Lapkričio 14-ąją minimą cukrinio diabeto dieną kasmet pamini ir dvi Šilutėje įsikūrusios sergančiųjų šia liga organizacijos – klubai „Diabetas ABC“ ir „Margainis“.
Šiemet klubo „Margainis“ renginys vyko Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje. „Gera matyti žmones, sergančius šia klastinga liga, besišypsančius. Tiesa, kad bendraujant su likimo draugais atsiranda daugiau džiaugsmo ir vilties. Būkite matomi, būkite aktyvūs. Tokie renginiai duoda ženklą visiems, kad būtume budrūs ir stebėtume savo sveikatos būklę“, – kalbėjo meras Vytautas Laurinaitis. Klubo pirmininkei Ingai Gečienei jis įteikė Šilutės krašto 2020 m. kalendorių.
Renginyje skambėjo ne tik gražūs žodžiai, bet ir muzika, tądien debiutavo pirmą kartą scenoje pasirodęs klubo moterų ansamblis, kuriam vadovauja Nijolė Sniečkuvienė. Savo dainas renginio dalyviams dovanojo ir Vygantas Stoškus.
Klubo „Diabetas ABC“ vadovė Aldona Vytienė savo nariams kasmet pakviečia profesionalius lektorius, kurie skaito klubiečiams paskaitas apie gyvenimą su šia klastinga liga. Šiemet Šilutėje viešėjo gydytoja endokrinologė V. Vežbavičienė, kuri Šilutės ligoninės salėje susirinkusiems klubo nariams skaitė paskaitą tema „Cukrinio diabeto komplikacijos, viskas, ką turi žinoti sergantysis“. Susirinkusiųjų nuotaiką skaidrino Neįgaliųjų draugijos ansamblis.
Naujos diabeto gydymo eros pradžia: ateitis – be adatų
Lietuvoje daugiau kaip 100 tūkst. žmonių serga šiuolaikine epidemija vadinamu cukriniu diabetu, iš esmės pakeičiančiu sergančiųjų gyvenimus. Intensyvaus budrumo reikalaujanti liga ilgainiui tampa neatsiejama nuo adatų – švirkščiamo insulino ir kitų gliukozės kiekį kraujyje mažinančių leidžiamų vaistų. Tačiau šiandieninės technologijos padarė perversmą diabeto gydyme ir pažymėjo naujos eros – gydymo be adatų – pradžią.
Gydytojos endokrinologės doc. dr. Linos Zabulienės teigimu, nuo švirkščiamo insulino atsiradimo 1922 metais, diabeto gydymas intensyviai keitėsi. Metodai tobulėjo, vaistų vartojimas paprastėjo, o gydymo režimas tapo lankstus ir pritaikytas kiekvienam sergančiajam.
Šį rudenį ilgametį mokslininkų darbą ir tyrimus vainikavęs antrojo tipo cukrinio diabeto gydymo pasiekimas gali būti laikomas simboline naujos diabeto gydymo eros pradžia. JAV Maisto ir vaistų agentūra patvirtino pirmuosius geriamuosius baltyminės kilmės vaistus, kurie iš esmės pakeis pacientų kasdienybę ir sveikatos būklę.
Siūlo keisti požiūrį į gydymą
„Galimybė išgyventi sergant cukriniu diabetu atsirado vos prieš šimtmetį, o šiandien mes jau galime kalbėti apie tokią pažangą, kaip gydymo ateitį be adatų, kuri kadaise atrodė neįtikėtina. Toks pasiekimas medicinoje padės tinkamai valdyti diabetą ir veiksmingai mažinti gliukozės kiekį kraujyje, reikšmingai palengvins kasdienę savipriežiūrą. Pacientui gerti vaistus yra patogiau, nei juos leistis, todėl tikėtina, kad paskirto vaistų vartojimo režimo jis laikysis tiksliau. Tuomet ir gliukozės kiekis bus stabilus, žmogaus savijauta išliks gera, o gydymo rezultatai bus sėkmingi“, – sako doc. dr. L. Zabulienė.
Tyrimai rodo, kad cukrinio diabeto gydymas nuo pradžios turi būti tikslingas, intensyvus ir individualus. Taip pat svarbu paskirti gydymą kuo anksčiau, kad vaistai ne tik sumažintų gliukozės kiekį kraujyje, bet ir padėtų atitolinti komplikacijas.
„Tarptautinėse cukrinio diabeto gydymo gairėse apibendrinus ilgamečių tyrimų rezultatus pabrėžiama, kad reikia keisti požiūrį į diabeto gydymą ir didinti pacientų įsitraukimą. Parenkant gydymą rekomenduojama tinkamu laiku skirti inovatyvius vaistus, kurie ne tik reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje, bet ir mažina kūno svorį bei arterinį kraujospūdį, apsaugo širdies ir kraujagyslių sistemą, atitolina širdies ir inkstų nepakankamumo pavojų. Tai keičia pacientų gyvenimo kokybę, tačiau tokius rezultatus pavyks pasiekti tik jei pacientai nuolat vadovausis sveikos gyvensenos ir savikontrolės rekomendacijomis, tinkamai ir nuosekliai laikysis paskirto režimo“, – pasakoja gydytoja.
Prasideda gydymo be adatų era
Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorės Agnės Gaižauskienės teigimu, šis diabeto gydymo progresas puikiai iliustruoja inovacijų įtaką medicinai. Pasak jos, svarbu, kad šią mokslą pažangą netolimoje ateityje pajustų ir Lietuvos pacientai.
„Technologijų pagalba šiandien galime turėti tas priemones, kurios leidžia įgyvendinti tarptautines gydymo gaires ir padeda pagerinti cukriniu diabetu sergančių pacientų būklę. Tikime, kad nauji vaistai ir Lietuvos gyventojus pasieks laiku, neatsiliekant nuo kitų Europos Sąjungos šalių“, – sako A. Gaižauskienė.
Nors cukrinio diabeto gydymo be adatų era dar tik prasideda, ateities perspektyvos atrodo vis artimesnės ne tik sergantiesiems šia liga. Ilgą laiką puoselėta idėja sukurti geriamą insuliną kadaise atrodė neįmanoma įgyvendinti dėl jo baltyminės struktūros, tačiau mokslo progresas ir inovatyvios technologijos jau leidžia tikėtis tokių pokyčių.
„Dabar belieka sulaukti, kol moksliniai tyrimai patvirtins, ar tokiu būdu skiriamas insulinas yra toks pat veiksmingas ir saugus sergantiesiems pirmojo tipo cukriniu diabetu, gerina jų savijautą, pasitikėjimą savimi ir visapusišką gyvenimo kokybę bei turi kitų pridėtinių naudų“, – apie ateities perspektyvas kalba doc. dr. L. Zabulienė.
Parengta pagal pranešimą, kurį paskelbė Monika Rimdžiūtė, UAB „Publicum“
Rašyti atsakymą