Pandemija gniuždo turizmo organizatorius, įžvelgiama ir neartų dirvonų

Tarp įstaigų, kurioms COVID - 19 pandemija ir karantino apribojimai ypač apsunkino veiklą - ir Šilutės turizmo ir informacijos centras.

Turizmo informacijos centrui pavaldaus Švėkšnos tradicinių amatų centro renginiuose nuolat dalyvauja ir Inkaklių saviveiklininkai.

Centro darbuotojai per 2020-uosius metus dirbti su klientais galėjo vos 5 mėnesius, draudimai keliauti, labai sumažino turistų ir žmonių, kurie buvo pasiruošę dalyvauti mokymuose bei projektiniuose užsiėmimuose, skaičius.

Turizmo ir informacijos centro (TIC) direktorė Rasa Grygelienė gavo ir politikų patarimų, kokios veiklos reikėtų imtis ateityje.

Prarado daug turistų

Pasak R. Grygelienės, praėjusieji metai turizmo paslaugų verslams tapo tikru gyvybingumo išbandymu. Karantino laikotarpiai stipriai sumažino turistų skaičius, jie ir mūsų kraštą galėjo lankyti tik 5 mėnesius.

2020 m. pradžioje kilusi pandemija iš esmės pakeitė turizmo sezoną. Virusui plintant valstybės buvo priverstos uždaryti sienas, o tai reiškė išvykstamojo ir atvykstamojo turizmo pabaigą.

„Tiesa, tai atvėrė galimybes vietinio turizmo ūgtelėjimui, bet negalėjo būti lygiavertis kompensavimas. Didžioji dalis lietuvių rinkosi dienos keliones be nakvynių. Praradome didelę dalį užsienio turistų, ypač vokiečių, labai mažai buvo turistinių grupių. Jeigu ir atvyko, tai vietoje 30 ar 40 žmonių grupių buvo vos 9 ar 10”, – pasakoja R. Grygelienė.

Gelbėjo projektinė veikla ir paslaugų paketai

2020 metais Šilutės TIC’ą aplankė ir jo darbuotojų informacijos prašė 3 973 lankytojai, kai 2019 m. per tą patį laikotarpį buvo sulaukta 10 179 lankytojų. Iš užsienio šalių pernai atvyko tik 102 svečiai (2019 m. – 3 474 lankytojai).

Galima pasidžiaugti, kad Centro elektroninę svetainę aplankė ir įvairiais klausimais domėjosi net 40 tūkst. virtualių lankytojų. Jų buvo net 8 tūkstančiais daugiau, nei 2019 metais.

Faktiškos centro 2020 m. uždirbtos pajamos – 13 508,40 Eur. Pernai centras pardavė 11 turizmo paslaugų paketų: „Pamario žuvėjų giliukai“ (8 pak.) ir „Pajauskime Paprūsės istoriją“ (3 pak.) už 6 942,10 Eur., iš jų gavo 1 141,50 Eur pelno. Paslaugų paketų buvo užsakyta daugiau, bet dėl vasarą vėl pradėjusios blogėti pandemijos situacijos, 5 užsakymai programai „Pajauskime paprūsės istoriją“ buvo atšaukti.

Itin didelio susidomėjimo sulaukė Centro organizuojama pažintinė ekskursija „Pamario žuvėjų giliukai“. Tai pramoginė kelionė laivu po Nemuno deltą su kulinarinio paveldo – rūkytos žuvies ar žuvienės degustacija ir pažintinė programa su gidu po Pamario kraštą.

Sumažėjęs turistų skaičius, pasak R. Grygelienės, paskatino darbuotojus dalyvauti projektinėje veikloje. Buvo paruošti 6 projektai iš kurių trys gavo finansavimą – bendra suma apie 52 tūkst. Eur.

R. Grygelienė sako, kad turizmo vietų populiarinimas Šilutės savivaldybėje apskritai dar yra „nearti dirvonai“.

Politikų svarstymai

Konservatorius Zigmantas Jaunius, išklausęs TIC veiklos ataskaitą sakė, kad jo nestebina tai, kad praėjusiais metais sumažėjo turistų srautai. Jis tik pateikė pavyzdį, kad ir jo darbovietės padalinys yra gavęs pasiūlymą aplankyti Šilutės kraštą, kur paminėtos lankytinos vietos Ventėje, Mingėje, Rusnėje. Tačiau, pasak Z. Jauniaus, Šilutės krašte yra daug ir kitų gyvenviečių, turinčių įdomių vietų. Jis stebėjosi, kad TIC’o darbuotojai neturi parengtų maršrutų aplankyti Katyčių, Gardamo, Švėkšnos apylinkėse esančius piliakalnius. Jo nuomone, reikėtų imtis iniciatyvos piliakalnių vietas sutvarkyti, išvalyti priaugusius krūmynus. Pasak Z. Jauniaus, prieš du – tris dešimtmečius piliakalnių vietomis domėtasi aktyviau.

Z. Jaunius taip pat stebėjosi, kad Centro veiklą prižiūri mero potvarkiu sudaryta komisija, kurioje nėra nė vieno kultūros srities atstovo.

Tokiai minčiai pritarė ir minėtos komisijos narys Edvardas Jurjonas. Jis tik sakė, kad pats dažnai domisi TIC’o veikla. Jo žiniomis, 8 centro darbuotojų veiklą prižiūri net 11 žmonių komisija.

Yra neartų dirvonų

R. Grygelienė, atsakydama į Z. Jauniaus pasiūlymus, sakė, jog turizmo vietų populiarinimas Šilutės savivaldybėje apskritai dar yra „nearti dirvonai”. Todėl turint lėšų bus galima į maršrutus įtraukti ir dešimtis piliakalnių, ir kitų objektų. Tačiau prieš kviečiant žmones į tokias vietas reikia jas sutvarkyti, išvalyti jų prieigas bei takus.

Tokiose vietose gausiai prižėlę dilgėlynai, krūmynai sustabdo turistų susidomėjimą lankytis.
Direktorės nuomone, ne visi darbai brangiai kainuoja, o sutvarkyti tokias vietas galėtų padėti ir vietos bendruomenės. Ji taip pat priminė, kad praėjusiais metais pavyko sutvarkyti Žalgirių apžvalgos taką.

Komercijos direktorius, korespondentas