Po turgaviečių prekystaliais renkamos dovanėlės premjerui

© silutesnaujienos.lt Į pabaigą eina penktas mėnuo, kai dengtose turgavietėse maisto produktais prekiaujantys žmonės privalo naudotis kasos aparatais.

Ilgai tam priešinęsi Šilutės prekybininkai dabar kantriai maigo mygtukus, tačiau naujove patenkinti nėra.

Prekeivių teigimu, juos tikrinantys Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pareigūnai neretai patys sukuria provokuojančias situacijas ir taip renka pinigines baudas. Tuo tarpu VMI teigia, kad šių metų liepos mėnesio pardavimai šalyje padidėjo vidutiniškai 20-30 procentų, palyginti su praėjusių metų liepa.

Šilutės rajone prekyviečių apyvarta išaugo penktadaliu.

Siųs premjerui dovanėlę

Šilutės halėje kalbintos mėsa prekiaujančios moterys pradžioje sakė, kad joms labai patinka nauja tvarka, su kasos aparatais išmoko elgtis greit, nei skaičiuoti, nei vargti nereikia, klientų neerzina kartais nusidriekiančios eilės ir viskas yra tiesiog nuostabu.
Tačiau labai greitai ironijos kaukė nuslydo. Tos, kurios nuo žurnalistų nebėgo, nepabijojo išsakyti kritikos.

„Galvojame A.Kubiliui nusiųsti „dovanėlę“, – į vieną maišą sukratysime visus kvitus, kurių nė vienam klientui nereikia, tegul turisi, gal jam popieriaus trūksta kanceliarinėms reikmėms“, – iš po prekystalių traukdamos maišelius su pirkėjų paliekamais kviteliais kalbėjo prekeivės.

Tokių maišelių moterys per dieną surenka ne po vieną. Jų teigimu, kvito paprašo ir pasiima vos vienas kitas.

Jei anksčiau eilės prie prekystalių driekdavosi dėl gausesnio pirkimo, šiemet priežastys visai kitos.

„Mėsos žmogui reikia, o ne popiergalio“, – piktinosi verslininkės. Pasak moterų, pirkėjai kartais išreiškia nepasitenkinimą dėl susidariusių eilių, todėl neretai savo eilės nebesulaukia – skuba apsipirkti kitur, ypač tada, kai baigiasi popieriaus juosta arba jis užstringa.

Klaipėdos apskrities VMI duomenimis, dėl kvito neišdavimo Šilutės prekyvietėje yra gautas vos 1 pranešimas.

Kaltina provokacijomis

Nuo gegužės 1 d. apskrities prekyvietėse, Klaipėdos AVMI viršininko pavaduotojo Andrėjaus Cukanovo pateiktais duomenimis, atlikti 88 patikrinimai, 14 iš jų – Šilutėje.

„Patikrinimų metu apskrityje buvo nustatyta įvairaus pobūdžio pažeidimų, iš kurių didžioji dalis – kasos kvito neišdavimo atvejai. Pastebėti ir kiti pavieniai pažeidimai – neturėta prekių įsigijimo dokumentų, nustatyta ir neregistruotos veiklos atvejų.

Dažniausiai pažeidimų nustatoma tikrinant mėsos gaminiais prekiaujančius verslininkus, pažeidimų taip pat buvo užfiksuota ir vykdant daržovėmis bei vaisiais, taip pat žuvimi ir jos produktais prekiaujančių kontrolę“, – sakė A.Cukanovas.

Šilutės halėje prekiaujančios moterys karčių žodžių negailėjo ir tikrintojams. Esą, pastaruoju metu 2-3 kartus per savaitę iš už kampų jas stebintys, civiliais drabužiais vilkintys tikrintojai nevengia kurti dviprasmiškų situacijų.

„Būna, kad užlenda be eilės, paprašo greitai ką nors pasverti, nes neva labai skuba. Nori žmogui padėti, imi ir pasveri, nors jau būna pradėtas mušti kvitas prieš jį stovėjusiam klientui. Tikrintojas čiumpa tai, kas pasverta, padeda pinigus, bet čekio neskuba palaukti, todėl dėl 2 litų pelno gauni 500 litų baudos“, – apmaudo neslėpė moterys.

Apie panašius atvejus girdėjo ir Šilutės halės direktorius Darius Vikarauskas. Direktorius pasakojo, kad pasitaikė atvejis, kada prekeivei buvo skirta 100 Lt bauda už tai, kad neišmušė kvito 60 centų kainavusiai prekei – tikrintojas nusprendė nusipirkti vieną dešrelę.

Prekybininkus piktina ir VMI pateikiami duomenys, neva jų pelnas, įvedus reikalavimą naudoti kasos aparatus, padidėjo penktadaliu.

„Pernai liepos mėnesį skerdieną mes gaudavome po 7,40 Lt už kilogramą, šiemet – po 9,20 Lt, todėl gaminius tenka parduoti brangiau. Įdomu, kodėl VMI apyvartą traktuoja kaip pelną, nors tai visiškai skirtingi dalykai? Jeigu apyvarta per metus sudaro 80 tūkst. Lt, jie aiškina, kad tai yra mano pajamos. Bet už tuos pačius pinigus mes perkame produkciją, kurią perpardavinėjame, todėl pelno lieka vos po 800 Lt per mėnesį. Tačiau net ir nuo tokios sumos norima priversti mokėti PVM“, – piktinosi jauna moteris.

Dirba, nes nėra išeities

„Žmonės dirba, nes dingti nėra kur, darbo tai reikia, o nuomonių visokių yra“, – kalbėjo halės prekeivių situaciją suprantantis direktorius D.Vikarauskas.

Prieš kasos aparatų įvedimą Vilniuje piketavęs ir ne vieną kartą viešai naujovę kritikavęs UAB „Šilutės turgavietė“ direktorius Alfonsas Vanagas dabar teigia, kad jo vadovaujamoje bendrovėje dėl kasos aparatų nesusipratimų nekyla.

„Esame viskuo patenkinti, prekiautojai išmoko naudotis kasos aparatais, jokių problemų nėra“, – sakė jis.

Tačiau tiek halėje, tiek turgavietėje, vos tik įvedus naują tvarką, darbo vietas paliko bent po kelis prekeivius. Tiesa, po kurio laiko jų vietas užėmė kiti.

Klaipėdos AVMI duomenimis, Šilutėje iki rugsėjo 9 d. buvo įregistruotas 91 elektroninis kasos aparatas, 81 gyventojas buvo kreipęsis dėl kasos aparatų įsigijimo išlaidų kompensacijos, o vidutinė prašomos kompensacijos suma siekė 908 Lt.