Pirmokėliams – „pimpačkiukai“, lipdukai ir skirtukai už 5 eurus

vaikas nori piniguPimpačkiukų šou, magijos šou, sferinis kinas… Jei jums girdėti ne visi šie žodžiai, dar nereiškia, kad jų nežino jūsų pirmokėlis sūnus ar anūkas. Patikėkite, jis jau tikrai žino, nes visus šiuos „šou“ jis tikriausiai jau aplankė, kelis kartus per mėnesį patuštinęs tėvų pinigines.

Aplankė jis, ko gero, ir keliaujantį knygynėlį, kuris toks paslaugus – atvyksta tiesiai į klasę ir pasiūlo naujų knygelių, lipdukų ar skirtukų knygoms – žodžiu, visko, ko tik gali užsimanyti septynmetis, pakliuvęs į spalvingą bet kurios leidyklos pasaulį. Žinoma, vėl klasės mokytojai tarpininkaujant ir vėl išprašęs tėvų pinigų.

Kai kurių pradinukų mamos sako jau nebetekusios kantrybės dėl tų visų „šou“ pasiūlos jų vaikams: kone kas savaitę mažamečiai klasėje išklauso įvairių renginių ir pirkinių reklaminius pristatymus ir sužavėti tų kalbų kaulija tėvų pinigų šeimoje visai neplanuotam renginiui. Tėvai neduoti negali, nes tuomet pasmerktų savo atžalą bendraamžių patyčioms ir vienatvei, kai kiti tuo metu stebės eilinį šou.

Tėvai guodžiasi apie tokias „kultūrines“ pramogas, mokyklose brukamas pradinukams, bet mokyklų vadovai tvirtina, kad „jokių priverstinių renginių ar pirkinių nėra“. O Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja žada aptarti tą problemą su mokyklų vadovais.

Neplanuotos išlaidos

„Mama, atvažiuoja magijos šou ir jis pradangins visą klasę“, – toks džiugus Šilutės Pamario pagrindinę mokyklą lankančio pirmokėlio sūnaus šūksnis jauną mamą užklupo dar vaikui neperžengus namų slenksčio.

Mažasis dar pridūrė, jog toks pradanginimas kainuos „tik“ 5 eurus ir, žinoma, visa klasė jame dalyvaus. Suprask, jis irgi negali nedalyvauti.

Pasak jaunos du mažylius auginančios mamos, vos prieš porą savaičių klasėje lankėsi kažkokios leidyklos atstovai, tad vaikams buvo pranešta, kad reikia atsinešti po 3 ar 5 eurus, už kuriuos jie galėsią nusipirkti patikusių knygelių.

Moteris ne prieš, kad vaikas skaitytų, bet mano, kadseptynmetis dar tikrai nėra tiek subrendęs, kad galėtų savarankiškai išsirinkti papildomos literatūros. Ji norėtų pati su sūnumi eiti į knygyną ir padėti jam. „Be to, tai buvo neplanuotos išlaidos, o man tenka labai skaičiuoti, kad atlyginimo užtektų viskam“, – sako moteris.

Tėvų nuomonės neklausia

Tiesa, šiai mamai pasisekė, nes jos sūnus nusipirko gražią knygelę, tačiau kito tos pačios klasės berniuko mama savo sūnaus pasirinkimu nesidžiaugia.

Nors ši šeima gyvena pasiturimai, bet moteris sako ne juokais supykusi, kai pamatė, ką jos jaunėlis parsinešė iš to „knygynėlio“. Tai buvo, jos žodžiais tariant, „krūvelė visokio šlamšto“, kurią jau kitą dieną teko mesti iš namų: įvairūs spalvoti lipdukai einamiesiems užrašams, kurių mėtosi kiekvienuose namuose,  skirtukai knygoms, kurių pirmokui iš anksto irgi buvo pripirkta.

„Pasimokiau: pasakiau jam, kad daugiau pinigų tokiems niekams nebeduosiu, o jei ko reikės, kartu eisime į knygyną“, – sakė verslininkė.

Mama prisimena, jog ir jos vyresnėliai jaunesnėse klasėse pirkdavo tuose atvykstančiuose knygynėliuose, ir buvo parsitempę tokių knygų, kurias jai teko greit „kišti už sofos“.

Moteris sako galinti vaikui duoti tuos 5 eurus, bet norėtų jį mokyti suvokti pinigų vertę, (juk tie 5 eurai yra verti beveik 20 litų). Tuo tarpu tokie lengvabūdiški pedagogų skatinimai pirkti bet ką jos auklėjimo planus jaukia iš pagrindų.

Pasak moterų, dar 3 eurų pirmokams reikėjo prieš mėnesį, kuomet mokykloje buvo pranešta, jog atvyksta „kažkoks sferinis kinas“. Dar buvęs kažkoks spektaklis. Be to, mokytoja išdalijo skrajutes į „Pimpačkiukų šou“, kuris vyko ne mokykloje. Vaikai buvo tikri, jog tos skrajutės – tai bilietas į spektaklį, beliko tik iš mamyčių gauti 5 ar 6 eurus (tikslios kainos mūsų pašnekovės jau nebeprisimena). Namuose buvo ašarų, kai tėvai nesutiko vaiko vesti į šį mokykloje išreklamuotą šou.

Tėvams pikta, kad mokytojos tėvų nuomonės šiuo klausimu neklausia – tik praneša vaikams, o šie taip įsisvajoja, kad po to bandyti jiems kalbėti apie pinigų vertę yra visai bergždžias darbas.

Būna ir kitaip

Šilutės M. Jankaus mokykloje irgi apstu pirmokų, tad kalbiname čia dirbančias pedagoges.

Jos irgi gauna informaciją apie atvykstančius „tų verslininkų šou“, bet mano, kad turi teisę atrinkti, kas gali būti svarbu ir įdomu vaikams. Anot mokytojų, pažiūrėjus į plakatus ir pamačius kainą – 5 eurai, minčių eiti į tokį renginį nekyla, nes tai, jų žodžiais tariant, „velniškai brangu“.

Viena šios mokyklos pirmokėlių klasė šiemet aplankė du renginius: nemokamą spektaklį, kurį pasiūlė Šilutės teatras, ir dar vieną renginį, kainavusį 1,40 euro.

„Pernai nėjome ir į tą sferinį kiną, nes tuo metu visi taupėme ekskursijai“, – pasakoja dabar jau į penktą klasę savo pernykščius auklėtinius išleidusi mokytoja. Ji sako nevedusi savo pirmokų ir į atvykstantį knygynėlį, nes mano, jog jie dar per maži patys rinktis knygas – palauks bent iki 4 klasės.

„Mokytojai turi galvoti“, – mano ši pedagogių grupelė.

Spręsti teks mokyklos tarybai

„Man patinka mamos, kurios eina į spaudą“, – sarkastiškai pastebėjo problemą išklausęs Pamario pagrindinės mokyklos direktorius Jonas Bendžius. Patikinęs, kad „jokių priverstinių dalykų būti negali“, jis sakė, jog apie tuos „pimpačkiukus“ ir apie pirmokėlių „prekybos įgūdžių ugdymą“ renkantis „krūveles šlamšto“ knygynėliuose nebuvo girdėjęs.

Pasidomėjęs išsiaiškino, kad tikrai mokykloje tokių pramogų būta, tik vienos mokytojos sugebėjo apie tai iš anksto informuoti tėvus, o kitos apie tai nepagalvojo.

Leidykla „Nieko rimto“, pasak J. Bendžiaus, į mokyklas važinėja ir savo produkciją vaikams pristatinėja jau keleri metai. Joje leidžiamų knygelių tuomet galima nusipirkti be papildomo antkainio.

Direktoriaus nuomone, tėvai galėtų patys paskambinti mokytojai ir prašyti informacijos apie planuojamus šou. Bet jis sutiko, kad tuomet, kai vaikas jau namuose praneša apie būsimą renginį, tai šaukštai po pietų, nes vis tiek visi vaikai jau susiruošę eiti į renginį.

Be to, J. Bendžiaus žiniomis, yra tėvų, kurie nori, kad jų atžala eitų visur kur įmanoma, tad vienos nuomonės nėra.
Direktorius mano, kad aiškias ribas dėl papildomų mokamų renginių mokykloje turėtų nubrėžti mokyklos taryba, o ne direktorius, nes taryba yra aukščiausia mokyklos valdymo institucija.

Pamario pagrindinės mokyklos taryba rinksis jau šią savaitę, tad mokyklos vadovas pažadėjo iškelti ir šį klausimą ir reikalauti, kad mokykloje tokių renginių, nesuderintų su tėvais, nebebūtų.

Vedėja kalbėsis su direktoriais

Ką apie tokį „ugdymą“ mano Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė?
Ji mano, kad yra sveikintina organizuoti vaikams spektakliukų lankymą ar susitikimus su knygų autoriais, tačiau tai turėtų vykti suderinus su tėvais.

Vedėjos nuomone, tėvai turėtų aptarti tarpusavyje, kiek ir kokių papildomų pramogų norėtų savo vaikams, o inicijuoti tokius pasitarimus turėtų mokytojos.

Mokyklų vadovai, vedėjos nuomone, irgi turėtų stebėti ir net cenzūruoti švietimo įstaigoje siūlomas pramogas, juo labiau neleisti, kad panašūs dalykai vyktų pamokų metu. „Net olimpiadų neleidžiama organizuoti pamokų metu, nekalbant apie kitokią veiklą“, – sakė B.Tekorienė ir pažadėjo tą problemą aptarti su mokyklų vadovais.