Paukščių gaudyklėse Ventės rage – ir žvitriaakės lapės snukutis (foto)

Netikėta viešnia. / Vytauto Jusio nuotr.Po saulėtekio iš karto savo darbo dienas pradedantys Ventės rago ornitologai kasryt nežino, kuo bus prie tinklų Kuršių marių pakrantėje nustebinti. Ar gaudyklių kamerose ras paukštelių tuntus, ar visai tuščias, o gal aptiks  įsliuogusį žaltį. Arba dar netikėčiau pasijus, susidūrę su žvitriaakės laputės snukučiu. Arba – net trimis iš karto.

„Vakar gaudyklės kameroje aptikau lapiuką, kuris blaškėsi tarp tinklo rankovės. Išleidau į laisvę, negi bausi už įsibrovimą į svetimas valdas. Jų žvėrelis nepripažįsta, kai sėlina, ieškodamas grobio. O paukščiai gaudyklėje – tai viliojantis masalas nepatyrusiam lapės jaunikliui. Šįkart jų sudraskyti nepavyko, o kitą kartą visko gali būti…” – kalba Ventės rage, T.Ivanausko zoologijos muziejaus filiale dirbantis vyriausiasis ornitologas, 50-uosius savo gyvenimo metus įpusėjęs Vytautas Jusys.

Trisdešimties metų darbo stažą turintis V.Jusys ir 65-etus metus T.Ivanausko zoologijos muziejuje dirbantis Ventės rago ornitologijos stoties vedėjas 87-erių Leonas Jezerskas paukščių gaudyklėse tik rektarčiais yra radę įkliuvusių žinduolių jauniklių. Lapiukų, voverių, ežiukų, netgi pilkųjų kiškių, usūrinių šunų, vieną kartą – barsuką.

O štai kiauninių šeimos plėšrūnai – žebenkštys, šermuonėliai, kanadinės audinės, miškinės ir akmeninės kiaunės – žymiai dažnesni įsibrovėliai į tinklus.

„Išlaisvinam ir paleidžiam, nesvarbu, ar būna jau sudoroję kokį sparnuotį, ar ne. Taip pat ir žalčius, kurių po dažnos pamario sodybos pamatais yra“,- sako V.Jusys.

Bet visgi į paukščių gaudyklių kameras, be sparnuočių, dažniausiai priskrenda laumžirgių, dieninių ir naktinių drugių, įvairių vabalų. V.Jusys prieš keletą metų nuo vidurvasario iki spalio  suskaičiavo  įkliuvusius 29 rūšių drugius. Jų buvo beveik trys tūkstančiai. Be griežtinio, ropinio, kopūstinio baltukų, gaudyklėse plasnojo ir spungės, admirolai, tuopiniai sfinksai, citrinukai, dilgėlinukai.

Ventės ragas – tai kasdien kintanti gyvosios gamtos akademija, traukianti jos kaitos magnetizmu.

„Didžiuotis turime kuo. Leonas Jezerskas yra daugiausiai paukščių apžiedavęs pasaulyje ornitologas, arti šešių šimtų tūkstančių sparnuočių paženklinau ir aš, užimu antrą vietą pasaulyje. Ventės rago ornitologinė stotis Europoje pagal paukščių žiedavimo apimtis yra viena pirmaujančiųjų. Per 82-ejus jos darbo metus čia paženklinta du milijonai du šimtai tūkstančių paukščių, čia pastebėta ir užregistruota virš dvidešimties naujų Lietuvoje sparnuočių rūšių, o jų Lietuvoje iš viso yra 377“, – sako  Lietuvos Ornifaunistinės komisijos vadovas V.Jusys.

Ne tik paukščių, bet ir 12 rūšių šikšnosparnių žiedavimu Ventės rago ornitologai gali didžiuotis. Iš viso jų paženklinta apie du tūkstančius individų. 1980 rugsėjį  čia buvo sugauta nauja Lietuvoje  šikšnosparnių rūšis – mažasis nakviša. Jį aptiko buvęs stoties darbuotojas poetas Alis Balbierius.

2003-aisiais Ventės rage buvo apžieduotas rekordinis- 105 tūkst. – paukščių kiekis, o 2002 rugsėjo 23-iąją pasiektas absoliutus paros žiedavimo rekordas Lietuvoje ir pasaulyje – 6519 paukščių.

Kad visuomenė galėtų geriau visas paukščių rūšis pažinti, V.Jusys, Klaipėdos Jūrų muziejaus biologas Saulius Karalius ir Lietuvos ornitologų draugijos pirmininkas Liutauras Raudonikis baigia rengti iliustruotą jų žinyną su 1500 paukščių nuotraukų, kurias redkolegijai pateikė 70 autorių iš keliolikos šalių. Knyga turėtų išeiti šių metų rudenį.

Galerija: gyvūnai Ventės rago paukščių gaudyklėse

joomplu:6382