Pavasaris įsismarkauja: aižėja Kuršių marių ledas, būriais grįžta sparnuočiai, poledinei žūklei išsiruošė ūdra

Aižėja Kuršių marių ledas, pro plyšius po juo palindusi ūdra vieną po kitos stveria ir į krantą traukia žuveles, o padangėje ratus suka vis įvairesnių sparnuočių būriai.

Tuos sparnuočius ir ūdrą baido pasieniečių kateris ant oro pagalvės, kurio įgula akylai žvalgosi ar nepamatys kur kokio įlūžusio ir besikapanojančio žvejo mėgėjo…

Tai vis praėjusio savaitgalio vaizdai Ventėje. Pavasaris.

Giliai įkvėpę pamario oro Ventėje pasigendame tik vieno – paukščių gaudyklių. Ornitologijos stoties vedėjas Vytautas Jusys sako, kad joms dar ne laikas: stacionarios gaudyklės čia keliamos tik kovo gale.

Tačiau pirmieji sužieduotieji plunksnuočiai jau skaičiuojami. Ir ne vienetais – bent dešimtimis. Štai pirmieji pavasario šaukliai – vieversiai čia pastebėti vasario
20-ąją, ir tai, pasak V. Jusio, jau gana vėlai. Ypač darbinga diena ornitologams tapo vasario 22-oji, kuomet jiems pavyko uždėti žiedelius net 28-iems vieversėliams.

Ankstesniais metais šie paukšteliai čia buvo sutinkami ir vasario 10, ir net vasario 7 dieną. Tiesa, būta ir priešingai – kai vieversys parskrido tik kovo 26-ąją, mat tuomet Lietuvą buvo sukausčiusi išskirtinai gili žiema.

Tai gal pavasaris šiemet bus labai ankstyvas ir šiltas? Ką paukščiai pranašauja?, – smalsaujame. „Standartinis šis pavasaris ir visai normaliu laiku tie paukščiai parskrenda“, – atremia V. Jusys.

Be jau parskridusių vieversių – dirvinių ir lygučių, – jis vardija kormoranus, kurių dalis net ir Afriką buvo pasiekę, gulbes giesmininkes, gerves, nemažai pamaryje jau matoma ir pilkųjų žąsų. Vandens paukščiams mūsų krašte kasmet tyvuliuojantys potvynio vandenys – itin patraukli vieta pasimaitinti prieš ilgą kelionę į šiaurę, į perimvietes.

Jau grįžo ir būriai karvelių – uldukų ir keršulių, – tie, kurių, anot V. Jusio, dar neiššaudė prancūzai.
Ilgamečio ornitologo nuomone, gandro šiemet turėtume sulaukti įprastu laiku – apie kovo 20-ąją, o gal net ir vos po trijų savaičių.

Pavasaris pradžiugino Ventėje įsikūrusią ūdrą. Mitrus žvėrelis čia įsigudrino žvejoti po ledu: paneria pro šalia kranto atsivėrusią properšą, pasigauna žuvelę ir išnėrusi į krantą greit ją sudoroja.

Aižėjančio ledo nesibaimina užkietėję žvejai mėgėjai: tokių čia dar būta ir penktadienį, ir savaitgalį. Jie – rimtas kasmetinis gelbėtojų rūpestis.

Pavasaris.