Pasiūlymas norintiems sutaupyti: neprasnauskite pirmųjų saulės spindulių

Šilutės rajono savivaldybėje jau yra dešimtys sodybų, kurios savo namus pradėjo šildyti geotermos šiluma ir naudotis vėjo ar saulės įrengimais pagaminta elektros energija ir šilumos siurbliais išgautai šilumai pagaminti.

A. Endzinas sako, kad 12 kilovatvalandžių galios saulės jėgainė, sumontuota ant ūkinio pastato, jam pagamina nemokamos elektros energijos visiems naudojamiems elektros prietaisams ir namo šildymui.

Paprasčiausia ir ekologiškiausia šildymo sistema mūsų krašto namams – saulės energijos jėgainės, sukomplektuotos dirbti kartu su šilumos siurbliais „Oras – vanduo“. Naudojantys tokią sistemą sako, kad nors šią žiemą šaltukas grybžtelėjo bent kelis kartus daugiau nei iki 10 laipsnių, jie namus šildosi beveik už dyką. O kai tamsiu paros metu pritrūksta pasigamintos elektros energijos, ji gaunama iš saulės jėgainės pagaminto pertekliaus, perduoto elektros tinklams.

Tokia elektros energija saulės jėgainės savininkui kainuoja tik 5 ct už vieną kilovatvalandę.

Namams elektros energijos ir šilumos užtenka

UAB „Energetikos objektų statyba“ direktorius Audrius Endzinas „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad ir jis savo namų poreikiams gaminasi elektros energiją 12 kilovatų galios Saulės energijos jėgaine, o šilumą namuose palaiko šilumos siurblys „Oras – vanduo“. Taigi, jo namuose nei dujų, nei anglių jau seniai nebėra, o malkos naudojamos tik pramogai – židiniui pakurti.

Saulės energijos jėgainė ne tik aprūpina elektros energija namų šildymo sistemą. Jos pakanka ir visiems kitiems namų ūkio elektros įrenginiams – apšvietimui, elektrinei viryklei, laidynei ir visiems kitiems ūkio elektros prietaisams.

„Džiugu, kad tokios galios Saulės jėgainė pagamina tiek elektros energijos mūsų namams, kad jos pakanka net ir tuo metu, kai saulė nešviečia – tamsiu paros metu. Tik tuomet už elektros tinkluose pasaugotą energiją tenka mokėti 5 ct mokestį už 1 kilovatvalandę“, – sako A. Endzinas.

Šiemet žiema yra lietuviams įprasta – nei per daug šalta, nei per šilta. Tačiau namų šiluma ir elektros energija A. Endzino namuose yra gaunama, galima sakyti, už dyką.

Verta paskubėti ir pasinaudoti Valstybės kompensacija

A. Endzino vadovaujama bendrovė UAB „Energetikos objektų statyba“ per kelis metus jau yra sumontavusi kelias dešimtis saulės jėgainių komplektų įmonėms, ūkininkams ar privačių namų savininkams.

Galima sakyti, kad tokių įrengimų naudojimas suintensyvėjo, kai Valstybė ne tik panaikino suvaržymus kur gali būti statomos saulės jėgainės ir perduodama elektros energija, bet ir remia saulės jėgainių savininkus – suteikia paramą statyboms. Taigi, visi šiemet norintys įsirengti saulės jėgainę savo namuose, ūkiuose ar žemėse turi pateikti prašymus kompensacijai gauti Aplinkos projektų vertinimo agentūrai. Konkursas bus paskelbtas kovo mėnesio pradžioje. Apie trečdalį saulės jėgainėms statyti panaudotų lėšų valstybė kompensuos.

Tokių dokumentų paruošimą bei saulės jėgainės statybas gali organizuoti UAB „Energetikos objektų statyba“. Iki šiol dar nebuvo nė vieno atvejo, kad užsakovui būtų neleista jėgainę statyti ir nesumokėta valstybės parama. Be to, bendrovės specialistai gali duoti daug patarimų, kaip efektyviau naudoti saulės jėgainę, kaip ją sukomplektuoti su įranga šilumai gaminti ir t.t.

Pasak A. Endzino, bendrovė gali imtis projektuoti ir statyti saulės jėgainę tuojau pat, nelaukiant minėtos agentūros konkurso paramai gauti. Juk visiems yra svarbu ir naudinga jėgainę pradėti naudoti kuo anksčiau pavasarį, kai tik pradeda aukščiau kilti saulė, nes yra naudinga ne tik naudoti namuose nemokamą elektrą, bet ir sukaupti jos atsargas tamsesniems laikotarpiams.

Taigi verta paskubėti susitvarkyti dokumentus ir laiku pradėti įrenginėti jėgaines. Norintiems, kaip visada, dokumentus padedama tvarkytis nemokamai, tereikia užsiregistruoti telefonu 8 620 90825 ir susitarti dėl konkrečios konsultacijos.

Komercijos direktorius, korespondentas