Šeštadienį prie buvusios Šilutės pradinės mokyklos (dabar priklauso Pamario pagrindinei mokyklai) tarsi prasivėrė žemė ir iš gelmės išlindo stebėtinai tikroviška milžiniška mumija.
Tai – pirmasis Šilutėje 3D piešinys, kurio autorius – šilutiškis Saulius GUDELEVIČIUS.
„Šilutės naujienos“ savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo su skaitytojais įspūdingu jauno menininko kūriniu, ir ši žinia, žaibiškai perskriejusi per visą Lietuvą ir dar toliau, sužavėjo tūkstančius žmonių.
Tačiau atsirado „gelbėtojų“, kurie, tikindami, jog nori apsaugoti vaikus, pareikalavo, kad autorius kūrinį pats nuplautų. Priešingu atveju grasino atsiųsti policiją, nubausti…
Pedagogai įžvelgė nusikaltimą
Šilutiškis Saulius nuo penktadienio vakaro 2 dienas kreida ir anglimi darbavosi prie įspūdingo piešinio erdvioje aikštelėje, šalia mokyklos. Gatvės muzikos dienos įkarštyje buvo baigtas 3D piešinys – kiekvienas galėjo žavėtis talentingo vaikino tarsi atgyjančiu kūriniu.
Tačiau pirmadienį atėjusių į darbą mokyklos pedagogų toks piešinys nepradžiugino – anot jų, pradinukai išgąsdinti, nebegali aikštelėje žaisti kvadrato, apskritai – sugadintas mokyklos turtas. Menininkui jie davė terminą nuplauti piešinį, o jei ne – kreipsis į policiją.
Bet gamta jau tą patį vakarą padarė savo – vakaro lietus nuplovė tikroviškai iš šulinio lendančią mumiją. Bet nenuplovė konflikto sukeltų emocijų.
Piešinys traumuoja vaikus?
Pirmadienį „Šilutės naujienų“ redakcija sulaukė Pamario pagrindinės mokyklos atstovų, kurie pranešė, kad piešinys papiktino kai kurių vaikų tėvus ir jie dėl to kreipėsi į policiją. Mokyklos administracija, neseniai 30-ąjį kartą surengusi puikią saviraiškos šventę savo mokyklos mokiniams, šįkart buvo nusiteikusi prieš unikalų piešinį.
Pedagogai irgi tikino, jog piešinys traumuoja vaikus, sugadinta vaikų žaidimų aikštelė, kreida ir anglimi nupiešto piešinio neįmanoma nutrinti.
„Bandėme kojomis jį nutrinti, bet nepavyko. Perduokite autoriui, kad jei iki antradienio vidudienio piešinio nenuvalys, mokykla kreipsis į policiją“, – perspėjo pedagogai, suerzinti tikroviškai atrodančios gigantiškos mumijos, lendančios iš kanalizacijos šulinio.
Beje, piešinio autorius – buvęs tos pačios Pamario pagrindinės mokyklos moksleivis, 23 metų Saulius. Sulaukęs neigiamos savo mokyklos mokytojų reakcijos, jis nenusivylė, nes, pasak jo, visada atsiras tų, kuriems kažkas nepatinka.
Vaikinas sako, kad nusiviltų tik tuo atveju, jeigu dailės mokytoja būtų išpeikusi jo kūrinį. Pamena, kad dailės meno mokiusi mokytoja būdavo supratinga, vertino kūrybingumą.
Saulių palaikė šimtai skaitytojų
Paskelbus šią informaciją mūsų socialiniame tinkle facebook.com/silutes.naujienos, 3D piešinio autorius sulaukė didelio palaikymo.
Komentaruose pasipiktinę šimtai žmonių teigė, kad šis piešinys puošia miestą, o ne jį darko, stebėjosi „tvarkdarių“ noru sutrypti unikalią iniciatyvą, dailininką skatino neplauti piešinio. Sukurta net atskira jo palaikymo grupė.
Tačiau gamta pati pasidarbavo – tą patį vakarą lietus nuplovė trimatį meną, kurio pedagogai negalėjo nutrinti kojomis.
Šilutės pedagogų pasipriešinimo sulaukęs kūrinys neliko neįvertintas. Vaikino telefonas dabar netyla nuo pasiūlymų papuošti Lietuvą 3D piešiniais.
Vaikai nebijojo
Beje, piešinio autorius Saulius sako nepastebėjęs jokio pradinukų išgąsčio, kaip bando įtikinti pedagogai. Tik pradėjus piešti, mokyklos aikštelėje susirinko nemažas būrys vaikų, kurie laukė, kada piešinys bus baigtas. Vaikai mielai fotografavosi prie dar tik gimstančio meno. O Sauliui atėjus piešti kitą dieną, ir vėl susirinko tas pats mažylių būrys.
Ir suaugusieji, ėję pro šalį, nieko neigiamo nepasakė. „Tik viena močiutė, stabtelėjusi prie manęs užsiminė, kad reiktų gražius piešinius piešti, o ne baibokus“, – juokiasi vaikinas.
„Jei ne lietus, nuplovęs mano piešinį, būčiau laukęs šios istorijos kulminacijos“, – neslepia piešinio autorius.
Vasarą Šilutę papuoš dar vienas piešinys
Neigiamos pedagogų reakcijos vaikinas neišsigando ir nežada atsisakyti tokio saviraiškos būdo. Jis sako piešiantis tik dėl savęs, nori lavinti įgūdžius. Piešti mokėsi iš interneto. Kol išlavino ranką pieštuku, užtruko apie 2 metus. O išgauti 3D siužetus pavyko per metus.
Saulius nori tobulėti, tik tam reikia laiko. O piešimas ant asfalto užima nemažai laiko, be to, palankūs orai gatvės piešiniams būna nuo pavasario pabaigos iki rudens pradžios.
Savamokslis dailininkas, nupiešęs pirmąjį 3D piešinį ant asfalto, džiaugiasi, kad buvo pastebėtas ir įvertintas – jį palaikiusieji jau klausinėja, kada bus kitas piešinys.
Kai kurių žmonių pasipiktinimas daugiausia kilo dėl piešiniui pasirinktos vietos. Saulius teisinasi, kad pradinės mokyklos aikštelę piešiniui pasirinko dėl to, kad Šilutėje rado tik dvi trimačiam piešiniui tinkamas vietas – tai minėta aikštelė ir dar viena vieta ant važiuojamosios kelio dalies. Nenorėdamas piešti ant kelio ir rizikuoti gyvybe, pasirinko aikštelę šalia mokyklos.
Vasarą, pagal dailininko planus, Šilutę turėtų papuošti dar vienas jo piešinys. Šįkart svarsto apie švelnesnę tematiką, kad nieko nebegąsdintų. „Nebent ir šį kartą kažkam trukdys nuspalvintos plytelės“, – stebisi Saulius.
Kačiukai trimačiam piešiniui netinka
Vertindamas iškilusį konfliktą, Saulius svarsto, kad gal mokykla taip sureagavo dėl to, kad vaikinas neatsiklausė jų leidimo? Tačiau laikantis tokios logikos, ir vaikai turėtų atsiklausti, norėdami piešti kreidutėmis ant asfalto.
Tikroviškai nupiešta iš šulinio lendanti mumija, kaip teigia Saulius, paslėptos minties neturėjo. Ant asfalto ji atsirado dėl to, kad tai buvo pirmasis ant lapo dailininko nupieštas trimatis piešinys, todėl jį pirmąjį ir ant asfalto norėjo išpiešti.
„Beje, trimačiam piešiniui kačiukai, šuniukai ar gėlytės netinka. Nes 3D paskirtis – šokiruoti, nustebinti ir netgi išgąsdinti.
Dažniausiai tokiuose piešiniuose vaizduojamos liepsnos, duobės, grioviai“, – sako dailininkas, siūlydamas pažiūrėti į užsienio miestų gatves, įstaigų fojė, kitas erdves puošiančius 3D kūrinius.
Užsienio miestuose tokie trimačiai piešiniai būna itin lankomi objektai, prie jų rengiamos fotosesijos.
Visoje Lietuvoje ieškojo tokio talento
„Šilutės naujienoms“ paskelbus apie Sauliaus piešinį laikraščio interneto svetainėje, redakcija netrukus sulaukė skambučio iš Panevėžio miesto šventės organizatorių. Jie neslėpė, kad tokio talento nuo metų pradžios ieško po visą šalį – norėjo surasti būtinai Lietuvos kūrėją, o ne samdyti užsienietį.
Mūsų kraštiečio jie prašo rugsėjo pradžioje Panevėžio miesto šventės metu sukurti du 3D piešinius. Panevėžiečiai siūlo Sauliui pačiam parinkti piešinių siužetus, bet prasitarė, kad norėtų tos pačios mumijos, kuri taip išgąsdino Šilutės pedagogus.
Sauliaus telefonas dabar netyla ir nuo pasiūlymų iš kitų miestų, nuo šilutiškių prašymų sukurti ką nors panašaus jų kiemuose.
Saulius tikisi, kad ir Lietuvoje po kelerių metų šis menas išpopuliarės. Tuomet vaikinas galės pasigirti, kad jis buvo vienas iš pirmųjų, pradėjusių piešti trimačius piešinius Lietuvoje.
Policijos komentaras
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Simona Šniaukštaitė:
„Paprastai už piešimą kreida ant asfalto žmonės nėra baudžiami, tad atsakomybė piešinio autoriui negresia – piešta buvo ne su dažais, todėl turtinė žala šiuo atveju lyg ir niekam nebuvo padaryta.
Be to, šis trimatis piešinys taip pat nėra įžeidžiantis, žeminantis, šmeižiantis, diskriminuojantis ar nešvankus.
Galbūt piešinys gali pasirodyti kiek nejaukus mažamečiams vaikams, lankantiems mokyklą, tačiau, kita vertus, groteskiško vaizdo, o kartais net žiaurių epizodų netrūksta ir vaikams skirtuose animaciniuose filmuose ir televizijoje, kuriuos vaikams leidžia žiūrėti jų tėvai.
Vis dėlto, jei dėl piešinio Pamario pagrindinės mokyklos aikštelėje būtų kreiptasi į policiją, autorių greičiausiai pareigūnai būtų įspėję žodžiu. Administracinė atsakomybė grėstų tuo atveju, jei jaunuolis piktavališkai neatsižvelgtų į mokyklos vadovybės reikalavimus nepiešti ant asfalto mokyklos teritorijoje arba piešiniai būtų įžeidžiantys, taip pat jei piešiniai būtų piešiami dažais, o jiems nuvalyti reikėtų papildomų sąnaudų.
Kitą kartą, kad nebūtų tokių nesusipratimų, pareigūnai siūlo tiesiog mandagiai susitarti. Prieš piešdamas vaikinas turėtų atsiklausti, ar galima piešti toje teritorijoje. O tuo tarpu bendruomenė galėtų pasistengti parodyti daugiau pakantumo jauno žmogaus saviraiškai ir gebėjimams“.
Rašyti atsakymą