, kai dar apkibusios lapais ant asfalto šešėlius meta pakelės vėjo blaškomos medžių šakos, kai vairuotojai (dauguma atvejų – visiškai be reikalo ir dėl absoliučiai nesuvokiamų priežasčių) važiuoja įsijungę rūko žibintus…

Kartais atrodo, kad rūko žibintai įjungiami tiesiog dėl grožio, nors iš tiesų jie gerokai apsunkina matomumą kelyje sutinkamiems kitiems eismo dalyviams, akina juos.

Nesuprantu tėvų, kurie išleidžia vaikus iš namų, nepasirūpinę jų saugumu keliuose ir gatvėse. O vaikai yra vaikai: jie dažnai nesuvokia pavojaus ir nejaučia grėsmės: jie bėga per gatvę neleistinose vietose, neapsižvalgę, neįsitikinę, kad kelias tuščias, išdykaudami ir bendraudami tarpusavyje, o kartais net nepakeldami akių nuo savo mobiliųjų telefonų. Pėsčiųjų perėjose dažnai jie apskritai nemato reikalo žvalgytis, nes yra įsitikinę, jog tai jų pirmumo zona, ir išnyra priešais važiuojančius automobilius taip staiga, kad spaudžiant stabdį net koja suakmenėja.   Taip, visada baisu, skaudu ir gaila, kai keliuose nukenčia pėstieji. Ypač – vaikai. Bet ar padarome viską, kad taip nenutiktų?  Ar nesame linkę atsargumo, atidumo ir pagarbos reikalauti tik iš kitų, bet ne iš savęs?..

Mamos ir tėčiai, ar jūs patys, išeidami iš namų tamsiu paros metu, segite atšvaitus? Ar esate įsitikinę, kad atšvaitus segi jūsų vaikai? Ar galėsite prisiimti atsakomybę, jei jūsų vaikui kelyje nutiks nelaimė? O gal ir vėl kaltė bus verčiama mokykloms, darželiams?

Beje, man dar neteko matyti, kad mokytoja ar darželio auklėtoja vestųsi vaikučius per gatvę neleistinoje vietoje. O štai mamos stumia vežimėlius arba už rankučių tempiasi savo vaikus per gatvę bet kur, kad tik arčiau savo tikslo, nors pėsčiųjų perėja yra vos už keliolikos metrų.

Nekaltinu, tik prašau: būkite atidūs ir atsargūs, mokykite savo vaikus savo pačių teigiamu pavyzdžiu. Ir pasirūpinkite atšvaitais, kad vėl sulaukę šviesių dienų galėtume pasidžiaugti, jog mūsų miesto ir rajono, mūsų šalies keliuose nežuvo ir nebuvo suluošintas nė vienas vaikas. O taip pat ir mes – jų tėvai ir seneliai. Nes ne juokais kelia šiurpą pakelėse negęstančios žvakelės – beprasmių minčių ženklai. Padarykime viską, kad jų nedaugėtų“, – jautriai kreipiasi į visus žmones skaitytoja.

Policija stebi ir pėsčiuosius

Skaitytojos mintis perdavėme Šilutės r. policijos komisariato viršininkui Artūrui Mikalauskui.

Pasak jo, kasmet spalio ir lakpričio mėnesiais keliuose žūsta daugiausiai eismo dalyvių, nes tuo metu matomumas sparčiai blogėja. Ne tik todėl, kad anksčiau temsta ir vėliau švinta, bet ir dėl to, kad lietus, dulksna ar rūkas padaro savo juodą darbą. Prie tokių sąlygų nepratę vairuotojai spaudžia akceleratorių taip, lyg važiuotų šviesią dieną…

„Ir aš pats, važiuodamas rytą į darbą, kartą pėsčiąjį kelkraštyje pastebėjau iki jo likus vos 10 metrų. Laimė, žmogus ėjo kelkraščiu, bet jei jis būtų buvęs važiuojamojoje dalyje, suspėti sustabdyti mašiną būtų buvę sunku“, – nemalonų ir pavojingą atvejį prisiminė komisariato viršininkas.

Kelių eismo taisyklėse numatyta, kad esant blogam matomumui pėstieji privalo segėti atšvaitus ar šviesą atspindinčias liemenes, ir eiti dešine kelio puse, prieš eismą. Tiesa, taip privalo elgtis tie, kurie eina ten, kur nėra pėsčiųjų takų ar šaligatvių.

Dviratininkai ar važnyčiotojai taip pat turi pasirūpinti šviesą atspindinčiais elementais.

Tie, kas nepaiso šių nurodymų, rizikuoja gauti baudą, kuri siekia nuo 20 iki 40 eurų.

Šiemet per 9 mėnesius Šilutės policijos komisariato pareigūnai surašė tik 15 administracinės teisės pažeidimų protokolų už šį KET pažeidimą. „Manau, toks nedidelis skaičius rodo, kad mūsų tolerancija šios kategorijos pažeidėjams dar yra pernelyg didelė“, – pripažįsta A.Mikalauskas.

Kelių eismo taisyklių pažeidėjai yra ir gatvę bet kur kertantys pėstieji.

„Ne kartą mačiau, kaip priešais komisariato langus automobilius pasistatę vairuotojai ir jų keleiviai nė nemano eiti iki abiejose pusėse esančių pėsčiųjų perėjų – gatvę pereina ten, kur išlipo. Taip elgiasi ne tik šviesiu paros metu, bet ir ankstų rytą, ir vėlai vakare, kai yra tamsu. Neretai taip pat daro ir mamos su vaikučiais.

Kai pareigūnas tokį pėstįjį ima už rankos ir bando drausminti, priminti, kad pats rizikuoja savo gyvybe ir sveikata, jis supratimo ir atgailos nesulaukia. Dažniausiai pasigirsta nepasitenkinimo tirados – negi policija nebeturi ką veikti?

Turime ką veikti, ir tikrai norėtume, kad nereikėtų sergėti gatvėse tokių neatsargių pėsčiųjų. Bet ir ši sritis yra mūsų darbas“, – komentavo A.Mikalauskas.

Rūko žibintai gali būti įjungiami tik esant rūkui ar labai prastoms meteorologinėms sąlygoms. Už geru oru naudojamus priešrūkinius žibintus gali būti skirta bauda.

„Keletą kartų esu matęs mieste automobilius su tokiais įjungtais žibintais. Bet juk kartais žmogus juos ir netyčia gali įjungti? Jeigu su tokiais žbintais važiavo policijos pareigūnai, spėju, kad jie taip norėjo sau matomumą pasilengvinti, kai labai prastu oru reikėjo skubėti į iškvietimą. Bet jei pamatyčiau, įspėčiau, kad išjungtų“, – sakė komisariato vadovas.