Patraukliausia vietovė – Minijos kaimas – skęsta šiukšlynuose

patraukliausia vietove minija zvejasPrie slenksčio – jau visai priartėjusi žiema. Bet akis bado per praėjusią vasarą ir rudenį į Mingę (Miniją) vežtas, neštas, plukdytas nevalų gėris.

Žvejų Meka vadinamas Minijos žemupys, atrodo, tik tokius kiaulintojus ir traukia – metų metais jie nukloja pakrantes ištuštinta gėrimų, valgių, masalų tara iš plastiko, stiklo, skardos ir t.t. Ta, kuri nepūva. Ta, kurią kas pavasarį renka Kintų mokyklos mokiniai, būrelis savo tėviškei neabejingų suaugusiųjų, telkiamų seniūnijos ir bendruomenės aktyvistų dėka.

Ir taip – kasmet.

„Bjauru žiūrėti į šitą šnerškalą, pikta, kad vyrai galėjo į šiukšliadėžes savo jovalą sumesti ar bagažinėse atgal išsivežti. Bet paliko. Taip gražiausia ir patraukliausia vandens turizmui, poilsiui vietovė verčiama jovalynu“, – piktinasi, pirštu rodydamas į šiukšlynus, tauragiškis Stasys.

Jis su bičiuliu meškeriojo, plaukiodami pripučiama valtele. „Ir butelaitį išgėrėme, bet tuščio nenusviedėme į pakrantę, jos ir taip jau nusėtos šiukšlynais. Išmesime ten, kur atliekoms skirta vieta“, – sako.

Kitame Minijos kaimo gale užkalbinta vietos gyventoja sako, jog niekas Mingės, išgarsintos unikaliu kraštovaizdžiu, nuo niokotojų nebeapsaugos.

„Pernai melioratoriai iškirto pakrantės medžius, jiems, beje, talkininkavo ir mano sūnus. Čia buvo ruošiamas darbų frontas europiniam projektui, Minijos krantinių ir pylimų, prieplaukų sutvarkymui.  Pasipriešino dešiniojo kranto, kur gyvena daug turtingų poilsiaviečių savininkų, atstovai. Buvo iškelta byla dėl gamtos niokojimo. Todėl projektas jau metai, kaip sustabdytas, bet kas iš to“, – rodė į šiukšlių prikimštus patraukliausia vietove siuksles 1atželiančius kelmus moteris.

„Tokia žvejų kultūra, juk visi atvažiuoja atsipalaiduoti“, – trumpai tarsteli prie šiukšlynų susėdę ir kuojas vieną po kitos iš vandens traukiantys meškeriotojai.

Bus ar ne modernizuotos Minijos kaimo krantinės, bus ar ne Šilutė vadinama Lietuvos (anti)kultūros sostine, o Nemuno delta – patraukliausia turizmui vietove? Be pagarbaus atvykstančiųjų santykio su gamta nieko gero nebus. „Valytojų etatų nėra iš ko šioje valstybės saugomoje teritorijoje įsteigti“, – sako Nemuno deltos regioninio parko specialistai.

Beje, visuotinė rinkliava už atliekų surinkimą ir tvarkymą, kurią Šilutės rajono valdžia įvedė kaip panacėją nuo gamtos teršimo, žadėtojo efekto viešosioms erdvėms, kur plūsta tūkstančiai poilsiautojų, beveik nedavė. Poilsiautojai juk jokių mokesčių nemoka.

Valdžia jau niurna, kad nesurenka tiek pajamų, kiek planavo. O šiukšlynai gražiausiuose gamtos kampeliuose nenyksta.