Pasidavę vilionėms, į ornitologų tinklus įskrido beveik 2000 čimčiakų

 

cimciakas2018 metų sezoną Ventės rago ornitologinės stoties darbuotojai pradėjo žieduodami čimčiakų rūšies paukščius. Anot ornitologo Vytauto Eigirdo, iš šiaurinių kraštų žiemoti atskridę čimčiakai yra tikri žiemos pranašai, nes tik šiuo metų laiku juos galima pamatyti Lietuvoje.

2017 metų gruodis Ventės rago ornitologinėje stotyje, lyginant su ankstesnių metų tuo pačiu mėnesiu, buvo išskirtinis. Ornitologai sužiedavo rekordinį skaičių paukščių – 2142 (28 rūšių atstovus). Iš šių gruodį į tinklus pakliuvusių sparnuočių, net 1790 čimčiakų rūšies atstovai – paprastieji (1737) ir mažieji (53).

Rekordinis skaičius čimčiakų į tinklus įskrido neatsitiktinai, mat ornitologai šiuos paukčius priviliojo specialiu balso įrašu. Šią naujovę jie pradėjo taikyti jau lapkričio pabaigoje.

Leidžia įrašus su paukščių balsais

„Būtume neprigaudę daug čimčiakų, bet krūmynuose pristatėme garso kolonėlių, per kurias leidome specialų įrašą su paukščių balsais. Šiuo įrašu susiviliojo nemažai paukščių, dėl to gruodis buvo toks išskirtinis“, – „Šilutės naujienoms“ pasakojo V.Eigirdas.

Čimčiakas yra mažesnis už naminį žvirblį. Tai gražūs paukšteliai – patinėliai raudonomis krūtinėmis ir kepurėlėmis, patelės kiek blankesnės. Šie šiaurinių kraštų paukščiai į Lietuvą atskrenda žiemoti, dažniausiai čia neperi. Šiemet į mūsų šalį jų atplasnojo išties nemažai.

„Kai kurie metai būna invaziniai, bet ne dėl to, kad invazinė rūšis patenka į tinklus, todėl, kad atskrenda labai daug vienos rūšies paukščių“, – pasakojo V.Eigirdas.

Geromis dienomis ornitologai pagauna net po kelis šimtus čimčiakų. Daug šių paukštelių į tinklus įkliuvo pasidavę ornitologų vilionėms, išgirdę iš kolonėlių sklindančius gentainių balsus. Anot V.Eigirdo, daug paukščių rūšių reaguoja į viliojimą, ypač perėjimo metu. Paukščių gaudymui tokia praktika pasaulyje taikoma seniai. Anksčiau būdavo paukščiai šaukikai, kuriuos gaudytojai laikydavo narveliuose prie tinklų. Savo giesmėmis šie sparnuočiai prišaukdavo kitus paukščius, kurie pakliūdavo į nelaisvę.

Kai atsirado šiuolaikinės technologijos, visame pasaulyje paukščiai pradėti vilioti balso įrašais. „Nukopijavome nuo kolegų ir šį metodą pritaikėme savo darbe“, – sakė ornitologas.

Pasiliko daug paukščių

Tarp daugiausiai Ventės rage sužieduotų paukščių gruodį – ir smilginiai strazdai, didžiosios zylės, juodagalvės sniegenos, žaliukai. Metų pabaigoje ornitologai taip pat prigaudė nemažai mažųjų apuokų, kas pasitaiko ypač retai.

„Kai mostelėjo šaltukas ir užšalo pievų pelkės, strazdai supanikavo ir pradėjo į tinklus lįsti. O kai šiek tiek šilčiau, visi paukščiai laikosi ant pievų“, – sakė V.Eigirdas.

Antradienį vakare ornitologas sugavo vieną varnėną, o vakare nendryne jų matė net kelis tūkstančius, mat čia jie buvo atskridę nakvoti. Iš tikrųjų šiuo metų laiku varnėnų nebeturėtų būti, bet kai tokia šilta žiema, tai jie pasilikę, kaip ir dauguma kitų paukščių. Praėjusią savaitę Šilutės rajono laukuose V.Eigirdas priskaičiavo apie 10 000 žąsų. Iki Kalėdų mūsų kraštuose laikėsi ir dirviniai vieversiai. Mat kol nėra tikros žiemos, paukščiai, ypač netoli migruojantys, neskuba pasitraukti.