Paspirtukų vairuotojai turi elgtis kaip dviratininkai

Elektrinių paspirtukų ir dviračių vairuotojai per metus padaro per 12 000 įvairių Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų. Jų mėgstamiausia pramoga – vairuoti išgėrus. Į eismo įvykius per metus šių transporto priemonių vairuotojai pakliūva apie 300 kartų.

Elektrinių paspirtukų vairuotojai priskiriami prie dviratininkų, jiems taikomos tos pačios taisyklės. Lietuvos kelių policija iš 93 per 5 šių metų mėnesius įvykusių eismo įvykių, kuriuose dalyvavo dviratininkai, išskyrė el. paspirtukų vairuotojus. Paaiškėjo, kad vos daugiau kaip pusė jų – eismo įvykiai, įvykę jų vairuotojams. Per 48 įvykius buvo sužeisti 52 asmenys.

Vairuoja išgėrę

Vienas dažniausiai fiksuotų pažeidimų – vairavimas išgėrus. Išskiriami du atvejai: kai pažeidėjui fiksuojama daugiau nei 0,4 promilės apsvaigimas, bet jis neviršija 1,5 promilės, ir kai viršija 1,5 promilės. 2022 metais užfiksuota 918 atvejų, kai dviračių ir el. paspirtukų vairuotojai vairavo išgėrę iki 1,5 promilės, 777 girtumas buvo per 1,5 promilės. Pernai per pirmąjį pusmetį tokių vairuotojų buvo 1 242.

Sunkių KET pažeidimų, padarytų dviratininkų, fiksuojama nedaug. Šiemet 60 dviračių ar el. paspirtukų vairuotojų padarė pažeidimus, per kuriuos apgadintos transporto priemonės, jų kroviniai ar keliai bei kitas turtas, užfiksuota 16 atvejų, kai buvo nedaug sutrikdyta kitų asmenų sveikata. Dviratininkai sukėlė 3 pavojingas situacijas kelyje. Per eismo įvykius pernai žuvo 11 dviratininkų, 2020 metais – 15. Šiemet jau žuvo 2 dviratininkai.

Didelė pažeidimų grupė – dviračių vairuotojų pažeidimai, išskyrus tuos, kurie numatyti Administracinių nusižengimų kodekse. Žmonės el. paspirtuku veža kitus žmones, nepilnamečiai nedėvi šalmų, neturėdami laisvų rankų įrangos naudojasi mobiliojo ryšio priemone. To daryti negalima. Nors šių pažeidimų daroma daugiausia, palyginti su pernai ir užpernai, jų visgi sumažėjo: šiemet užfiksuota 972, per tą patį laiką pernai – 2 864.

Apie 12 000 pažeidimų

Šiemet iki gegužės 31 d. užfiksuota gerokai mažiau KET pažeidimų nei pernai: dviratininkai padarė 2 972 pažeidimus (pernai – 4 871).

Per visus 2021 metus įvairių KET pažeidimų, kuriuose dalyvavo dviratininkai, užfiksuota 12 871. Susidūrimų su dviratininkais 2021 m. fiksuota 321, iš jų 26 tamsiuoju paros metu. Tai 10 proc. daugiau nei 2020 m.

Lietuvos kelių policija primena, kad dviračių ir el. paspirtukų vairuotojams galioja nustatytos taisyklės, o už jų nesilaikymą skiriamos baudos.

Vairuoti dviratį ir el. paspirtuką leidžiama ne jaunesniems kaip 14 m., gyvenamojoje zonoje el. paspirtukų, kaip ir dviračių vairuotojų amžius neribojamas. Nepilnametis, važiuodamas keliu, privalo būti užsidėjęs ir užsisegęs dviratininko šalmą. Dviratis (el. paspirtukas) turi turėti tvarkingą stabdį ir garso signalą, gale turi būti raudonas atšvaitas arba žibintas, iš abiejų šonų – oranžiniai.

Jeigu važiuojate važiuojamąja kelio dalimi, privalote dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltas žibintas, o gale – raudonas. Dviračio ar paspirtuko vairuotojas, judėdamas kelkraščiu, pėsčiųjų ir dviračių taku, šaligatviu, privalo duoti kelią pėstiesiems ir neturi jiems kelti pavojaus. Pro pėsčiąjį važiuojant reikia pristabdyti ir važiuoti 3–7 km/val. greičiu, kuris yra artimas pėsčiojo greičiui, ir palikti saugų tarpą.

El. paspirtukų vairuotojams draudžiama kirsti važiuojamąją dalį važiuojant pėsčiųjų perėja ir vežti kitą asmenį. Dviračių gatvėje draudžiama: važiuoti didesniu kaip 30 km/val. greičiu ir lenkti. Privažiavę perėją, privalote sustoti, nulipti nuo paspirtuko ar dviračio ir per perėją jį vestis. Sustodami, sukdami turite parodyti įspėjamąjį signalą ranka.
Pažeidusiems KET asmenims gresia baudos nuo 10 iki 200 eurų.