Po tragedijos Lenkijoje – pasvarstymai apie šilutiškių laisvalaikio saugumą

 

Pabegimo kambarys_Ovidijus_KuldaPo tragiškai pasibaigusio gaisro Lenkijos pabėgimo kambaryje, kai žuvo penkios paauglės, ugniagesiai gelbėtojai ragina Lietuvos žmones atsakingai įvertinti pramogavimo vietų saugumą. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai pabėgimo ir žaidimų kambariuose pradėjo prevencinius patikrinimus.

Šilutės bibliotekoje nuo rudens irgi veikia unikalus lazerių labirintų kambarys, kurio dalyviai turi kuo greičiau atlikti tam tikras užduotis, nekliudę šviesos spindulių. Tiesa, šiame kambaryje žmonės neužrakinami, o jų veikla stebima per monitorių gretimoje patalpoje.

Lazerių kambario kūrėjai šilutiškiams buvo sukūrę ir pabėgimo – galvosūkių kambarį „Bebaimių 12“, tačiau pasibaigus projektui jis buvo uždarytas.

Tikrins pabėgimo ir žaidimų kambarius

„Visoje Lietuvoje veikiančiose tokio pobūdžio laisvalaikio praleidimo vietose planuojami priešgaisriniai patikrinimai. Rengiamės patikrinti, ar šios pramogų erdvės atitinka priešgaisrinės saugos reikalavimus, ar jose yra tinkamai įgyvendinti evakuacijos saugos reikalavimai. Jose taip pat privalo būti avarinis apšvietimas ir sklandžiai veikiančios gesinimo priemonės“, – kalbėjo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Jūris Targonskas.

Pasak J. Targonsko, svarbios ne tik priešgaisrinės saugos priemonės, bet ir tokiuose kambariuose dirbančio personalo žinios.

Jis atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje veikiantys pramogų kambariai yra įrengti skirtingos paskirties pastatuose, todėl patalpų saugumo reikalavimai taip pat yra skirtingi.

J. Targonsko teigimu, per dvi savaites ketinama patikrinti nuolat veikiančius pramogų kambarius. „Jei bus nustatyti pažeidimai, norint vykdyti veiklą, juos bus privaloma pašalinti. Situacija parodys, kokių priemonių bus imtasi po patikrinimo. Bus priimtas ir sprendimas dėl reglamentavimo. Spręsime, ar saugumo reikalavimai šiuo metu yra pakankami, ar juos reikės griežtinti“, – sakė PAGD atstovas.

Jis atkreipė dėmesį į žmonių, kurie lankosi pramogų kambariuose, sąmoningumą. „Kiekvienas žmogus turi rūpintis savo saugumu ir įvertinti, ar vietos, į kurias eina, nekelia pavojaus jo sveikatai bei gyvybei. Ir vaikams, ir suaugusiems skirtuose pramogų kambariuose privalo būti užtikrintas būtinas saugumo lygmuo“, – sakė jis.

Stebi per kameras

Šilutės lazerių kambario kūrėjas, bibliotekinių procesų automatizavimo inžinierius Ovidijus Kulda sakė, kad šio labirinto lankytojams baimintis nėra ko: tai, kas vyksta kambaryje, yra stebima kameromis bibliotekos darbuotojų, kambarys neužrakinamas, o lazeriai paprasčiausi, nedarantys jokios žalos. Tiesa, šiame kambaryje būna dūmų, bet jie specialūs – koncertiniai, skirti išryškinti lazerio spindulių šviesas. Į kambarį žaidėjai įleidžiami po vieną, o likusieji kitoje patalpoje stebi, kaip komandos nariui sekasi įveikti užduotis, serga vieni už kitus. Estafetę laimi tas, kuris greičiausiai įveikia lazerių labirinto užduotis, taip pat mažiausiai kliudo lazerius.

O. Kulda rodė, kad visi lazeriai reikalauja nedidelės, vos 3 voltų, elektros srovės. Įeidami į kambarį, vaikai užsideda specialius akių nevarginančius akinius.

Lazerių kambario kūrėjas sakė, kad gaisro tikimybė čia mažai tikėtina, visgi net ir namuose gaisras gali kilti nuo paprasčiausio įkroviklio… Bet kuriuo atveju, pastatas įrengtas pagal priešgaisrinius reikalavimus, jį apžiūrėjo ir speciali komisija.

Ir nors projektas, pagal kurį įrengtas lazerių kambarys, taipogi eina į pabaigą, bibliotekininkai kambario žada neuždaryti, nes tai smagi pramoga vaikams, kurią išbandyti atvažiuoja žmonės ir iš kitų miestų.