Pamario ženklai ir Vėjų rožė Kintuose

Kintų Vydūno kultūros centro specializuotose metalo dirbtuvėse jau 19-us metus organizuojama tarptautinė emalio meno laboratorija „Pamario ženklai“.

Kintuose senosios mokyklos rekonstruotose patalpose yra įkurtos metalo meno dirbtuvės su nedidele galerija. Galerijoje saugoma jau 180-ies kūrinių emalio meno kolekcija, kurioje užfiksuoti Pamario krašto kultūrą, istoriją, etnografiją atspindintys simboliai.

Per visą projekto gyvavimo laikotarpį Kintuose jau dalyvavo daugiau nei šimtas menininkų ir dalyvių iš įvairių pasaulio šalių: Sakartvelo, Rusijos, Baltarusijos, Estijos, Vokietijos, Latvijos, JAV, Italijos, Vengrijos, Ukrainos ir kt. bei Lietuvos, kuriai atstovavo įvairaus amžiaus emalio kūrėjai iš skirtingų regionų.

Siekiant įvairių šalių menininkus supažindinti su Pamario krašto istorija ir kultūra, kasmet dalyviams siūloma vis kita kūrybinė tema. 2021 metais pasirenkama vėjų tema, skiriant darbus Kuršmarių vėtrungių tėvu vadinamam pirmajam žvejybos inspektoriui, menininkui, etnografui, krašto tyrinėtojui, olandų kilmės kraštiečiui E. V. Berbomui.

Pamarys pasaulyje garsėja medinių vėtrungių amatu, kuris buvo populiarus tik šiame vakarų Lietuvos regione. Vienas iš privalomų elementų vėtrungėje yra Vėjų rožė. Kiekvienoje vėtrungėje ji buvo drožiama vis kitaip. Dar įdomesni ir unikalesni tik pamaryje vietinių žvejų naudoti vėjų pavadinimai: Ožinis, Aušrinis, Sominis, Žiemulis, Marinis ir dar daug kitų, kuriuos lydi įvairiausi pasakojimai: kodėl jie taip vadinami, iš kur toks pavadinimas atsirado? Tai ir dar daugiau dailininkai sužino dalyvaudami kūrybinėje stovykloje Kintų Vydūno kultūros centre.

2021 m. karantino ir ribojimų laikotarpis suvaržė susitikimus, bet išmokė kurti ir bendrauti per atstumą, susitikti virtualiu būdu. Todėl suprasdami, kad ne visi dalyviai ir mūsų užsienio partneriai galės fiziškai dalyvauti šių metų emalio laboratorijoje, į 19-ojo simpoziumo temą kvietėme įsijungti kuriant namuose ir pagal galimybes darbą atsiunčiant į Vydūno kultūros centro parodą, kuri bus eksponuojama rugsėjo mėnesį Europos paveldo dienų savaitės renginiuose. Gyvai susitikti viliamės 2022-aisiais, 20-ais -jubiliejiniais laboratorijos metais.

Stovyklos dalyviams buvo organizuotos edukacinės išvykos pamario krašto vandens ir sausumos keliais: į Rusnę, Šilutę, Ventės ragą, Nidą, aplankant žvejo sodybas, vėtrungių galeriją. Po ekskursijų dailininkai įsikūrė emalio meno dirbtuvėse kūrybiniam procesui, vakarus skirdami diskusijoms vėjų tema ir autorinės kūrybos pristatymui bei pažinčiai su Kintų miestelio įdomybėmis.

Jau tradicija tapo ekskursijų arba teminių vakarų metu organizuoti grupinę fotosesiją, kuri atitinka tematiką. Šiais metais bendrai fotografijai per ražienas keliavome į Vėjų malūnų parką. Daugeliui tai buvo pirmoji tokia patirtis. Kita tradicija – emalio inicialo sukūrimas ir prisegimas senose galerijos langinėse.

Paskutinę laboratorijos dieną visi kūrybiniai bandymai pristatomi visuomenei parodoje „Vėjų rožė arba ką pasakoja vėjai?“ Renginiui archajiškumo nuotaiką su pamario krašto dainomis apie vėjus, marias, laivus ir žvejybą kūrė Šilutės folkloro kolektyvas „Ramytė“ ir vadovė Giedrė Pocienė.

Organizatoriai nuoširdžiai dėkoja visiems kūrėjams, įsijungusiems į kūrybinį procesą Vėjų tema, ir dalyvavusiems stovykloje, ir kūrusiems namuose, kurių darbus išvysime parodoje. Ypač dėkojame dalyviams, kurie šiuo sudėtingu laiku atvyko į dirbtuves, už kūrybinį bendravimą, už emalio miniatiūras ir improvizacijas. Jos liks mūsų kultūros centro lankytojams, susipažįstantiems su emalio menu ir jį vertinantiems.

Šis projektas jau 19 metų gyvuoja Šilutės rajono savivaldybės administracijos, Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos ir Kultūros tarybos finansuojamų projektų dėka. Emalio meno kolekcija „Pamario ženklai“, sukurta Kintuose išsiskiria unikalumu ne tik Lietuvos ar Baltijos šalių regione, bet jau gali pretenduoti ir į pasaulio meno kolekcijų arsenalą. Tai kas sukurta, įpareigoja didžiuotis, skleisti ir puoselėti.