Per Kalėdas šilutiškių namus puoš ir daniški kėniai

eglutesNenumaldomai artėjant Kalėdoms, daugelis lietuvių jau pradėjo puoštis namus. Skelbiama, kad šiemet prekyba eglutėmis prasidėjo gerokai anksčiau nei pernai, ne išimtis ir Šilutė.

Populiariose feisbuko grupėse jau mirga skelbimai, kuriuose siūloma įsigyti daniškų kėnių, sidabrinių ar paprastų miško eglučių, nukirstų ar pasodintų vazonuose. Kalėdinių medelių jau galima įsigyti ir Šilutės girininkijoje, netrukus jomis bus prekiaujama ir šalia „Šilutės halės“ bei „Šilutės prekybos“ parduotuvės, esančios Lietuvininkų g. 12.

Kalėdinių medelių kainos įvairios. Pavyzdžiui 2 metrų danišką kėnį galite įsigyti už 40-45 Eur, o miško eglutę ir už 5 ar 8 Eur. Eglučių kainos priklauso ne tik nuo aukščio, bet ir nuo grožio, šakų tankumo. Rukų kaime jau 20 metų kalėdines eglutes auginantis Viktoras Milušauskas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad norint užauginti gražią eglutę reikia įdėti daug darbo, tad ir jų kainos skiriasi.

Feisbuke kėniais prekiaujantys žmonės sakė, kad užsakymų jiems netrūksta. Šilutiškiai dažniausiai perka 1-1,75 m daniškus kėnius, kainuojančius 18-22 Eur. Mūsų kalbinti šilutiškiai sakė, kad negaila jiems už eglutę būtų sumokėti 15 Eur, o ar verta pirkti brangesnę, pagalvotų…

 

Domisi daniškais kėniais

Didmiesčiuose eglutėmis prekiaujama jau antra savaitė, o kainos muša rekordus. Už gražią 2 metrų aukščio eglę prašoma net 50 eurų ir daugiau. Pardavėjai teigia, kad eglučių kainos nesikeičia jau kelerius metus.

Šilutėje danišką kėnį galima įsigyti pigiau. Internete prekiaujantys prekeiviai už 2 metrų medelį prašo 40-45 Eur, metro kėnis kainuoja 15 Eur, o daugiausiai – 55 Eur prašoma už 3 ar 3 su puse metrų medelį.

Visi kėniai yra nukirsti, supakuoti plėvelėje ir į mūsų rajoną atkeliauja iš Danijos. Pasak prekybininkų, daniški kėniai yra nebyrančiais, neaštriais spygliais, gražiomis tankiomis, taisyklingos formos šakomis. Šie medeliai tokie pat gražūs lieka ir po Trijų karalių.
Skelbimai feisbuke apie parduodamus daniškus kėnius sulaukia išties didelio susidomėjimo, tą pripažįsta ir patys „Šilutės naujienų“ kalbinti prekeiviai. Žmonės klausia kainų, kur juos galima įsigyti.EGLUTES KENIAI_3

Eglutėmis prekiaus ir girininkija

Nuo šiandien miško eglutėmis prekiauti pradėjo ir Šilutės girininkija. Eglutės bus nukirstos, paruoštos, o jų kaina priklauso nuo medelio aukščio. Pavyzdžiui pigiausiai – iki 1,01 m medelis kainuos 2 Eur, nuo 1,51 iki 2,01 m – 7,01 Eur, nuo 3,01 iki 4,01 m – 20 Eur, didesnė kaip 4 m eglė kainuos 40 Eur. Visos kainos nurodytos su PVM ir Valstybinės miškų urėdijos nurodymu, yra vienodos visoje Lietuvoje.

Iki Kalėdų eglutėmis Šilutės girininkija prekiaus tris penktadienius ir šeštadienius, penktadieniais nuo 10 iki 19 val., o šeštadieniais nuo 10 iki 19 val. Taip pat eglučių bus galima įsigyti ir po Kalėdų, gruodžio 27 ir 28 dienomis, nuo 10 iki 19 val.

Pasak miškininkės Loretos Skirbutienės, šiuo metu didelio susidomėjimo dar nėra, nes gana anksti. Dažniausiai pirkti eglučių pas miškininkus Šilutės rajono gyventojai atvyksta likus savaitei iki Kalėdų.

Siekdami kuo daugiau eglučių išgelbėti nuo kirvio, miškininkai ir šiemet šalies gyventojams dovanos eglišakių. Jos atkeliaus iš miško kirtimų, ir dėl to medeliai nebus kertami.

Miškininkai eglių šakas nemokamai dalins gruodžio 20 d. 12 val. miestų ir miestelių pagrindinėse aikštėse, didesnėse susibūrimo vietose, prie seniūnijų, girininkijų – apie 120 vietų. Šilutėje eglišakių bus galima pasiimti prie Kultūros ir pramogų centro, Kintuose – prie miestelio eglės, Švėkšnoje – Liepų aikštėje. Eglišakiai bus dalinami nuo 12 iki 15 val. arba kol jų nebeliks.

Užauginti gražią eglaitę – daug darbo

Pakalbinome ir jau daugiau kaip 20 metų eglutes Rukų kaime auginantį Viktorą Milašauską. Vyras sakė, kad eglučių prekyba sezoninis verslas, iš kurio visus metus nepragyvensi, tad jis dar ūkininkauja.

Kalėdines eglutes ūkininkas augina 1,5 ha plote, kiekvienais metais jų pasodina apie 30 arų. Ūkininko laukuose auga sidabrinės eglės, kaukaziniai kėniai ar paprastosios miškinės eglutės. V. Milašauskas pastebėjo tendenciją, kad jau gruodžio pradžioje žmonės ima puošti namus, taigi eglučių pageidauja ir vazonuose – kad kuo ilgiau jos išsilaikytų kambaryje ir spygliai nenubyrėtų.

Pasak Viktoro, kalėdinio medelio kaina priklauso nuo grožio. Kartais sidabrinė eglutė gali būti gražesnė už kėnį, o kartais – atvirkščiai. „Kėniai ir eglės auga nevienodai, vienais metais būna gražesni vieni, kitais – kiti. Visgi dažniau žmonės ieško sidabrinių eglučių. Kėnių priveža iš Danijos, nėra didelės paklausos“, – pasakojo vyras.
Paklausiausios yra nuo 1,20 m iki 2 m aukščio eglutės. Jų kainos skiriasi. Nedidelė miškinė eglutė gali kainuoti 4-5 Eur, kėnis, kaip ir sidabrinė eglė – dvigubai daugiau. Ypač gražus medelis kainuos apie 20 – 25 Eur.

Pasak V. Milašausko, norint užauginti gražią eglutę, reikia įdėti daug darbo: 4-5 kartus per sezoną karpyti šakas, šienauti žolę, apsaugoti nuo ligų (pavyzdžiui pernai, dėl drėgmės, visas jaunas eglaites masiškai puolė ligos).

„Kaip ir moteriai norint būti gražiai reikia pasidažyti, susišukuoti, taip ir auginant eglutę ją reikia nuolat karpyti, prižiūrėti, puoselėti“, – palygina ūkininkas.

V. Milašauskas eglutėmis prekiauja iš namų, jei reikia, didesnį kiekį jis pats nuveža užsakovams. Daug pas jį atvažiuoja ir šilutiškių.