„Po malūno sparnais“ ir vėl susibūrė originalių idėjų kupini saugiškiai

Likus porai dienų iki Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos Saugose šurmuliavo dešimtmetį gaji tradicija – šventė „Po malūno sparnais“. Joje dalyvauti susibėga saviveiklininkus palaikantys vietiniai bei pramogomis susigundantys aplinkinių miestelių svečiai.

Šių metų šventės išskirtinumas ir „vinis“ buvo Žolynų juosta, apie kurią ir sukosi visa karuselė. Po metų pertraukos sugrįžus prie tradicinio šventės formato įveiklinti buvo visi – ir maži, ir dideli.

„Vinis“ – žolynų juosta

Nuo pat ryto apie 30 darbštuolių Saugose pasikeisdami 7 valandas pynė žolynų juostą. Juostai šalia kelio, tarp medžių buvo ištemptas vielinis pusės metro pločio ir 30 m ilgio tinklas, sumanymas – „išausti“ žolynų juostą su tautiniais raštais. Pasak lietuvių archeologės, antropologės, baltų ir indoeuropiečių kultūros tyrinėtojos Marijos Gimbutienės, kurios gimimo 100-metį šiemet minime, mums reikia ryšio su žeme, augalais ir gyvūnais, o tai ir yra senosios Europos kultūra.

Pynėjai iš pievose augančių smilgų kūrė juostos pagrindą. Vieni ruošė žolynų pluoštelius, kiti juos kaišiojo tarp tinklo akių, treti dirbo individualiai. Per kelias valandas visas tinklo pagrindas buvo „nuaustas“, juostą beliko papuošti raštais. Pasirinktas baltiškosios eglutės raštas, idėjai įgyvendinti puikiai tiko ajerų lapai. Kantriausios pynėjos – Eglė Paulauskienė ir Aušra Grybienė sugebėjo dar tą pačią dieną užbaigti pradėtą darbą, ne tik „išausti“, bet ir papuošti raštu juostos dalį. Kitą dieną juostos gražinimo darbo savarankiškai ėmėsi ir kelias valandas dirbo idėjos autorė Lijana Gatelienė, Saugų kultūros renginių organizatorė. Džiugina ir švėkšniškių iniciatyva palaikant saugiškių idėją, akivaizdu ir kiek liūdna, kad patys saugiškiai nebuvo tokie aktyvūs. Švėkšniškių sambūrio komanda, kurią suorganizavo Ingrita Riterienė, buvo pagrindinė atrama ir neįkainojami pagalbininkai įgyvendinant sumanymą. Organizatoriai dėkingi kiekvienam už kiekvieną įpintą smilgą, už kantrybę, už svajonės pavertimą realybe sukuriant baltiškuoju raštu papuoštą žolynų juostą.

Pasveikinti naujagimiai

Sveikinimo žodį tarė LR Seimo narys Zigmantas Balčytis, savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, rajono tarybos nariai ir seniūnas Arvydas Stonis.

Nuo ryto virė ir sportinės aistros krepšinio, tinklinio, lauko teniso, futbolo baudinių mušimo, sportinio bato ir pagalvės metimo varžybose. Vyriausias varžybų teisėjas Gedeminas Pečiulis su pagalbininkais Algimantu Savicku, Virginijumi Kasiliausku, Aloyzu Bočkumi ir Zigmantu Jauniumi nepriekaištingai koordinavo varžybų eigą ir sportininkų apdovanojimus.

Šventės metu tradiciškai pagerbti aštuoniasdešimtmečiai. Dėl pernai neįvykusios šventės buvo pakviesti atvykti ne tik sulaukę jubiliejaus, bet ir 81-ąjį gimtadienį atšventę seniūnijos gyventojai. Apmaudu, kad iš 25 kviestųjų, atvyko tik trys… Saugiškės Ona Bajorūnienė, Jovita Lidžiuvienė, Ida Liudvika Grauslienė ir mamą Vladą Gimbutienę iš Vilkyčių atstovavęs sūnus.

Tęsiama ir tradicija pasveikinti naujųjų seniūnijos gyventojų tėvelius. Šiemet dovanėlės įteiktos Matėjaus Andriuškos, Ado Juškos, Arielės Kleinaitės, Ainiaus Pagareckio, Leono Pivoriaus, Aido Rimgailos, Neito Valužio, Aurėjos Auksoriūtės, Agotos Kaminskytės, Domanto Kimbrio, Gabrieliaus Macijausko, Manto Pagojaus, Ado Raulinaičio, Rugilės Raulinaitytės, Gabrieliaus Smagurio, Marko Kiltinavičiaus tėveliams.

Pramogų užteko visiems

Šventės dalyvius linksmino ne tik rajono meno saviveiklos kolektyvai – Saugų moterų ansamblis „Vakarė“ ir Kintų šokių kolektyvai „Kaitra“, „Kanarėlės“, „Kintai“, bet ir dreverniškių folkloro ansamblis „Žvejytės“. Šišioniškių kalbos puoselėtoja, ansamblio vadovė Virgina Asnauskienė su pasakojimais apie gyvenimą, marių vėjus, žuvis, žvejus ir žvejytes betarpišku bendravimu užbūrė žiūrovus, įtraukusi juos į ratelius, žaidimus ir klausimus.

Šventę vainikavo „Raizbaininkų šaika“ iš Veiviržėnų, kuriems vadovauja garsusis skrabalistas Regimantas Šilinskas.

Šventės sėkmė priklauso ir nuo rėmėjų geranoriškumo. Šventės organizatoriai, Kintų Vydūno kultūros centras ir Saugų seniūnas A. Stonis nuoširdžiai už finansinę paramą dėkoja bendrovėms „Vudneka“, „Aisytės mėsinė“, „Grizlis“, Šilutės kredito unijai, Gečo įmonei, R. Straukos įmonei ir Zigmantui Jauniui.