Po Naujųjų metų pradėsime registruoti šunis, kates ir šeškus

sunu zenklinimas mikroschemaKetverius metus – nuo 2012-ųjų – besitęsiančios kalbos apie šunų, kačių ir kitų naminių augintinių registravimą baigėsi – Vyriausybė patvirtino, kad toks registravimas nuo 2016 metų sausio 1 dienos bus privalomas.

Šalies Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai antradienį rinkosi Vilniuje tam, kad išsiaiškintų visas registavimo procedūras: nuo mikroschemų implantavimo augintiniams iki bendro augintinių registro sukūrimo.

Bus sukurta vieninga duomenų bazė

Anot Žemės ūkio ministerijos pranešimo spaudai, šiuo metu privaloma šunų registracija įvesta 15-oje Europos Sąjungos šalių.
Naminių augintinių registravimo tikslas yra mažinti beglobių ir bešeimininkių kačių ir šunų populiaciją, taip užtikrinant jų gerovę, apsaugoti visuomenę ir kitus gyvūnus nuo pavojingų gyvūnų ir jų platinamų ligų, ypač – nuo pasiutligės, kurią platina katės, šunys ir šeškai. Be to, registracija siekiama sudaryti sąlygas surasti augintinį pagal Gyvūnų augintinių registro duomenų bazėje įregistruotą gyvūno laikytoją.

Lietuvos Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas nustato, kad nuo 2016 m. sausio 1 d. turi pradėti veikti toks Gyvūnų augintinių registras, kuriame privalomai bus registruojami katės, šunys, šeškai ir kiti augintiniai.

Numatyta sukurti vieningą mikroschema paženklintų gyvūnų augintinių registravimo duomenų bazę, kurioje bus registruojami visi naminiai augintiniai.

Pranešama, kad šiuo metu Lietuvos smulkiųjų gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacija bei VšĮ Gyvūnų registravimo centras turi atskiras duomenų bazes, kuriose registruojami gyvūnai augintiniai. Tačiau šie duomenys neišsamūs, neturi vieningos sistemos, gyvūnų savininkai neturi galimybės patys išregistruoti nugaišusių savo augintinių.

Paslaugos kaina dar derinama

Lietuvos VMVT specialistų susirinkime dalyvavęs Šilutės VMVT vyriausiasis veterinarijos gydytojas – inspektorius Žilvinas Januška sakė, jog šiuo metu po gyvūno oda įvestą mikroschemą privalo turėti tik į užsienį išvežami gyvūnai. Šį darbą Šilutėje atlieka dvi veterinarijos klinikos – Kęstučio Petravičiaus ir Svajūno Stankaus.

Numatyta, kad prasidėjus masinei registracijai implantuoti mikroschemas gyvūnams bus leista visiems licencijas turintiems ir tuo užsiimti norintiems privatiems veterinarijos gydytojams. Registracijos kontrolę atliks rajoninės VMVT.

Mikroschema bus implantuojama gyvūnėliui tarp menčių. Tikslios paslaugos kainos pasakyti kol kas negalima, ji dar derinama su Smulkiųjų gyvūnų augintojų asociacija. Bet prognozuojama, kad toks augintinių registravimas atsieis apie 10-15 eurų.

Pasak Ž.Januškos, kuo daugiau bus paslaugos teikėjų, tuo geriau gyvūnų šeimininkams, nes kris jos kainos.

Skubėti niekur nereikia

Apsilankyti teritorinėse VMVT turės ir tie naminių augintinių šeimininkai, kurių gyvūnėliai jau turi mikroschemas. Jiems tereikės atsinešti augintinio dokumentus, ir specialistai perregistruos jo duomenis. Papildomai mokėti už tai nereikės.

Ž.Januška pabrėžė, kad naujai kuriama augintinių registracijos bazė bus atskira nuo ūkinių gyvūnų bazės, todėl pastarojoje ūkininko arklių ar karvių registracijos duomenis matantys specialistai neturės duomenų apie smulkiuosius jo augintinius.
Naujai kuriamoje bazėje bus matoma informacija ir apie ir gyvūnų vakcinaciją.

Ž.Januška citavo Žemės ūkio ministerijos atstovę Aleksandrą Vaicechovskają, kurios teigimu gyvūnų šeimininkams nerekia nei skubėti, nei nervintis. Mat yra numatytas gana ilgas registracijos laikotarpis – net iki 2017 metų gruodžio 31 dienos. Per tuos dvejus metus niekas gyvūnėlių neregistravusių šeimininkų už tai nebaus.

Kol kas numatyta, kad registruoti bus privalu tik trijų rūšių gyvūnus – šunis, kates ir šeškus. Bet ir auginantiems kur kas smulkesnius gyvūnėlius – triušius, šinšilas, vėžlius, jūrų kiaulytes ar net egzotinius gyvūnus – neatimama galimybė juos registruoti. Bet jų registracija nebus privaloma net ir po poros metų.

Be to, turės praeiti laiko, kol sistema pradės visiškai veikti, tad vos prasidėjus 2016-iesiems skubėti į VMVT nereikia.
Pasak Ž.Januškos, daugiau informacijos gyvūnų augintojams galės suteikti jų privatūs veterinarijos gydytojai.