Pagalba neįgaliesiems namuose žengia į aukštesnį lygį

pagalba neigaliesiemsDidelė dalis sunkią negalią turinčių mūsų rajono gyventojų ir jų artimųjų nuo kitos vasaros vidurio galės lengviau atsikvėpti – ir mūsų rajone pradedamas vykdyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektas „Dienos socialinė globa ir slauga į namus“.

Pas senyvus ir neįgalius žmones į namus atvažiuos mobiliosios socialinių ir slaugos specialistų komandos, kurios žmogų prižiūrės 4 valandas, o ateityje – gal net 8 valandas per dieną. Specialistai taip pat konsultuos tų žmonių artimuosius.

Projektą rengusi Savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja Audra Barauskienė įsitikinusi, jog šis projektas – išties pažanga, žymiai palengvinsianti daugelio neįgaliųjų ir senų žmonių, o taip pat ir jų šeimų gyvenimą.

Paslaugų namuose daugeliui nebeužtenka

Pasiūlymą dalyvauti projekte Šilutės rajono savivaldybė gavo praėjusią liepą. Ministerijos Struktūrinės paramos politikos skyrius ragino šilutiškius pateikti informaciją, ar tokia slaugos ir globos paslauga rajone būtų reikalinga, ir parengti preliminarią lėšų paraišką.

„Tai labai ir seniai reikalinga paslauga. Tą pastebi visi socialiniai darbuotojai. Pradėjus vykdyti projektą, daug neįgalių žmonių galės likti savo namuose, čia ir gaus visą reikalingą pagalbą, o Socialinės paramos skyriui nebereikės, kaip iki šiol, pirkti jiems slaugos paslaugas gydymo įstaigose. Be to, žymiai laisvesni bus tų žmonių artimieji, galės gyventi visavertį gyvenimą, galbūt – ir dirbti“, – sako A.Barauskienė.

Šių metų sausį mūsų rajone buvo priskaičiuojama apie 8900 senyvų žmonių, 261 vaikas ir 3500 darbingo amžiaus žmonių su negalia. Pagal įvertintą socialinių paslaugų poreikį, maždaug 20-čiai žmonių dienos socialinės globos paslaugos kasmet teikiamos institucijose, dar apie 150 žmonių paslaugas gauna namuose.

Neretai tokių paslaugų seneliams ir neįgaliesiems neužtenka, tuomet jie apgyvendinami globos įstaigose arba perkamos vadinamosios globos lovos ligoninėse.

Mobiliosios komandos atvykimas į namus, anot A.Barauskienės, būtų integrali, kokybiška pagalba namuose.

Pirminėje paraiškoje specialistai buvo suskaičiavę, kad šios paslaugos teikimui 3 metams Šilutės rajone reikėtų apie milijoną litų. Bet ministerija skaičius pakoregavo ir mūsų rajonui skirta 504 tūkstančiai litų, kuriuos teks panaudoti per 2,5 metų. Kiekvienam paslaugos gavėjui per mėnesį būtų skiriama apie 700 litų.

Projektas visiškai finansuojamas Europos Sąjungos fondų lėšomis.

Teks nupirkti priemones, apmokyti žmones

Pirmąjį pusmetį Socialinės paramos skyriui teks vykdyti viešuosius pirkimus, mat reikės įsigyti nemažai priemonių. Didžiausi pirkiniai – dviem mobiliosioms specialistų komandoms teks nupirkti 2 automobilius, kurie Šilutei liks ir projektui pasibaigus.
Reikės taip pat rasti, apmokyti ir įdarbinti būrį specialistų: kineziterapeutą – masažuotoją, slaugytojas ir jų padėjėjas.

Numatyta nupirkti sudedamųjų vonių, kuriose neįgalieji namuose bus maudomi, slankiųjų lentų, kurios labai palengvina tą darbą, keliamųjų diržų, elektrinių funkcinių lovų, slankiųjų paklodžių, specialių paklotų ir čiužinių pragulų profilaktikai.

Specialistams taip pat bus nupirkta po 2 komplektus specialios aprangos, apsaugos priemonių (pirštinių, specialių prijuosčių, krepšių), reikės ir dezinfekcinių priemonių. Į projekto sąmatą įskaičiuotos ir išlaidos kurui.

Šilutiškiai sutaupė vienu punktu – nereikės įrengti medicinos kabineto, kuris, pagal projekto reikalavimus, turi būti specialiai paruoštas, ir gauti licenciją bei higienos pasą. Tokį kabinetą turi Šilutės senelių globos namuose veikianti Socialinių paslaugų tarnyba, tad ši tarnyba ir bus paslaugos teikėjas.

Ateityje paslaugos poreikis augs

Pasak A.Barauskienės, šiuo projektu tikimasi pritraukti dar apie 150 tūkst. litų tikslinių dotacijų paslaugoms sunkią negalią turintiems žmonėms teikti.

Vedėjos pavaduotoja neabejoja, kad ateityje paslaugų į namus poreikį reikės tikslinti, jis tikriausiai tik didės.

Už atvykstančios komandos teikiamas slaugos paslaugas mokėti nereikės, ji apmokama iš projekto lėšų, bet už socialinių darbuotojų darbą paslaugų gavėjai turės šiek tiek primokėti.

A.Barauskienė mano, kad sutartis su Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinės aprėpties departamentu bus pasirašyta kovo mėnesį, bet paslaugos į namus gali būti pradėtos teikti kitų metų birželį ar liepą.