Pamarį niokojo katastrofinio stiprumo vėtros, bet ledų sangrūdos jos neįveikė

Meteorologai neapsiriko - kaip iš anksto ir buvo prognozuota, praėjusios savaitės pabaigoje visą šalį nuniokojo smarki vėtra.

Vėjo gūsis nesunkiai didelį medį išvertė net pačiame Šilutės centre, Lietuvininkų g.

O stipriausi vėjo gūsiai, kaip įprasta, fiksuoti pajūryje: čia vėjo greitis siekė 22 – 27 m/s, o Ventėje rytą pasiekė net 36,1 m/s. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pranešė, kad sausio 14 d. užfiksuotas vėjas jau yra katastrofinio stiprumo.

Tokia gamtos stichija pridarė ir nemažai nuostolių: sustabdyta laivyba Klaipėdos uoste, mat bangų aukštis jūroje pasiekė 5 metrus, ant kelių ir net Šilutės miesto gatvėse griuvo medžiai, visoje šalyje pažeistos elektros oro linijos, tad elektros neteko per 40 tūkst. namų ūkių.

Vėjas pavadintas katastrofiniu

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) feisbuke pranešė, kad 9.24 val. Lietuvos laiku Šilutės r., Ventės automatinėje meteorologijos stotyje ant Kuršių marių kranto (Kintų sen.) užfiksuotas vėjo greitis pasiekė katastrofinio vėjo greičio kriterijų – išmatuota 35,5 m/s, o tai prilyginama 128 km per val.

Šalia Dariaus ir Girėno g. renovuojamo daugiabučio sukrautos statybinės medžiagos penktadienio rytą skraidė po aplinkines gatves.

„Toks vėjo greitis atitiktų 1-os kategorijos uraganą, tačiau šiuo atveju tai yra ne uraganas, o tiesiog stiprus vėjo gūsis. Kad Ventės AMS išmatuotas skaičius yra teisingas, rodė ir netoliese esanti Šilutės kelininkų meteorologinė stotelė, kuri 9.25 val. fiksavo net 36,1 m/s greitį (~130 km/h)“, – skelbė LHMT.

LHMT primena, kad Lietuvoje tikrų uraganų nebūna, tik uraganinio stiprumo vėjai arba vėjo audros. Pavojingas vėjas yra tuomet, kai viršija 15 m/s greitį, stichinis vėjas, kai viršija 28 m/s, katastrofinis, kai vėjas didesnis nei 33 m/s.

LHMT sinoptikas Vytautas Sakalauskas televizijoms komentavo, jog ir pamaryje prasiautusio ir vietomis išties dangų su žeme maišiusio vėjo vadinti uraganu negalima, nes tokio stiprumo gūsiai truko trumpai.

Darbo netrūko ugniagesiams

Medžiai lūžo ir Šilutėje, ir seniūnijose, šalia kelių, gatvėse ir parkuose.

Sustiprėjus vėjui visos šalies ugniagesiai penktadienio rytą jau gavo apie 30 pranešimų apie įvairiose vietose nuvirtusius ir eismui trukdančius medžius. Tiesa, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovai komentavo, kad neregistruota atvejų, kai medžiai būtų užvirtę ant mašinų ar sužaloję žmones.

Į darbus penktadienio rytą važiavę šilutiškiai irgi fiksavo vėtros padarinius ir kvietė ugniagesius. Milžiniškas medis tiesiog ant šaligatvio griuvo Šilutės centre, Lietuvininkų gatvėje. Šilutės PGT vyrai tuoj po 6 val. ryto iškviesti į Armalėnus, vėliau – į Šilutės Sodų g., Juknaičių sen. Šilvių ir Saugų sen. Alkos kaimus, kur virtę medžiais trukdė eismui. Iš Jonaičių kaimo skambinę žmonės pranešė, kad kelią užtvėrė 3 medžiai, tačiau nuvykus į vietą, pasak PGT atstovo Arūno Ališausko, rasti net 7 vėtros išversti medžiai. O pirmadienio naktį prasidėjusi nauja vėtra paryčiui dar vieną medį ant kelio išvertė Saugų sen. Barvų kaime. Visus šiuos vėjo „patikrintus“ medžius ugniagesiams teko supjaustyti ir pašalinti nuo važiuojamosios dalies.

Daug papildomo darbo vėtra pridarė ir statybininkams, Darius ir Girėno gatvėje rekonstruojantiems 22 numeriu pažymėtą daugiabutį. Didžiulius plastiko gabalus vėjas it pūkelius kėlė per statybos tvorą ir išmėtė juos kelių šimtų metrų ruože aplinkinėse gatvėse ir kiemuose.

Ledų sangrūdos vėtrą atlaikė

Meteorologai įspėjo, kad dėl stipraus vėjo gali būti išlaužyti ledai Kuršių mariose, o dėl to gali vėl pradėti kilti vandens lygis pamaryje. Tačiau net ir toks stiprus vėjas ledų sangrūdų neįveikė. Savivaldybės civilinės saugos specialistas Rimantas Zimantas vakar ryte sakė, jog ledų sangrūda tebestovi. Per savaitgalį vandens lygis Nemune apie 20 cm nukrito, tačiau šiek tiek pakilo Uostadvaryje. Esminių pokyčių potvynio zonoje dėl to neįvyko.

Deja, vakar pajūrį ir pamarį ir vėl užgriuvo ne ką menkesnė audra, vėjo greitis ryte siekė net 10 – 24 m/s, ir tik vakarop šiek tiek silpo.