Pasaulyje nykstant bičių populiacijai priimti bites į miestą tampa itin svarbu

Bitės mieste – vis dar neįprastas reiškinys, tačiau miesto bitininkyste susižavi vis daugiau įstaigų ir įmonių.

Pixabay.com nuotr.

Aplinkos ministerijos inicijuotas miesto bitininkystės skatinimo projektas sulaukė susidomėjimo visoje Lietuvoje. Naujuose pritaikytuose aviliuose bitės apsigyvens Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Kretingoje, Alytuje, Akmenėje ir Trakuose.

„Skatindami ir plėtodami miesto bitininkystę siekiame išsaugoti nykstančias bites ir tuo pačiu kuriame aplink save tvarią, sąmoningą ir ekologišką miestų bendruomenę“ – teigia Paulius Chockevičius, miesto bitininkystės skatinimo projektą įgyvendinančios Urbanbee.lt vadovas.

Praeitą vasarą bites ant savo stogo apgyvendino Prezidentūra ir Kaune esanti įmonė UAB „Manjana“. Aviliai taip pat įrengti Vilniaus Vingio parke ir Kretingoje esančioje Jurgio Pabrėžos Universitetinėje gimnazijoje. Šių metų liepos–rugpjūčio mėnesiais aviliai su bitėmis atsiras dar keturiuose vaikų darželiuose Vilniuje, Alytuje, Akmenėje ir Klaipėdoje, progimnazijoje Alytuje ir Trakų neįgaliųjų įveiklinimo centre.

Vis dar yra bijančių, kad miestuose apgyvendintos bitės sugels  gyventojus, tačiau bitės iš prigimties yra taikios ir negelia žmonių, jei jie nekelia grėsmės bičių ar avilio saugumui. Tam, kad žmonės jaustųsi dar saugiau, projekto metu įrengtuose aviliuose Urbanbee.lt įkurdina specialiai išvestos bukfasto veislės linijos bites, kurios nepuola žmonių.

Prie miesto bitininkystės skatinimo projekto jungiasi vis daugiau vaikų darželių ir mokyklų.

Galvojantys, kad bitėms mieste ne vieta dėl augalų trūkumo ir oro užterštumo nustemba sužinoję, kad dėl intensyviai vystomos žemdirbystės, monokultūrų auginimo ir naudojamų pesticidų bitės dažnai daug geriau jaučiasi didmiesčiuose, nei laukuose. Miestų viešose vietose ir balkonuose, terasose auginamų gėlių gausa, medžiai bei krūmai parkuose ir kitose miesto zonose yra bičių labai mėgstami ir užtikrina joms reikalingą augalų įvairovę. Nors žaliąsias zonas miestuose kuria žmonės, bitės rinkdamos nektarą apdulkina augalus ir taip prisideda prie gėlynų bei sodų augimo.

Siekiant užtikrinti kuo geresnes gyvenimo sąlygas miestuose įkurdintoms bitėms, visi projekto dalyviai aprūpinami rinkiniu bitininkavimo pradžiai, miesto bitininkystės specialistai padeda jiems pasirinkti avilio vietą, konsultuoja, kaip jas prižiūrėti, apmoko darbuotojus, kad jie gebėtų savarankiškai tęsti veiklą, projektui pasibaigus. Taip pat rengiamos trumpos paskaitos visiems darbuotojams apie bičių vaidmenį gamtoje. Visame pasaulyje nykstant bičių populiacijai priimti bites į miestą tampa itin svarbu.