Pirmojo metų ketvirčio gaisrai: degė ir žmonių, ir gandro namai

l-yVucQMl0bBPer pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje kilo 2389 gaisrai. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, jų kilo 9,3 proc. mažiau. Rečiau degė ir pamario krašto gyventojų namai: pernai 56, šiemet 47 kartus. Labiausiai neįprastas gaisras kilo Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Buikiškės kaime, kur balandžio 8-ąją užsiliepsnojo… gandro lizdas.

Kovo mėnesį atvirose šalies teritorijose kilo 495 gaisrai, išdeginę daugiau kaip 370 hektarų, o per aštuonias balandžio mėnesio dienas užgesinti 259 tokie gaisrai. Šilutės rajone iki praėjusios savaitės vidurio užfiksuota 12 žolės deginimo atvejų (pernai buvo 14).

 

Velykos palyginus ramios

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas praneša, kad ilgąjį Velykų savaitgalį šalyje atvirose teritorijose kilo 116 gaisrų. Nemažai lietuvaičių, užuot pasidžiaugę švente, jos dienas išnaudojo tvarkydami savo aplinką: degino nenupjautą pernykštę žolę, grėbė šiukšles.

Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Rimantas Mačijauskas sako, jog mūsų ugniagesiams Velykos buvo gana ramios. Pirmąją švenčių dieną nebuvo nė vieno iškvietimo, antrąją du gaisrai kilo rajono laukuose. Jau 8 valandą ryto buvo pranešta, kad liepsnos matomos Saugų seniūnijos Vilkmedžių kaimo laukuose. Pranešusieji spėjo, jog dega malkinė, bet atvykus ugniagesiams paaiškėjo, jog tai tik malkų krūva.

Aiškinantis situaciją kilo įtarimas, kad malkas padegė pats jų šeimininkas. Jį į ligoninę išvežė iškviesta greitoji.

Vėliau liepsnos pastebėtos Rusnėje, Pakalnės kaimo laukuose, čia degė šieno rulonai. Atvykusiems ugniagesiams 2 iš 5 rulonų pavyko išgelbėti.

Benamiais liko gandrai

Šiemet per ketvirtį 13 kartų degė gyvenamieji rajono gyventojų pastatai, 4 kartus – pagalbiniai pastatai, liepsnojo 4 transporto priemonės, 5 apleisti nenaudojami pastatai, 7 šiukšlių konteineriai. Išties neįprastas gaisras balandžio 8-osios vidudienį kilo Buikiškėje, kur užsiliepsnojo ant elektros atramos sukrautas gandro „namas“.

Elektros atrama stovi šalia vietos gyventojų Sandros ir Manto namų, ir šeimininkai sako, jog gandrų draugija džiaugiasi jau daug metų. Ir šiemet jų globojama sparnuočių pora jau buvo parskridusi, kuomet vidudienį liepsnos ėmė laižyti jų „namo“ šonus. Gandrai, pasak Manto, iš lizdo nesitraukė kol galėjo, bet vėliau gelbėdami savo gyvybes išskrido.

Sodybos šeimininkai irgi nedelsė: iškvietę ugniagesius suskubo patys kartimis bandyti nukrapštyti lizdą. Jiems pavyko.

R. Mačijauskas sako, kad jei lizdo nebūtų numetę, būtų nutirpę elektros laidai, o tada problemų būtų buvę daugiau – sodyba liktų be elektros. Tiesa, elektrikų pagalbos šeimai visgi prireikė, jos tiekimas buvo trumpam sutrikęs.

Kaip jautėsi benamiais likę paukščiai? Pasak Manto, jau kitą rytą įprastinėje vietoje jie pradėjo krauti naują lizdą. Šeimininkai tikisi, kad gandrai dar suspės laiku išperėti jauniklius. Pernai porelė buvo „susilaukusi“ trijų jauniklių, tačiau vieną jų išmetė iš lizdo – metai buvo per prasti auginti tiek vaikų.

R. Mačijauskas sako, jog paukščių lizdai dega nedažnai, per savo darbo metus jis prisimena tik dar vieną tokį atvejį.

Žolė liepsnoja vis rečiau

Statistikos duomenimis, balandžio mėnesį vidutiniškai šalyje kyla daugiau kaip 1200 gaisrų atvirosiose teritorijose, išdega per 1,2 tūkst. hektarų (73 proc. jų – pievos).

PAGD atstovas Jūris Targonskas pastebi, jog palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, šalyje gerokai sumažėjo gaisrų atvirose teritorijose. Šiemet kilo 1010 pievų, ražienų, durpynų ir miško paklotės gaisrų, jų metu išdegė 673 ha teritorija. Pernai iki balandžio 14 d. ugniagesiams teko gesinti 1841 gaisrą atvirose teritorijose, o per metus jų buvo kilę beveik 5000.

R. Mačijauskas sako, kad Šilutės rajone situacija taip pat kasmet gerėja. Štai šiemet Šilutės seniūnijos teritorijoje liepsnos laukus laižė 3 kartus, Žemaičių Naumiesčio ir Saugų seniūnijose taip pat po 3 kartus, Rusnės sen. 2, o Gardamo sen. – 1 kartą.