Paukščių ralyje kūryba nepageidaujama

© silutesnaujienos.ltSavaitgalį pamaryje 11 kartą vyko tradicinis paukščių stebėtojų ralis „Kuršių marios 2011“. Tai varžybos, per kurias dalyvių komandos paukščių ieško važinėdamos automobiliais.

Nugali tas ekipažas, kuris varžybų metu užregistruoja daugiausia paukščių rūšių ir laiku atvyksta į finišą.

Pastebėta juodoji varna ir paprastoji berniklė

Šiemet ralyje dalyvavo 20 komandų, jas sudarė 65 dalyviai. Bendrai visi dalyviai pastebėjo ir užregistravo 136 rūšis paukščių. Lietuvos ornitologų draugijos organizuojamose tarptautinėse varžybose, be lietuvių, dalyvavo dvi suomių, viena lenkų ir dvi mišrios tarptautinės komandos.

„Sakiau, kol nepamatysim Ventės rage bent 50 paukščių rūšių – nesitrauksim“, – pasakojo visuose paukščių raliuose dalyvaujantis Ventės rago ornitologijos stoties vyriausiasis ornitologas Vytautas Jusys.

Pamatę užsibrėžtą kiekį Ventėje, ralio dalyviai paukščius stebėjo Kintų miške ir prie tvenkinių, Drevernos laukuose, užsuko į Palangą, pro Šilutę važiavo į Rusnę.

Pastebėtas retesnis paukštis – juodoji varna. Paprastai visų neįgudusia akimi atpažįstamos varnos yra ne juodosios, o pilkosios. Pamatytas ir žąsinių būrio paukštis – paprastoji berniklė, negausiai stebima Vakarų Lietuvoje.
© silutesnaujienos.lt
Pasak V.Jusio, šiemet paukščių mažiau nei įprastai. Ši tendencija pastebima ir žieduojant. Kol kas Ventės rage sužieduota apie 54 tūkst. paukščių. Šiemet žiedavimo sezonas prasčiausias per trisdešimtmetį.

Laimėjo suomiai

V.Jusys kartu su Modestu Ružausku, Juliumi Morkūnu ir Rasa Morkūne sudarė vieną komandą. Jie užėmė 5 vietą, užregistravę 98 rūšis paukščių. Patyrę paukščių žinovai nedaug atsiliko nuo lyderių.

Ilgiausias pastebėtų paukščių sąrašas įrodo komandos profesionalumą. I vietą laimėjo suomiai „Team 17” (Krister Castren, Esko Veijalainen, Matti Lotjonen). Jie pastebėjo 104 rūšis paukščių. Nuo jų nedidele persvara atsiliko komanda „Devyni” – A.Petraška, E.Pakštytė, P.Ignatavičius, R.Karpavičius – 102 rūšys.

Vienu paukščiu mažiau pastebėjo „Invasive species” (J.Stratford, B.Belchev, P.Dommett, I.Meškinytė), laimėję III vietą.

Pasak V.Jusio, šiose varžybose svarbiausia ne strimgalviais veržtis ir laimėti, o populiarinti ornitologiją, skatinti domėjimąsi paukščiais, pabendrauti su bendraminčiais. Daug ralio dalyvių ne profesionalai, o mėgėjai.

Tiesa, buvo ir tokių, kurie užsiėmė kūryba, – prirašė tokių pastebėtų paukščių, kokių beveik neįmanoma sutikti Lietuvoje. „Negali vienam žmogui taip sektis“, – juokėsi V.Jusys, paklaustas, kaip išaiškinami „kūrėjai“. Tokie rezultatai buvo anuliuoti.

Pagal taisykles, įskaičiuojami tik tie paukščiai, kuriuos pastebėjo ne mažiau kaip dviejų komandų nariai. Paukščių stebėtojai laikosi ir nerašytų etikos normų, stengiasi nenubaidyti pastebėtų paukščių.