Pašyšiai turi Bendruomenės namus ir būrį garbių saviškių

DSCF4564Kaip viena šeima šeštadienį pasijuto Juknaičių seniūnijos Pašyšių kaimo gyventojai, susirinkę į jau jubiliejinę – 5-ąją savo kaimo šventę, tokiu pačiu pavadinimu – „Susirinkime visi“.

Turėjo jie tądien ypatingą progą švęsti – surengė savo naujųjų bendruomenės namų atidarymą.

Įkurtuvininkai kartu paminėjo ir Valstybės (Mindaugo karūnavimo) dieną, priiminėjo svečius, radusius laiko pasidžiaugti kartu su jais, ir dėkojo visiems, prisidėjusiems prie bendruomenės namų užgimimo. Dėkojo pašyšiškiai ir bendruomenės buvusiai pirmininkei Elytei Venckienei bei pasveikino jos pareigas perėmusią naująją pirmininkę Astą Stonkuvienę. O vakarop visi iš širdies linksminosi gyvenvientės parke.

Tad šventė Pašyšiuose buvo triguba.

Norėjo gyventi bendruomenėje

Jau dešimtmetį Pašyšių gyventojus burianti Pašyšių kaimo bendruomenė iki šiol neturėjo savo tikrųjų namų. Paskutinius šešerius metus bendruomenei savo patalpų negailėjo Roma ir Vincas Agintai. DSCF4594

6 pastaruosius metus bendruomenei pirmininkavusi E.Venckienė prisimena, kad tokių namų idėja ilgai kirbėjo jos galvoje, nors ne iš karto įsivaizdavusi, kaip ir kada pašyšiškiai galės pasidžiaugti savaisiais namais. Kartą taip ir pasakiusi: „Nežinau, kada ir kaip, bet namus mes turėsim“.

Idėja įgavo pagreitį tuomet, kai į rajoną atėjo vietos veiklos grupėms skirti milijonai. Tiesa, tuomet, anot pačios Elytės, ne vienas politikas skeptiškai žiūrėjo į tų milijonų panaudojimo galimybes kaimuose. Esą, ką čia sodiečiai su jais nuveiks.

„Bet mes norėjome ne būti bendruomene – norėjome gyventi bendruomenėje“, – sakė E.Venckienė namų atidarymo šventėje.

Parengę projektą, pašyšiškiai gavo 100 tūkstančių litų ir pernai balandį pradėjo savųjų namų kūrimą. Tiksliau pasakius, pradėjo remontuoti greta vietos pagrindinės mokyklos stovintį pastatą, kuriame dar mokyklai gerais laikais – tuomet, kai joje vos tilpo apylinkės mokinukai – buvo mokyklos dirbtuvės.

Bendruomenė atidirbo dar už 100 tūkstančių Lt

Šiandien Pašyšių žmonės jau žino, kad tokia suma buvo pernelyg menka norint prikelti senutėlį pastatą. Tad nedvejodami dar panaudojo pačių sutaupytus 10 000 Lt, kvietė į talkas visus kaimynus.

Atidarymo metu visų darbų organizatorius Kęstutis Venckus prisiminė, jog, deja, būdavo ir taip, kad iš vakaro daug vyrų prižadėdavo rytojaus dieną į talką ateiti, o išaušus tam rytui jis pamatydavęs, jog likęs vienas… Tik atėjus pietums, žiū, ką nors jau ir prisišaukdavęs.

DSCF4588Tačiau K.Venckus vardijo daug žmonių, kurie padėti neatsisakė, ir vieną po kito kvietė talkininkus, su kuriais dirbo. Dainoras Vladička, Saulius Pranaitis, Ričardas Bernotas, Marius Bernotas, Valdas Jovaiša, Valdas Gečas – tai tik keletas iš tų, kuriems tądien išsakytos bendruomenės padėkos už darbą ir padovanoti du gėrybių pilni krepšiai.

Dar dešimtys, o gal ir visas 100 pavardžių surašyta talkininkų ir rėmėjų sąrašuose, kurie iškabinti bendruomenės namuose. Tai ir jauni, ir vyresni pašyšiškiai, labai norėję turėti savuosius bendruomenės namus, todėl visus metus skyrę tam daug savo laiko, darbo ir lėšų. E.Venckienė sako suskaičiavusi, jog antrą 100 tūkstančių litų prie šių namų įkurtuvių savo jėgomis ir savo lėšomis pridėjo pati bendruomenė.

Naujuose namuose – nauja pirmininkė

„Visi labai stengėmės bendruomenės namus atidaryti savo tradicinės šventės dieną ir mums pavyko“, – neslėpė džiaugsmo E.Venckienė, ir sakė, jog dabar, kai įgyvendino savo planus, pirmininkavimo vairą perduodanti savo pasekėjai Astai Stonkuvienei.

Visus pašyšiškius E.Venckienė kvietė prie bendruomenės namų židinio atnešti savo širdžių šilumą, būti viena didele šeima, o bendruomenės nariai išreiškė viltį, kad buvusi pirmininkė juos dažnai lankys ir savo idėjomis skatins dirbti toliau.

Bendruomenės namuose įrengti 2 kambariai, dušai, patalpos skalbyklai, jaunimo sporto treniruotėms, virtuvėlė. „Šie namai taps visos apylinkės vaikų, jaunimo ir moterų užimtumo bei socialinių paslaugų centru“, – sako A.Stonkuvienė.

Pašyšiškiai jau svarsto, kad dabar jiems reikėtų biliardo ir teniso stalų, prie kurių laiką leistų ir jauni, ir vyresni. Moterys pasiryžusios daug laiko praleisti virtuvėlėje, kur viena su kita dalinsis maisto gaminimo, sveikatinimo ir kitomis žiniomis.
Dabar beliko pastatą apšiltinti, o tam bendruomenė ruoš naują projektą.

Bet iki tol pašyšiškiai įgyvendins dar vieną projektą – sutvarkys kaimo viešąsias erdves. Centre, šalia fontanėlio, netrukus atsiras suoliukų, bus sutvarkyta ir teritorija šalia Šyšos upės.   DSCF4592

Dvasininkai linkėjo įvairios veiklos

Pašyšių bendruomenės namų pastatas priklauso evangelikų liuteronų bažnyčiai, tad šventėje dalyvavo ir dvasininkai, kuriuos Pašyšių gyventojai laiko savo rėmėjais. Evangelikų liuteronų vyskupas Mindaugas Sabutis priminė, kad jau nuo XV amžiaus daugybę kartų buvę kalbama, jog Lietuvos tuoj tuoj nebeliks. „Tačiau mes likome ir esame, ir laisvę turime priimti kaip didžiausią dovaną“, – sakė vyskupas.

Jis pabrėžė, kad kas teisinga, visad išlieka ir yra atstatoma. Bendruomenės namai, anot vyskupo, atidaromi pašyšiškių širdžių ir rankų šilumos dėka. Jis linkėjo, kad šiuose namuose vyktų įvairi veikla, skambėtų dainos, o gal ir giesmės, ir kad visų Pašyšių gyvenimas nuo šiol taptų šviesesnis.

Šventėje dalyvavo ir evangelikų liuteronų kunigas iš Palangos Darius Petkūnas, kurio tėviškė yra gretimas Meišlaukių kaimas ir kuriam 10 metų teko šioje parapijoje kunigauti. Jis prisipažino, kad 1991 metais pamatęs šį, anot jo, mažą namelį – tuometines mokyklos dirbtuves, dėl jo išsaugojimo ir atkūrimo nebuvęs didelis optimistas. Dvasininkas irgi pasidžiaugė, kad pašyšiškiams pavyko taip gražiai jį rekonstruoti.

Kad šiuose bendruomenės namuose būtų dar daug švenčių, linkėjo pastatą remontavusios UAB „Bosmina“ vadovas Rimantas Paičius. Sveikino su dovanomis atvykę kolegos – Usėnų ir Juknaičių bendruomenių nariai, didelės veiklos linkėjo Seimo ir asociacijos „Lamatos žemė“ atstovai. Visi pripažino, kad pašyšiškiai padarė stebėtinai daug darbų už itin mažą sumą, ir linkėjo, kad šie namai jiems taptų antraisiais namais, visad būtų pilni, kad čia nuolat gimtų naujos idėjos.

„Krutėkit ir turtėkit“, – toks konkretus buvo Juknaičių seniūno Valentino Dylerto palinkėjimas bendruomenei.

DSCF4566Garbingiausieji pasirašė Garbės knygoje

Išskirtiniu vakarinės šventės dalies akcentu tapo gyvenvietei labiausiai nusipelniusių žmonių pasirašymas Juknaičių seniūnijos Garbės knygoje.

Už nepriekaištingą darbą ir pagalbą apylinkės žmonėms Garbės žmogaus nominaciją pelnė ir Garbės knygoje įrašyta pirmoji Nepriklausomos Lietuvos Juknaičių viršaitė Marijona Zonė Kuncaitienė.

Pašyšiškiai išskyrė ir dvi saviškių Garbės šeimas. Už svarų indėlį plėtojant žemės ūkį ir aktyvią visuomeninę veiklą tokią nominaciją pelnė Elena ir Stanislovas Žemguliai, o už didelį indėlį kuriant kaimo bendruomenę Garbės knygoje įrašyti ir Elytė bei Kęstutis Venckai.

Už visokeriopą paramą organizuojant visus bendruomenės renginius padėkota Daliai ir Žydrūnui Bagdonams. 

Pašyšių gyventojus sveikino ir geros šventės linkėjo rajono savivaldybės ir seniūnijos vadovai, jiems koncertavo Juknaičių gitaristės ir Usėnų „Verpstė“, jie rungėsi sporto aikštelėse, o vakare visus sušildė šventinis laužas.