Pirotechnikos gaminiais naudokimės saugiai

Kasmet gruodžio - sausio mėnesiais Tauragės AVPK Šilutės r. policijos pareigūnai vykdo prevencines priemones, kuriomis siekiama užtikrinti tinkamą civilinių pirotechnikos priemonių apyvartą ir užkardyti pažeidimus, susijusius su civilinės paskirties pirotechnikos priemonių naudojimu, disponavimu ar prekyba.

Policija informuoja, kad atsižvelgiant į pirotechnikos priemonių pavojingumo laipsnį, tokias priemones įsigyti draudžiama vaikams iki 14 metų, o kai kurias – nuo 16 iki 18 metų. Yra ir tokių pirotechnikos priemonių, kurias naudoti ir įsigyti gali tik profesionalūs pirotechnikai.

LR civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatyme nurodyta, jog:

– F1 kategorijos fejerverkus (keliančius labai mažą pavojų, mažai triukšmo ir skirtus naudoti aptvertose teritorijose bei gyvenamosiose patalpose) gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 14 metų asmenys;
– F2 kategorijos fejerverkus (keliančius mažą pavojų, mažai triukšmo ir skirtus naudoti aptvertose teritorijose lauke) gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 16 metų asmenys;
– F3 kategorijos fejerverkus (keliančius vidutinį pavojų ir skirtus naudoti didelėse atvirose teritorijose), T1 (priemonės, skirtos naudoti scenoje ir keliančios mažą pavojų) ir P1 (priemonės, išskyrus fejerverkus ir teatrines pirotechnikos priemones, keliančios mažą pavojų) kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali įsigyti ir jas naudoti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys.

Įstatymo 8 straipsnyje, nustatytas civilinių pirotechnikos priemonių ženklinimas. Įstatyme nurodyta, jog kiekviena Lietuvoje pagaminta ar platinama civilinė pirotechnikos priemonė, išskyrus transporto priemonių pirotechnikos priemones, turi būti paženklinta etikete, kurioje lietuvių kalba matomai, aiškiai ir nenutrinamai įrašytas gamintojo pavadinimas ir adresas, kuriuo galima susisiekti su gamintoju.

Policijos departamento duomenimis 2019 m. nuo gruodžio 30 dienos vidurnakčio iki sausio 2 dienos vidurnakčio pranešta apie 24 pirotechnikos sužalotus žmones, 7 nukentėjusieji – nepilnamečiai. Pažymėtina, jog sužalojimai dėl nesaugaus ir neatsargaus pirotechnikos priemonių naudojimo itin skaudūs ‒ nutraukiamos galūnės, sužalojamas veidas, akys, kitos kūno vietos.

Pagrindinės priežastys, dėl kurių dažniausiai susižalojama – pirotechnikos naudojimas nesilaikant instrukcijos, savadarbių, nekokybiškų gaminių naudojimas, tėvų neatsakingumas (vaikai sprogdina be suaugusiųjų priežiūros) ir tyčinis viešosios tvarkos pažeidimas (pirotechnikos gaminių mėtymas į žmones, po automobiliais).

Specialistai pataria įsigyti specializuotose parduotuvėse, nenaudoti pirotechnikos gaminių, kurių pakuotė pažeista, nesinešioti kišenėse, rankinėse, nežaisti, laikyti atokiau ugnies ar elektrinių šildytuvų, radiatorių. Pirotechnikos gaminiai itin jautrūs, todėl nederėtų jų mėtyti, trankyti.
Būkime saugūs ir sutikime šventes sveiki ir gyvi.